Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 09. Abigél, Alex
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Idén nyáron nem voltak rekorddöntögető hőhullámok

Közélet
meleg
rekord
nyár

facebook megosztás

doszerk - 2020. szep. 06., 12:21

Gyakori felhőszakadások jellemezték a nyarat, amely idén rekorddöntögető hőhullámok nélkül telt el. Bár országos napi melegrekordok nem születtek, így is a sokévi átlagnál melegebb volt a nyár.

Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 21,1 Celsius-fok volt, míg az 1981-2010-es átlag: 20,3 fok. A júliusi középhőmérséklet megfelelt az átlagnak. A június 0,6 fokkal, az augusztus 1,8 fokkal volt melegebb az átlagnál. Ezzel a 10. legmelegebb augusztus volt az idei 1901 óta.

A nyár a szokásosnál hűvösebb idővel kezdődött, június első napjain a fagyzugos helyeken 0 fok közelébe hűlt a levegő. Az évszak legalacsonyabb hőmérsékletét, 0,6 fokot június 2-án, Zabaron mérték. Az év első melegebb időszakára június végéig kellett várni, 28-án idén először haladta meg a 25 fokot az országos átlaghőmérséklet.

A legmagasabb hőmérséklet ugyan július első felében is gyakran elérte a 30 fokot, de tartós és intenzív hőhullám nem alakult ki, majd a nyár közepén kifejezetten hűvös időszak következett. Július 12. és 19. között az országos átlag mindössze 17,6 fok volt, csaknem 4 fokkal elmaradt a szokásostól.

Július végén és augusztus 7-10. körül volt két kisebb hőhullám 35 fok közeli, néhány állomáson még magasabb csúcshőmérséklettel. A nyár és egyben az év legmelegebb napja általában július végén vagy augusztus elején szokott lenni Magyarországon. Idén viszont augusztus 30-án volt a legmelegebb. Délkeleten többfelé 37 fok köré melegedett a levegő, a legmagasabb hőmérsékletet, 37,4 fokot Mezőkovácsházán mérték.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján a 2020-as nyár a tizenhatodik legmelegebb és a tizennyolcadik legcsapadékosabb volt 1901 óta. Az évszak csapadékösszege előzetes adatok alapján országos átlagban 266,6 milliméter volt. Az elmúlt négy évtizedben csak a 2010-es, a 2005-ös és az 1999-es nyáron hullott az ideinél több csapadék. Mindhárom hónap csapadékosabb volt a normálnál: júniusban a szokásosnál 48, júliusban 23, augusztusban 27 százalékkal esett több csapadék.

Ahogy a nagyon csapadékos nyarakon, úgy idén is gyakrabban fordultak elő felhőszakadással kísért heves zivatarok, amelyek a csapadék nagy részét adták. A nyár legcsapadékosabb napja július 24. volt, amikor a Somogy megyei Vésén 178 milliméter csapadék hullott, de a délnyugati országrészben több állomáson is meghaladta akkor a napi csapadékösszeg a 100 millimétert. Az évszak legnagyobb csapadékösszege is Véséhez köthető, ahol a három hónap alatt 585,6 milliméter csapadék hullott. Magyarországon ez rendkívül soknak számít, hiszen van, hogy egész évben nem hullik ennyi csapadék - jegyezték meg.

Forrás: mti.hu

Fotó: illusztráció

A rovat további hírei: Közélet

Felhívás aranylakodalmas párok részére

2026. feb. 08.

Dunaújváros önkormányzata szeretné méltó módon köszönteni azokat a házaspárokat, akik 50. házassági évfordulójukat ünneplik, és példát mutatnak a hűségből, az összetartozásból és a szeretetből. Jelentkezzenek!

Rozi néni 90 éves lett – Isten éltesse!

2026. feb. 07.

Szabó Károlyné, Rozi néni még januárban töltötte be a 90. életévét, a napokban pedig az önkormányzat nevében Pappné Grabant Ilona képviselőtől a város jókívánságait is fogadta. A jó kedélyű, derűs szépkorú családja körében ünnepelt, és nosztalgiázott.
 

Közmeghallgatást tartott Dunaújváros önkormányzata

2026. feb. 06.

Dunaújváros önkormányzata csütörtökön tartotta idei közmeghallgatását, amelyen a városvezetés beszámolt az elmúlt időszak eseményeiről, a tervezett fejlesztésekről, valamint a 2026-os költségvetés főbb irányairól.

90 éves a Móricz nyugalmazott tanítónője

2026. feb. 06.

Ismét bővült városunk szépkorú közössége: Németh Jenőné, Kati néni nemrégiben szerető családja körében ünnepelte a 90. születésnapját. A jeles alkalomból az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte a Móricz iskola egykori tanítónőjét. 

"Dunaújváros fái a négy évszakban": finálé a fotópályázat téli fordulóján

2026. feb. 05.

Elérkezett a "Dunaújváros fái a négy évszakban" fotópályázat téli ciklusának hajrája – hívta fel a figyelmet Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő. A "tél" tematikájú forduló beadási határideje február 28. – vagyis még várják a pályaműveket!

A vészhelyzetek gyors elhárítására képezték az óvodai és bölcsődei dolgozókat

2026. feb. 05.

Váratlan vészhelyzetek bármikor és bárkivel megtörténhetnek. Különösen veszélyeztetettek a gyerekek, Dunaújvárosban azonban szinte minden eshetőségre felkészültek a szakemberek – óvodai és bölcsődei dolgozóknak tartottak továbbképzést a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének munkatársai. 

Folytatódhat a Kistemető rekonstrukciója

2026. feb. 04.

Közös összegzést jelentetett meg hivatalos facebook felületén a Kistemető megmentését célzó programról Pintér Tamás polgármester, valamint a terület rekonstrukciója terén fontos szerepet vállalt Orosz Csaba önkormányzati képviselő.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Hazai éremeső a ranglistaversenyen

  2. Közösségépítők (2.): a "Terítéken" ízőrzője

  3. Felhívás aranylakodalmas párok részére

  4. Nagyon közel volt a bravúrhoz a DKSE

  5. DSTV: szólóban a hangzsonglőr

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: szólóban a hangzsonglőr

DSTV: szólóban a hangzsonglőr

Embedded thumbnail for DSTV: a Rosti iskola szalagavatója

DSTV: a Rosti iskola szalagavatója

Embedded thumbnail for DSTV: két győzelem, egy vereség

DSTV: két győzelem, egy vereség

Top hírek

  1. Baleset és teljes útzár Dunaújvárosnál (frissítve)

  2. 90 éves a Móricz nyugalmazott tanítónője

  3. Rozi néni 90 éves lett – Isten éltesse!

  4. Közmeghallgatást tartott Dunaújváros önkormányzata

  5. Újra élnek a bajnoki remények

Galéria

Majosházi István Emlékverseny (2026)

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 5. szám - 2026.02.06.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő