"Élnek a lángok, sírnak a lángok..." (galériával)
Megemlékezés a temetői Kopjafánál, kér rangos városi elismeréssel koronázott, a helyi önkormányzatiság jubileumára is emlékező ünnepség a Bartók színháztermében – méltó módon ünnepelte az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének érfordulóját Dunaújváros. Ünnepi összegzés, alkalmi galériával és két fontos melléklettel!
Ahogy országszerte mindenütt, Dunaújvárosban is az ünneplés, a forradalom és szabadságharc hőseire történő emlékezés jegyében telt a mai nap – délelőtt két helyszínen rendeztek ünnepséget.
Máig ható üzenet
A himnusz hangjai csendültek fel elsőként a temetői Kopjafánál rendezett megemlékezésen, ahol a közelmúltban a települési értéktárba is bekerült Dunaújvárosi Vegyeskar adott ünnepi koncertet Könyves Ágnes és Kurucz Gergely vezényletével.
A forradalom helyi hőseinek emlékművénél Gyöngyössy Csaba, a Bánki Donát középiskola volt igazgatója, a Modern Művészetért Közalapítvány kuratóriumi elnöke mondott beszédet, amelyben Bibó István szavait idézve az '56-os felkelést az emberi méltóság forradalmának, máig ható üzenetét nemes példának, törekvéseit pedig ma is fájóan aktuálisnak nevezte.
A szöveget teljes terjedelmében közöljük!
"... 1956 az emberi méltóság forradalma volt" (katt) >>
Az emlékbeszédet követően a pártok, civil és nemzetiségi szervezetek, valamint a város intézményeinek képviselői helyzeték el az emlékezés koszorúit, valamint hajtottak főt a forradalom és a szabadságharc mártírjainak emléke előtt; az esemény a Szózat közös eléneklésével ért véget.
Ünnepek és díjak a színházban
A Dunaújvárosért Díj és a Dunaújváros Díszpolgára kitüntető címek átadása is szerepelt a Bartók Kamaraszínház színháztermében rendezett ünnepségen, ahol a himnusz közös eléneklése után elsőként a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes produkciójának tapsolhatott a közönség – műsoruk első részében Szabó Dorka és ifj. Orgovány Zoltán egy szilágysági koreográfiával lépett színre – Szőke Genovéva és Suplicz Mihály tanítványait nagy tapssal jutalmazta a publikum.
A folytatásban két díjátadó és két ünnepi szónoklat színesítette az eseményt – kezdjük az elismerésekkel: a Dunaújvárosért Díjat Bali Attila, míg a Dunaújváros Díszpolgára címet Várnai Gyula vehette át Pintér Tamás polgármestertől.
A díjhoz rendelt méltatásokat összeállításunk mellékleteként olvashatják!
Dunaújvárosért Díj; Dunaújváros Díszpolgára (katt) >>
Az első díj átadása után Pintér Tamás emlékeztetett: október 23. nemcsak a forradalom kitörésének emléknapja, de fontos mérföldkő a dunaújvárosi önkormányzatiság történetében is – idén éppen 30 esztendeje, 1990. október 23-án tartotta alakuló ülését a város közgyűlése. Ebből az alkalomból a jelenlegi polgármester elődjét, Almási Zsoltot szólította színpadra, aki köszöntőjében kiemelte, az első közgyűlés sokszínű, de vitathatatlanul egy célért küzdő csapat volt:
– 29 elkötelezett emberről beszélhetek, akiket ugyan különböző pártok, szervezetek delegáltak, de mindannyian arra szövetkeztek, hogy legjobb tudásuk szerint képviseljék Dunaújváros érdekeit. Tény, hogy laikus testület voltunk abban az értelemben, hogy hiányzott a közigazgatási tapasztalatunk, de volt két komoly fogódzónk: az egyik az akkoriban szinte korát megelőzően progresszív önkormányzati törvény, a másik az a hivatali apparátus, amelyre mindig minden tekintetben támaszkodhattunk.
A város első polgármestere felidézte az önkormányzati SZMSZ születésének körülményeit, majd a közszolgáltatásokat végző cégek alapítását, emellett külön kitért a kultúra és a sport támogatásának kérdéskörére – mint mondta, e két szféra fókuszba állításával egyrészt a közösségépítés és a helyi identitás erősítése volt a stratégiai cél, másfelől az országos nyilvánosságba kerülést, a városról alkotott kép "átrajzolását" is garantálta.
Almási Zsolt köszöntője után ismét a vasas táncosai következtek – ezúttal Molnár Gábor és Molnárné Hortobágyi Brigitta Rábaközi koreográfiáját láthatta a nagyérdemű –, a díszpolgári cím már idézett átadása után pedig Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című örök érvényű versét hallhatta a közönség.
Ezt követően Pintér Tamás polgármester beszédében Antall József néhai miniszterelnök szavaival köszöntötte az ünneplőket, majd a forradalom és szabadságharc országos és helyi jelentőségét emelte ki:
– '56 nemcsak máig ható példa, de egyúttal cáfolhatatlanul világtörténelmi esemény is – olyan sebet ütött a világ egyik legjelentősebb akkori szuperhatalmán, amit az később sem hevert ki. Büszkék lehetünk arra, hogy városunk a forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb vidéki gócpontjává vált – egy pillanat alatt szabadult meg Sztálin nevétől és vált újra Dunapentelévé, és itt bontakozott ki az egyik legjelentősebb ellenállás is, majd városunk egészen november 7-ig tartotta magát. A történelmi léptékű események mellett még egy szempontból fontos példával szolgál a forradalom és szabadságharc: 1956 legfontosabb üzenete 2020-ban a nemzeti egység létrehozása a zsarnokság ellen. Tavalyi köszöntőmben azt mondta, ideje van a békének és a közös építkezésnek – most sem kérhetek többet: építsük tovább közösen közös otthonunkat, Dunaújvárost!
A Szózatközös eléneklése után rendezett fogadás elején Szabó Zsolt alpolgármester mondott pohárköszöntőt, méltatva a díjazottak munkásságát és sok sikert kívánva minden ünneplőnek.
A fenti címeken elérhető mellékletek mellett az ünnepi események hangulatát idézi fel a DO alkalmi képtára is – íme!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát
2025. feb. 14.
A magyar ingatlanpiac dinamikus változása tovább folytatódik az új év beköszöntével is. A piacot jelenleg ellentétes hatások érik – és ez rányomja a bélyegét a városi ingatlanpiacra is, derül ki a Creditline értékelése alapján készült összegzésből. Elemzés.
Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére
2025. feb. 14.
Dunaújváros önkormányzata nyilvános pályázatot ír ki a kizárólagos tulajdonában álló alábbi ingatlan értékesítésére. Figyelem, közeleg a határidő!
Elfogadta a költségvetést a közgyűlés
2025. feb. 13.
Huszonkilenc napirend várt a képviselőkre a csütörtöki közgyűlésen. A legfontosabb téma Dunaújváros 2025. évi költségvetési tervezete volt, amelynek tárgyalása nagyobb képviselői érdeklődést váltott ki, végül többséggel megszavazta, és így el is fogadta a testület a költségvetési rendeletet.
Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat
2025. feb. 13.
Sportlegendákat díjazott az önkormányzat: a dunaújvárosi jégkorong fontos személyisége, Győri Tamás Dunaújváros Sportjáért posztumusz elismerésben, míg Bene Vera, a helyi az úszósport meghatározó alakja Dunaújváros Sportjáért díjban részesült. A szféra legrangosabb önkormányzati elismeréseit Pintér Tamás polgármester adta át a csütörtöki közgyűlésen.
Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében
2025. feb. 11.
Tóth Kálmán a 9-es választási körzet önkormányzati képviselője. Ő az, akinek a nevéhez különleges, vagy inkább nem hétköznapi számadatok is köthetők. Tóth Kálmán kis megszakítással 2002 óta, közel 25 éve önkormányzati képviselő, kereken 50 évet dolgozott a Dunai Vasműben. Talán kevesebben tudják róla, hogy Dunaújváros rekorder önkéntes véradója, már 156 alkalommal vállalta a „csapolást”.
Felújított padokkal a pihenni vágyókért
2025. feb. 11.
Az életközösségek szépítéséhez nem kell mindig hatalmas beruházás. A közterületeken lévő padok felújítását már tavaly megkezdték a szakemberek, idén pedig városszerte folytatják. Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester tájékoztatott a gondozási munkálatokról.
Negyed század a közösség szolgálatában
2025. feb. 11.
Mindenki ismeri és mindenkit ismer, töretlen lelkesedéssel intézi a lakók számára fontos ügyeket, elsimítja a konfliktusokat, ha kell, és mindig mindenki megtalálhatja, ha muszáj: 25 éve dolgozik a Dózsa Lakásfenntartó Szövetkezet lakói képviseletet ellátó küldöttjeként Grőb János.