A kisgyermekek sorsa, jövője a vizsgálat tétje

Öcaline - 2021. február 4. 18:07

Benett öt éves múlt, eleven kisgyerek, de sokat betegeskedett, a vírushelyzetet is nehezen viselte – a ki- és elmaradások okán kezdeményezték szülei az Oktatási Hivatalnál, hogy egy évvel tovább maradhasson óvodás. A kisfiú esete finoman szólva sem elszigetelt jelenség. 

Több mint kilencven szakértői véleményt készít el e napokban a Fejér Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Dunaújvárosi Tagintézménye az Oktatási Hivatal felkérésére arról, hogy a szülők kezdeményezésére gyermekük elkezdheti-e az iskolát szeptembertől. 

Sokan, sok problémával

A közelmúltban rendezett, Barta Endre alpolgármester kezdeményezésére megvalósult „problémafeltáró kerekasztal” eseményén is elhangzott, de Kissné Korsós Ágnes intézményvezető is hangsúlyozta, egyre több a problémás gyerek:
– Évről évre visszatérő tapasztalat, ráadásul egyre súlyosabb problémákkal szembesülünk – ezek egy része tanulási probléma, de rengeteg a magatartási, beilleszkedési nehézséggel küzdő kisgyerek is. Most egy speciális időszakot élünk, a „normál menetrend” mellett hatósági eljárás keretében, az Oktatási Hivatal kirendelése alapján készítenek a kollégák szakértői véleményt annak megállapítására, hogy miként döntsenek a gyerekek szeptemberi iskolakezdésével kapcsolatban.
Míg régen az óvoda és az érintett szülők közösen dönthettek a további óvodai nevelésről és csak bizonytalanság esetén kérhettek fejlettségi szint megállapítására irányuló vizsgálatot – amit a köznyelv „iskolaérettségi vizsgálat” kifejezéssel illetett –, tavaly óta már a szülő kezdeményezheti az Oktatási Hivatalnál a tankötelezettség megkezdésének egy évvel történő elhalasztását. A tagintézmény négy munkatársa végzi a vizsgálatot, feszített tempóban, hiszen egyrészt szabott határidőkkel dolgoznak, másfelől jelentősen nőtt a létszám – tavaly 47 volt, idén már 91-re nőtt a vizsgálatok száma.

Lehetőség is, felelősség is

Kissné Korsós Ágnes kérdésünkre elárulta, munkatársai oldott, játékos helyzetet teremtve végzik a vizsgálatot, külön ügyelve arra is, hogy a hozzátartozóknak (a járványhelyzet miatt jelenleg egy szülőnek) lehetőséget biztosítsanak a személyes jelenlétre:   
– Evidensen a gyerek érdeke az első, ugyanakkor nagyon fontos a szülők tájékoztatása is – sőt, igény szerint a megszülető javaslat összefoglalóját is ismertetjük. Hatalmas ugyanis a javaslat tétje: maradhat-e a korábbi óvodai közegében még egy évet a kisgyerek, vagy meg kell kezdenie a tankötelezettség teljesítését. E ponton azonban fontos azt is rögzíteni, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél az a döntés születik, hogy maradjanak az oviban, egyúttal égető szükség lesz arra, hogy hatékonyan kihasználják a plusz egy évet az iskolára történő felkészülés érdekében. És ez bizony közös ügy, nemcsak az óvoda, hanem a szülő feladata és felelőssége is.

Néha csapatban döntenek 

A tagintézmény vezetője érdeklődésünkre elárulta: mivel valóban súlyos, a kisgyermek jövőjét alapvetően meghatározó döntésről van szó, bármilyen, a szakértőkben felmerülő dilemma esetén rövid team-megbeszélés nyomán születik végleges javaslat. 
Ritka, de előfordul – hiszen az érintett gyerek (és családja) jövője a tét.

Kapcsolódó cikk:
SNI-s gyerekek: közös problémafeltárás (katt) >>

(Fotó: Végh Zoltán)

A rovat további hírei: Oktatás

Móricz 70: folytatódik az ünnepi sorozat

Móricz 70: folytatódik az ünnepi sorozat

2024. máj. 03.

Koltai Róbert színművész az iskola öregdiákjaiként tér vissza a Móriczba szombaton, majd kamarakiállítással folytatódik az intézmény 70 évét ünneplő jubileumi programsorozat.

DSTV: játék és fegyelem az oviban

DSTV: játék és fegyelem az oviban

2024. máj. 01.

Folytatódott a DSTV sorozata az óvodásokról – ezúttal a fegyelmezés kérdései kerültek terítékre Gyenes Évával, a Dunaújvárosi Óvoda igazgatójával. Még a szülők és az óvónők egymásra utaltságáról, együttműködéséről is szó esik. Hangkép.
 

Rangos életműdíjat érdemelt Lukács János

Rangos életműdíjat érdemelt Lukács János

2024. ápr. 23.

A rajztanítás, vizuális nevelés terén elért eredményeiért a Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete (MROE) elismerését, az Alma-díjat vehette át a napokban Lukács János, az Arany János Általános Iskola nyugalmazott oktatója. Szeretettel gratulálunk!

DSTV: harmónia a Waldorf iskolában

DSTV: harmónia a Waldorf iskolában

2024. ápr. 21.

Tartalmas előadássorozatnak adott otthont a Waldorf iskola a napokban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Harmóniában Minden Nap című rendezvényen többek között a család, az egészség kérdéseivel foglalkoztak. Hangkép.

DSTV: csodamesék az óvodásoktól

DSTV: csodamesék az óvodásoktól

2024. ápr. 20.

A témáról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése: különleges seregszemle helyszíne volt a Csillagvirág Tagóvoda. Több mint két évtizedes hagyományt folytattak a költészet napjára időzítve – 10 tagóvoda résztvevői meséltek a városi találkozón, csodavilágot varázsolva!

DSTV: óvodai nyílt napokat tartottak

DSTV: óvodai nyílt napokat tartottak

2024. ápr. 10.

Az ismerkedés és a megismerés nagyon fontos állomásai voltak a Dunaújvárosi Óvoda tagintézményeiben tartott foglalkozások, derül ki a DSTV összegzéséből. Várhatóan 320-340 kisgyermek kerül ősztől a rendszerbe. Hangkép.

DSTV: a görögkatolikus iskola is várja a nebulókat

DSTV: a görögkatolikus iskola is várja a nebulókat

2024. ápr. 09.

Minden oktatási intézmény igyekszik bemutatkozni a leendő elsősök és szüleik számára, hogy amint aktuális lesz a beiratkozás, már ne legyen kétsége senkinek afelől, hogy jól döntött. Ennek apropóján látogatott a DSTV stábja a Szent Pantaleimon iskolába. Hangkép.