"... a városban vége a presztízsberuházások korának!"
A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság leküzdése és a gazdaság újbóli felpörgetése – ez a célja a tavaly decemberben elfogadott, 2021-2027 közötti időszakra vonatkozó Európai Uniós költségvetésnek. A kormány abban érdekelt, hogy az utolsó fillérig lehívja a Magyarországnak járó pénzeket, ehhez pedig szükség van az önkormányzatokra. A dunaújvárosi tervekről Szabó Zsolt gazdasági alpolgármestert kérdeztük.
– Néhány hete Veszprémben gyűltek össze az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna legfontosabb szereplői, köztük ön is, már itt is az uniós források elosztásáról beszéltek?
– Természetesen ez is szóba került, ahogyan az is, hogy hogyan tud a leginkább együttműködni ez a térség. Veszprém és Győr ugyan meglehetősen messze van ide, de Székesfehérvár nem, onnan pedig közel van Veszprém, oda pedig Győr. Így alakul ki ez a láncolat. Hiszem, hogy regionálisan is együtt kell működnünk, hogy a legjobbat hozzuk ki.
– Korábban többször is beszélt a Szabad Városok Szövetségének kezdeményezéséről, hogy az uniós források egy részét a kormány helyett az önkormányzatok osszák el, letett erről?
– Az önkormányzatok közelebb vannak az emberekhez, mint a kormány – ez tény. Mi itt Dunaújvárosban sokkal jobban látjuk, hogy mi kell a dunaújvárosiaknak, mint a budapesti kormány, amit ráadásul pártállástól függetlenül sokkal távolibbnak tartanak az emberek, hiszen a miniszterekkel nem futnak össze a Vasmű úton vagy bevásárlás közben, ellenben a polgármesterrel, alpolgármesterekkel. Ezért továbbra is azt gondolom, hogy egyszerűbb és jobb lenne ha bizonyos forrásokról közvetlenül az önkormányzatok döntenek. Ez egyelőre nem valósult meg, így azon a pályán próbáljuk a legtöbbet kihozni, ami most van.
– Ellenzéki városként mennyi esélyt lát a sikerre?
– Azt gondolom, hogy ez az a ritka területet, ahol közösek az érdekeink a kormánnyal. Nekik – egyébként nagyon helyesen – az a céljuk, hogy minden egyes Magyarországnak járó forrást lehívjanak. Ha ezt el akarják érni, ahhoz szükségük van az önkormányzatokra, és mivel nekünk is az az érdekünk, hogy Dunaújváros minél több pénzhez jusson, így készek vagyunk a korrekt együttműködésre. A mi felelősségünk az, hogy a pénzt értelmes célokra költsük.
– Mik az értelmes célok?
– Az elmúlt időszak fejlesztéseit minden dunaújvárosi láthatja. Minden politikai sárdobálás nélkül, őszintén azt gondolom, hogy mondjuk a stadion VIP-szektorának kialakítása teljesen felesleges beruházás volt, cserébe viszont drága: 700 millió forintot költöttek rá. Viszont a Fabó Éva Sportuszoda felújítása fontos és jó dolog volt, de mennyivel jobb lenne, ha a stadion-VIP 700 millióját az uszoda külső medencéjének felújítására fordították volna? Ilyenekre gondolok. Konkrét elképzeléseink is vannak, de úgy gondolom, hogy nincs nálunk a bölcsek köve, az itt élők tudják a legjobban, hogy mit szeretnének, mire van szükségük, ezért tőlük fogjuk megkérdezni. Az biztos, hogy a városban vége a presztízsberuházások korának!
– Népszavazás lesz arról, hogy legyen-e plusz parkoló a Technikumban?
– Az mindenképpen lesz, nem is keveset tervezünk idén megvalósítani Mezei Zsolttal, akivel közösen képviseljük a Technikumot. Nade vissza az uniós beruházásokhoz: nem kell ehhez népszavazás. Ez a városvezetés korábban már többször kikérte a lakossági véleményét és nagyon sikeresnek tartom ezt. A Vasmű úti fákról nagyon sokan szavaztak, ahogy a buszközlekedésről is rengeteg vélemény érkezett. Most ugyanezt fogjuk csinálni a fejlesztésekkel kapcsolatban. Természetesen ennek vannak keretei, hiszen az uniótól sem csak úgy kapjuk a pénzt, meghatározott célok vannak, de azon belül van szabadság. Döntsenek az emberek. Bízom benne, hogy hamarosan túl leszünk ezen az embert próbáló vírushelyzeten is, és lakossági fórumok keretében tudjuk ezt megtenni.
– Mi a városvezetés célja?
– Egy városvezetés célja csakis az lehet, ami az emberek célja, éppen ezért fogjuk őket megkérdezni. De nem akarok álszent sem lenni, természetesen számunkra is vannak fontos dolgok. Talán a legfontosabb, hogy a fiatalok számára is vonzóvá tegyük Dunaújvárost, hogy minél többen itt képzeljék el a jövőjüket. Ezen dolgozunk.
(Fotó: Dunaújváros önkormányzata)
A rovat további hírei: Közélet
Városi vadvirágos parcella: az élő példa
2025. júl. 20.
Visszatérő téma hasábjainkon a városi közterek „visszavadításának” gondolata – ezúttal egy, pontosabban rögtön kettő kertvárosi példával szolgálunk. A kiégett gyepes területekkel szemben valódi alternatívát kínál a biodiverz, vadvirágos parcella – máris mutatjuk, hogyan.
Vasmacskák – összefogás a gyári kolóniákért
2025. júl. 19.
Mindig is tudni lehetett, hogy a vasmű területén kolóniákban élnek macskák – gondozásukat az ott dolgozók önkéntesen vállalták. Ellátták őket élelemmel, a szerencsésebbek otthonra is találtak a vasműsök között, a kevésbé szerencsések pedig a gyár területén éltek. A tömeges elbocsátással az négylábúak sorsa kilátástalannak látszik – ám van valaki, aki igyekszik megtalálni a megoldást.
Elhunyt Parádi György – nyugodjék békében...
2025. júl. 19.
Dunaújváros önkormányzata mély megrendüléssel tudatja, hogy életének 80. évében elhunyt Parádi György, városunk Pro Cultura Intercisae díjas zenésze, a Pentele Baráti Kör egykori elnöke.
Helyi termelőktől a vásárlók asztalára – népszerű lett a DunaKosár színes kínálata
2025. júl. 18.
Négy esztendeje annak, hogy zászlót bontott a helyi termelők csapata – a Dunaújvárosi Kosár Közösség népszerűsége változatlanul töretlen. A termelők gondos kezekkel ápolják portékáikat, így finom és minőségi falatok kerülnek a vásárlók asztalára.
Álláskeresőket várt, börzét tartott egy multinacionális cég Dunaújvárosban
2025. júl. 18.
Dunaújváros adott otthont annak az állásbörzének szerdán, amelyet egy jelentős multinacionális vállalat szervezett az önkormányzattal együttműködésben. Az esemény helyszínéül a Városháza rendezvényterme szolgált, amely méltó környezetet biztosított a kezdeményezéshez.
Tizenöt napirend ügyében döntöttek a képviselők a csütörtöki közgyűlésen
2025. júl. 17.
A nyár kellős közepén is vannak határidős feladatok, amelyekre reagálnia kell az önkormányzatunknak. A csütörtöki közgyűlés összesen 15 kérdésben foglalt állást, ezek között módosítások, változtatások, szerződés hosszabbítás, pályázati kiírás szerepelt.
Elengedhetetlenek a város fejlődéséhez az EU-s pályázatok
2025. júl. 17.
Az Európai Unió által finanszírozott pályázatokról beszélt legutóbbi sajtótájékoztatóján Szabó Zsolt alpolgármester, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a város tovább fejlődhessen, és élhetőbb, fenntarthatóbb környezetet biztosítson a lakosság számára.