Dunaújváros Hetilap

Az elmúlt tíz év legnehezebb költségvetése

Öcaline - 2021. március 7. 17:47

Minden önkormányzat bajban van, nyomatékosította kérdésünkre Szabó Zsolt alpolgármester, aki a város 2021-es költségvetéséről adott interjút honlapunknak. Nem lesz könnyű év, sok a bizonytalan tényező.

A múlt héten elfogadták a képviselők a város 2021-es költségvetését. Nehéz munka volt?
– Elég csak ránézni a főösszegre, hogy lássuk, hogy az elmúlt 10 év legnehezebb költségvetéséről van szó. A tavalyi 36,2 milliárdos főösszeg idén 33,9 milliárd lesz. A járványhelyzet miatt kevesebb szó esik róla, de a járvány nyomában egy pénzügyi válság is érkezett, amit sajnos kezelni kell. Azt érdemes tudni, hogy a 33,9 milliárdnak a harmadát sem költhetjük el szabadon. Ennek jó része pályázati pénz, amit az adott projektre kell fordítani, ezek évről-évre áthúzódó tételek. Mi a saját bevételeinkkel rendelkezünk szabadon, ezek viszont drasztikusan csökkentek. 
A miniszterelnök ígérete szerint városunkat is kárpótolni fogják a korábbi kormányzati elvonások miatt, ennek részleteiről tudnak már valamit?
– Sajnos még nem, Pintér Tamás polgármester a jövő héten tárgyal majd Budapesten erről, döntés pedig még később várható. A legtöbb fideszes vezetésű város 1,4 milliárd forint körüli összeget kapott már karácsony előtt. Ennyivel mi is elégedettek lennénk! Szeretném itt azért elmondani, hogy a kormánypárti sajtó igyekszik az ellenzéki vezetésű városok "sírásaként" előadni a kritikáinkat, de felhívnám a figyelmüket, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetsége egységesen – vagyis a 12 fideszes városvezető is – állt ki a mellett, hogy kompenzálnia kell az államnak az önkormányzatokat. Ezt a közös kiállást 12 fideszes városvezető ráadásul az után támogatta, hogy ők akkor már megkapták a fent említett 1,4 milliárdot. 
Milyen területeken látnak problémát a városok?
– Nagyjából ugyanott ahol mi is. A sportlétesítmények fenntartása elképesztő forrásokat igényel. A polgármester éppen néhány hete beszélt arról, hogy tavaly nyáron, amikor csak a külső medencéi voltak nyitva 2 hónapig, majdnem 20 milliós hiányt termelt az Élményfürdő. Most teljesen zárva van, tehát bevételünk semmi, miközben az őrzésről, állagmegóvásról most is gondoskodni kell. Az uszoda üzemeltetése majdnem 250 millió forint évente, miközben ennek a tizede sem jön vissza a jegyárbevételekből. A többi város is ezekkel a problémákkal küzd. Nálunk ráadásul több éves, évtizedes hátrányt kell leküzdeni, hiszen az a sportingatlanokat korábban működtető debreceni cég még a legszükségesebb állagmegóvási munkálatokat sem mindig végezte el. De, hogy egy aktuális ügyet is említsek: az állam az idei évben teljesen kiszállt a tömegközlekedés finanszírozásából, így egy sor nagyváros helyi közlekedése került az összeomlás szélére. Mi itt szerencsére jól állunk. Nagyon komoly munkánk van benne, hogy a megszorítások ellenére a tömegközlekedésre jelentősen több jut idén. Hiszünk benne, hogy a tömegközlekedés fejlesztése, ami az elmúlt 10 évben teljesen elmaradt, más területeken is kifizetődik majd. 
Honnan hiányzik a leginkább a pénz?
– Mindenhonnan. Amit a legnagyobb problémának tartok, hogy a napi működéshez szükséges pénzt sem kapják meg az önkormányzatok. Az intézményeink által ellátott kötelező feladatokra 2021-ben 2,3 milliárd forintos állami normatívát kapunk. Ez viszont meg sem közelíti azt, amennyit költünk rájuk. Saját forrásból további 2,6 milliárdot kell erre a célra fordítanunk és valljuk be, ezek az intézmények – óvodák, bölcsődék, könyvtár, múzeum – sem eddig, sem most nincsenek túlságosan eleresztve. 
A tavalyi évről vannak már pontos számok?
– Vannak, és bizony ezek nagyon szemléletesek. 2019-ben 8 milliárd, míg 2020-ban 5,4 milliárd volt az adóbevételünk. Idén újabb csökkenés várható, hiszen a kis-és középvállalkozások számára biztosított iparűzési adókedvezmény miatt 650 millió forintos kieséssel számolunk. Közben szolidaritási adóba 500 millióval többet kell befizetnünk és továbbra is törlesztjük az előző vezetés által felvett hitelt, idén 270 milliót. A szabadon elkölthető pénzek tehát drasztikusan csökkenek.
Túlélhető így az év?
– Nagyon szigorú gazdálkodással igen, de hiszem, hogy a közösség erejével túl tudunk lenni ezen az időszakon is. Persze a túlélés alapfeltétele, hogy a kormányzat nem "lep meg" bennünket újabb elvonásokkal. Őszintén remélem, hogy belátják: nem minket, hanem az itt élő összes polgárt károsítja meg ezzel.

(Fotó: DO-archív)
 

A rovat további hírei: Közélet

Egy hétre lezárják a Szórád Márton út egy szakaszát távhővezeték helyreállítása miatt

Egy hétre lezárják a Szórád Márton út egy szakaszát távhővezeték helyreállítása miatt

2024. nov. 22.

A DVG Zrt. jelzése alapján egy meghibásodott fűtéscső javítása miatt lezárják a Szórád Márton út Aranyvölgyi út és Köztársaság út közti szakaszát november 25-től, azaz hétfőtől várhatóan egészen december 1-jéig. A korlátozások egyes buszjáratokat is érintenek.

Újabb csodaszép karácsonyra készülnek

Újabb csodaszép karácsonyra készülnek

2024. nov. 22.

A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.

Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat

Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat

2024. nov. 22.

Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?

Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek

Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek

2024. nov. 21.

Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés. 

A gyermeknevelés támogató közege

A gyermeknevelés támogató közege

2024. nov. 21.

Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.

Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat

Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat

2024. nov. 21.

Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!

"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"

"Egy kőbe vésett törvény van: a város az első"

2024. nov. 20.

A Béke városrészben, egész pontosan a 7-es választókörzetben élők meghatározó többsége döntött úgy a június 9-ei önkormányzati képviselő választáson, hogy Kálló Gergelynek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület jelöltjének szavaz bizalmat. Az újonnan megválasztott képviselővel beszélgettünk.