Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 22. Beáta, Izolda
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Modern technológia az emberek szolgálatában

Közélet
szúnyogirtás
Mezei Zsolt
drón

facebook megosztás

Terdik Péter - 2021. máj. 20., 17:45

A Városháza téren sajtótájékoztató keretében mutatták be a spanyol Lokímica vállalat szúnyoggyérítő drónjait. A bemutatón részt vett Mezei Zsolt alpolgármester, Dunaföldvár, illetve Bölcske polgármesterei, továbbá a vállalat nemzetközi igazgatója is.

Magyarországon tavaly óta nem lehet légi-kémiai szúnyoggyérítést végezni. A földi-kémiai módszerek ugyan továbbra is hatékonyak és elérhetőek, de sokszor egyszerűen nem elegendő a vérszívókkal szemben. Hazánkban szerencsére leginkább csak bosszúságot okoznak a szúnyogok, de ez épp elég indok arra, hogy a megfelelő, és a lehető legmodernebb módszerekkel szálljunk ringbe ellenük. A Városháza téren bemutatott eszközök ebben nyújtanak segítséget. Fontos hozzátenni, hogy a bemutatón elhangzottak szerint a drónok célja elsősorban a szúnyoglárvák felkutatása, lokalizálása, ezért az eszközöket a legmodernebb szenzorokkal látták el. Ennek segítségével a kémiai irtás helyett biológiai gyérítést lehet végezni, ez sokkal költségesebb, hiszen először fel kell mérni a területet – ehhez van szükség a drónokra is – a gyérítés ezután következhet. A biológiai irtás azonban csak akkor hatékony, ha nagy területet érint, vagyis szükséges a települések összefogása, hogy mindannyian a biológiai gyérítést válasszák a jelenleg elterjedt kémiai helyett.

Mezei Zsolt általános hatáskörű alpolgármester arra hívta fel az emberek figyelmét, hogy a vérszívók elleni védekezésben a települések összefogására van szükség. A technológia bemutatójával egybekötött sajtótájékoztató alkalmával két környékbeli polgármester, nevezetesen Baranya István Bölcske község, valamint Horváth Zsolt, Dunaföldvár polgármestere is megosztották a gondolataikat a kérdés kapcsán.

Horváth Zsolt arra biztatta a környékbeli városvezetőket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, hiszen a folyóparti települések lakói minden évben első ízben tapasztalják meg a szúnyogok jelentette bosszúságokat. Dunaföldvár első embere továbbá azt is kilátásba helyezte, hogy a településekre látogató turisták számára megkönnyebbülés, ha nyaralás, vagy túrázás közben nem kell a vérszívókkal bajlódniuk. Baranya István Bölcske község polgármestere is egyetértett a felszólalók gondolataival. Kiemelte, az összefogás azért is fontos ebben az ügyben, mert a rovarok számára nem léteznek településhatárok, ha egy helyen elszaporodnak, akkor a környék összes városába „ellátogatnak”, ezért nagyon fontos, hogy mindenki lépéseket tegyen az ügy érdekében.

Végh Zoltán felvételei

Mezei Zsolt elmondta: a lakossági igényeknek igazodva a tavalyi évben a megszokottnál több alkalommal történt szúnyoggyérítés. Az alpolgármester szerint meggyőző volt a bemutató, így ha sikerül megállapodni a környező településekkel és sikerül rá többlet költségvetési forrást szerezni, akkor Dunaújváros vezetése is nyitott az egyébként környezetvédelmi szempontból is sokkal jobb biológiai gyérítés iránt.

Spanyol szakértelem nemzetközi kérdésekben

Manuel García Howlet a több mint 40 éves tapasztalattal rendelkező Lokímica vállalat nemzetközi igazgatója a technológiával kapcsolatban elmondta, hazájában sikeresen alkalmazták ezt a biológiai védekezési formát. Hozzátette, a vállalat munkatársai és kutatói a megelőzésben hisznek: ha megszakad a szúnyogok természetes fejlődési körforgása, nagymértékben csökkenthető a vérszívók száma. Éppen ezért a drónok segítségével a szúnyoglárvákat célozzák meg, hogy azokból ne legyenek kifejlett példányok. Az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy a módszer teljesen veszélytelen, nem károm sem az állatokra, sem pedig a növényekre.

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: ismerkedős napok

2026. már. 21.

Elkezdődtek városunkban az óvodai ismerkedős programok – szeretettel várják a kicsiket és a szüleiket valamennyi intézményben. A közelmúltban a Római városrészi Tagóvodában kedves programokkal mutatkoztak be a csemetéknek.

Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

2026. már. 20.

Az idei esztendőben is folytatódik a méltán népszerű közéleti sorozat, amely részeként érdekes vendégekkel és izgalmas témákkal találkozhatnak a látogatók a Városháza „C” szárnyában. A 2026-os felhozatal első vendége is sokak érdeklődését keltette fel. 

Előremutató pályázaton dolgozik a KMI csapata

2026. már. 20.

Az ImperfectCity elnevezésű Európai Uniós pályázattal kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester és Gyöngyössy Csaba önkormányzati képviselő. A helyszín a Kortárs Művészeti Intézet volt, nem véletlenül. 

Kisebb-nagyobb fejlesztések a Békevárosban

2026. már. 20.

Több, a városrészben élők számára fontos fejlesztésről adott hírt Tóth Kálmán, a „Rajta, Újváros!” Egyesület önkormányzati képviselője. Folytatódó járdafelújítás, új járdakialakítás, csatornatisztítás, játszótérfejlesztés – több projekt, több helyszínen is előtérbe került. 

DSTV: új szakképzési bázis

2026. már. 20.

A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Lajos király körúti bázisán időkapszula elhelyezésével ünnepelték az új ágazati központ megszületését. Mint a témával foglalkozó sajtótájékoztatón elhangzott, a megvalósuló fejlesztés kiemelt jelentőségű a városi és a környező településeken élő fiatalok számára. Hangkép.

"Nagyon erős, baráti, összetartó közösség"

2026. már. 20.

A Közösségépítők címet kapta új sorozatunk, és az immár negyedik részben egy különlegesen aktív csapat életébe nyerhetünk bepillantást – közösségépítő kalauzunk Ádám Sándorné, az MMK-ban működő Nyugdíjas Pedagógus Klub vezetője.

A kiberbiztonságról a Római Civil Házban

2026. már. 19.

Kiss Dénes, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője rendszeresen tart különböző témájú előadásokat a fiatalabb és idősebb generációknak. A legutóbbi program célközönsége elsősorban nyugdíjas korosztály volt – újfent fókuszba került a kiberbiztonság.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Átgázolt vízilabdázóinkon az Olimpiakosz

  2. Fontos pontokra hajt a DFC

  3. Idegenben zárja az alapszakaszt a DKSE

  4. ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

  5. Babaaltatás a nagy melegben – tippek a nyugodt alváshoz kánikula idején

Videók

Embedded thumbnail for ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

ICA-D: tömeg és siker a divatbemutatón

Embedded thumbnail for DSTV: ismerkedős napok

DSTV: ismerkedős napok

Embedded thumbnail for Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

Top hírek

  1. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  2. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

  3. Dunaújvárosi Estek Dr. Szász Máté neurobiológussal

  4. „Tiszta udvar, rendes ház” a Technikumban

  5. "Nagyon erős, baráti, összetartó közösség"

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 11. szám - 2026.03.20.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő