Fontos előírások vonatkoznak a dunaújvárosi kutyatulajdonosokra
2019 után az új önkormányzati vezetés egyik célkitűzése volt, hogy Dunaújvárost igazi kutyabarát várossá tegye, hiszen nagyon sok négylábú él városunkban. A tervek kapcsán Szabó Zsolt alpolgármester beszélt a városban kijelölt nyitott kutyafuttatókról és a kutyatartási etikettről.
A bevezetőben említett program részeként került chipolvasó a Városháza épületébe, új keneleket kapott a gyepmesteri telep, folyamatosak az eledelgyűjtések és készülnek az első zárt kutyafuttatók is. A felelős állattartás szabályait jogszabályban és önkormányzati rendeletben is rögzítették, illetve minden városnak megvannak a maga íratlan szabályai is.
Tételes tervekkel
Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester szerdai tájékoztatóján ezeket ismertette, amelyre családi kedvence, Nathi is elkísérte.
A felső-dunaparti kutyafuttatónál tartott eseményen Szabó Zsolt elmondta: kutyát a városban csak pórázon vezetve szabad sétáltatni, kivéve az önkormányzat által meghatározott kijelölt kutyafuttató helyeken, abban az esetben, ha az állat természeténél, viselkedéséből fakadóan nem veszélyeztet más állatot vagy embert. Jelenleg 12 ilyen kijelölt terület található a városban, hamarosan pedig elkészül az első elkerített kutyafuttató is az Új Vasmű út mögötti zöld területen. Ezeknek a kutyafuttatóknak a listája megtalálható az önkormányzat honlapján, valamint az önkormányzati képviselők oldalán. Szabó Zsolt kiemelte, hogy a tervek szerint a jövőben több új – lehetőség szerint zárt – kutyafuttató is lesz majd a városban.
Arra, aki a kijelölt területen kívül a kutyát póráz nélkül sétáltatja 15 ezer forinttól 150 ezer forintig terjedő bírság szabható ki. Szabálysértési eljárás alá vonható és bírság szabható ki arra a személyre is, aki nem gondoskodik a kutyája után a közterület tisztán tartásáról.
Kutya- és gazdibarát megoldások
Az elveszett, közterületen kóborló állatok befogadásáról továbbra is az önkormányzat gondoskodik. Elveszett kutyát a befogása után az Ebrendészeti telepre szállítják, beazonosíthatóság esetén értesítik a tulajdonost. Amennyiben erre a chip hiánya vagy adatváltozás be nem jelentése miatt nincs lehetőség, az állatot az ebrendészeti telepen 14 napig őrzik, az ellátási költsége a tulajdonost terheli. Ha a 14 nap letelte után a befogott állat örökbe adható. Az örökbefogadásra váró kutyák listája valamint az örökbefogadás menete szintén elérhető az önkormányzat honlapján, ahol megtalálhatók a legfontosabb információk a kutyatartóknak.
Ilyen például, hogy amint a kutya új tulajdonosához kerül, de legkésőbb négy hónapos korától transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochippel) megjelölve kell tartani. A chip beültetését követően a beavatkozást végző állatorvos köteles bejelenteni a kutya és a tulajdonos adatait a központi adatbázisba. Ezt követően minden adatváltozást 8 napon belül jelezni kell az állatorvosnál, aki ezt rögzíti az adatbázisban. A transzponder segítségével egyszerűen számon tarthatjuk az oltásokat, állatorvosi beavatkozásokat, illetve a kutya elkóborolása esetén könnyen megkereshető a kutya gazdája. Aki elmulasztja kutyája chippelését, akár 45 ezer forintos állatvédelmi bírságra is számíthat. Az állattartó köteles a kutya fajtájának, méretének, élettani szükségletének megfelelő életfeltételekről gondoskodnia. Kiemelten fontos a megfelelő mozgástér és társas érintkezés biztosítása fajtársaival, mindemellett a kutyatulajdonosok kötelessége az is, hogy az általuk tartott állat ne zavarja a lakóközösséget – hangsúlyozta az alpolgármester.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.