Fontos előírások vonatkoznak a dunaújvárosi kutyatulajdonosokra
2019 után az új önkormányzati vezetés egyik célkitűzése volt, hogy Dunaújvárost igazi kutyabarát várossá tegye, hiszen nagyon sok négylábú él városunkban. A tervek kapcsán Szabó Zsolt alpolgármester beszélt a városban kijelölt nyitott kutyafuttatókról és a kutyatartási etikettről.
A bevezetőben említett program részeként került chipolvasó a Városháza épületébe, új keneleket kapott a gyepmesteri telep, folyamatosak az eledelgyűjtések és készülnek az első zárt kutyafuttatók is. A felelős állattartás szabályait jogszabályban és önkormányzati rendeletben is rögzítették, illetve minden városnak megvannak a maga íratlan szabályai is.
Tételes tervekkel
Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester szerdai tájékoztatóján ezeket ismertette, amelyre családi kedvence, Nathi is elkísérte.
A felső-dunaparti kutyafuttatónál tartott eseményen Szabó Zsolt elmondta: kutyát a városban csak pórázon vezetve szabad sétáltatni, kivéve az önkormányzat által meghatározott kijelölt kutyafuttató helyeken, abban az esetben, ha az állat természeténél, viselkedéséből fakadóan nem veszélyeztet más állatot vagy embert. Jelenleg 12 ilyen kijelölt terület található a városban, hamarosan pedig elkészül az első elkerített kutyafuttató is az Új Vasmű út mögötti zöld területen. Ezeknek a kutyafuttatóknak a listája megtalálható az önkormányzat honlapján, valamint az önkormányzati képviselők oldalán. Szabó Zsolt kiemelte, hogy a tervek szerint a jövőben több új – lehetőség szerint zárt – kutyafuttató is lesz majd a városban.
Arra, aki a kijelölt területen kívül a kutyát póráz nélkül sétáltatja 15 ezer forinttól 150 ezer forintig terjedő bírság szabható ki. Szabálysértési eljárás alá vonható és bírság szabható ki arra a személyre is, aki nem gondoskodik a kutyája után a közterület tisztán tartásáról.
Kutya- és gazdibarát megoldások
Az elveszett, közterületen kóborló állatok befogadásáról továbbra is az önkormányzat gondoskodik. Elveszett kutyát a befogása után az Ebrendészeti telepre szállítják, beazonosíthatóság esetén értesítik a tulajdonost. Amennyiben erre a chip hiánya vagy adatváltozás be nem jelentése miatt nincs lehetőség, az állatot az ebrendészeti telepen 14 napig őrzik, az ellátási költsége a tulajdonost terheli. Ha a 14 nap letelte után a befogott állat örökbe adható. Az örökbefogadásra váró kutyák listája valamint az örökbefogadás menete szintén elérhető az önkormányzat honlapján, ahol megtalálhatók a legfontosabb információk a kutyatartóknak.
Ilyen például, hogy amint a kutya új tulajdonosához kerül, de legkésőbb négy hónapos korától transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochippel) megjelölve kell tartani. A chip beültetését követően a beavatkozást végző állatorvos köteles bejelenteni a kutya és a tulajdonos adatait a központi adatbázisba. Ezt követően minden adatváltozást 8 napon belül jelezni kell az állatorvosnál, aki ezt rögzíti az adatbázisban. A transzponder segítségével egyszerűen számon tarthatjuk az oltásokat, állatorvosi beavatkozásokat, illetve a kutya elkóborolása esetén könnyen megkereshető a kutya gazdája. Aki elmulasztja kutyája chippelését, akár 45 ezer forintos állatvédelmi bírságra is számíthat. Az állattartó köteles a kutya fajtájának, méretének, élettani szükségletének megfelelő életfeltételekről gondoskodnia. Kiemelten fontos a megfelelő mozgástér és társas érintkezés biztosítása fajtársaival, mindemellett a kutyatulajdonosok kötelessége az is, hogy az általuk tartott állat ne zavarja a lakóközösséget – hangsúlyozta az alpolgármester.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
DSTV: húsvéti haltelepítés
2025. ápr. 26.
Bár húsvétkor a legtöbb család asztalán a főtt sonka dominált, a Dunaújvárosi Sporthorgász Egyesület jóvoltából biztosan halat is fogyasztottak a dunaújvárosiak. Az ünnep előtt ismét halat telepítettek a horgászterületekre, derül ki a DSTV összegzéséből. Hangkép.
Gazdasági kérdésekben közérthetően
2025. ápr. 25.
Folytatódott a méltán népszerű Dunaújvárosi Estek programsorozata a Városháza „C” szárnyában. A sorozat áprilisi vendége Surányi György korábbi jegybankelnök volt csütörtökön délután – előadását nagy érdeklődés övezte. A jelenlévők fontos pénzügyi kérdésekre is választ kaphattak.
A Barátság városrészben folytatódik a lomtalanítás
2025. ápr. 24.
Amint arról már beszámoltunk, az elmúlt évek gyakorlatát folytatva városrészi bontásban tart az önkormányzat tavaszi lomtalanítási sorozata. A következő állomás a Barátság városrész lesz – szombaton!
A négylábúak biztonsága az elsődleges cél!
2025. ápr. 24.
Hosszú ideje fennálló probléma városunkban, hogy valaki vagy valakik mérgezett étel elhelyezésével veszélyeztetik a kis kedvencek életét. Az ügy kapcsán Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester tartott fórumot a Városháza „C” szárnyában kedden délután.
DSTV: szomorú hírek a vasműből
2025. ápr. 24.
A csoportos létszámleépítés kapcsán tartott tájékoztató beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése. A Dunai Vasmű munkavállalóinak sorsáról Mezei Zsolt alpolgármester tolmácsolta az önkormányzat álláspontját. Hangkép.
Szabó Zsolt: elengedhetetlen a megyei jogú városok közös, határozott fellépése
2025. ápr. 23.
Szabó Zsolt képviselte városunkat a Megyei Jogú Városok Szövetségének múlt heti debreceni ülésén, ahol több fontos kérdés is napirendre került. Városunk gazdasági alpolgármestere szerint azt szeretnénk, hogy Dunaújváros és a dunaújvárosiak megkapják a számukra jogosan járó forrásokat.
Elismerések és ünnep a Bölcsődék Napján
2025. ápr. 23.
Idén húsvéthétfőre esett a Bölcsődék Napja, amelyet 15 éve Magyarországon is április 21-én ünnepelnek. Dunaújvárosban is összeültek a bölcsődei dolgozók – három szakember kapott igazgatói elismerést a Munkásművelődési Központban.