Kitáncolt a kormány a Limes Világörökség pályázatból
Négy ország tudósainak, örökségvédőinek és térségfejlesztőinek tettek keresztbe, komoly nemzetközi együttműködés bukik. A témáról a 444.hu írt terjedelmes összegzést. Kösz, Orbán.
A magyar kormány kezdeményezte a római birodalom határvonala, azaz a limes világörökségi jelölésének visszavonását, írta a 444.hu. A döntéssel nemcsak Magyarország bukik el egy világörökségi címet, hanem a nemzetközi pályázatot készítő, a Limes Világörökség projektet közösen nomináló három partnerország, Németország, Ausztria és Szlovákia is.
Intercisa, a térségi központ
A lap egy rövid történelmi visszatekintéssel – és pályázattörténeti összegzéssel – szolgált arról, hogy a limes, azaz a Római Birodalom határa 2009 óta Magyarország legfontosabb világörökségi várományos helyszíne. A limes egy őrtornyokból, erődökből és katonai táborokból álló védelmi rendszer volt a birodalom határán, ahol a katonai építményeket árkok, sáncok, cölöp- és kőfalak kötötték össze. Magyarországon ez Pannónia provincia határát, azaz a Dunát jelentette – a folyó partján több helyen láthatók a római kori erődítések maradványai, ezek ma fontos régészeti lelőhelyek.
Azt már én teszem hozzá, hogy a limes fontos térségi központja volt Dunaújváros területén Intercisa, amelyet – éppen a városépítés miatt – Pannonia provincia egyik legjobban feltárt területeként tartanak számon a tudósok. A római korban Intercisa légióközpontként üzemelt, térségi bázisként szolgált – a limes-hálózatban északról dél felé haladva Campona (Nagytétény), Annamatia (Baracs) és Lussonium (Paks) láncának meghatározó eleme volt.
Egy álommal kevesebb
Aligha véletlen, hogy Visy Zsolt régészprofesszor, a jelölés kezdeményezője és korábbi koordinátora szakmai pályájának nagyon fontos periódusát az intercisai feltárások irányítójaként töltötte – az Intercisa Múzeum igazgatója volt. És ha már Visy Zsoltnál tartunk: amint azt a 444 is felidézi, a mostani lépés egy korábbi döntés egyenes ági folytatása. A kormány 2019-ben már belenyúlt a pályázatba – akkor határoztak úgy, hogy a Hajógyári-szigeten lévő helytartói palotát kiveszik a jelölésből. A lépés – és a döntés módja, a szakmai egyeztetések teljes hiánya – komoly felháborodáshoz vezetett; a jelölés sínen volt, így, ha Orbánék nem nyúlnak bele, már 2019 júliusában, a Világörökség Bizottság bakui ülésén megkaphatták volna a pályázatban szereplő helyszínek a világörökségi címet.
Ekkor Visy Zsolt a jelölés nemzetközi koordinátoraként – és a Limes Világörökségi jelölésének miniszteri biztosaként – a maga nevében bocsánatot kért a másik három jelölő tagállamtól és a Világörökség Bizottságtól a történtekért. A kormányzati "válaszcsapás" nem maradt el: nem sokkal később napvilágot látott egy miniszteri utasítás, amiben Gulyás Gergely visszamenőlegesen visszavonta Visy Zsolt miniszteri biztosi megbízatását.
A témáról, a világörökségi településtörténeti vonatkozásairól és a kapcsolódó fejlesztési tervekről 2019-ben még a Castellum.do hasábjain írtam egy terjedelmes dolgozatot, itt mutatom!
A Nagy Magyar Volna újabb ékes példája
A történethez azt is érdemes tudni, hogy a limes több szakasza szerepel már az UNESCO világörökségi listáján, a magyar szakaszt végül közel két évtizedes (!!!) szakmai előkészítés után Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával együtt jelöltük a listára. A jelölési dokumentációt 2018 elején nyújtotta be együtt a négy állam.
A lapnak nyilatkozó Visy Zsolt szerint rendes ügymenetben néhány héten belül megszülethetett volna az UNESCO pozitív döntése a limes német, osztrák, szlovák és magyar szakaszainak világörökségi helyszínné minősítéséről.
Ám a magyar a 444.hu információi szerint június 8-án levélben fordult a német, az osztrák és a szlovák kormányhoz, és a teljes pályázat visszavonását kezdeményezték.
Mindezt – emelje fel a kezét, akit meglep – úgy, hogy a kezdeményezésről még a hazai örökségvédelmi szakmával, a jelölésen dolgozókkal sem egyeztettek. Márpedig a döntésnek súlyos következményei vannak: ha a jelölő országok közül akár csak az egyik kormánya nem támogatja tovább a jelölést, az egész történet bukik – a több éves előkészítő munka nemcsak itthon, de Németországban, Ausztriában és Szlovákiában is elvész.
Abba, hogy a várt és remélt világörökségi helyszín és státusz elvesztésével milyen közvetlen és közvetett károk érik Intercisa "utódját", vagyis városunkat, egyelőre még belegondolni sem merek.
(Fotók: DO-archív, Intercisa Legion)
A rovat további hírei: Közélet
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.
Csőtörés a Dózsa iskolában – ma biztosan nem lesz tanítás
2024. nov. 25.
Csőtörés miatt elmarad a tanítás a Dózsa iskolában, adta hírül az intézmény közösségi oldalán megjelent tájékoztató. Gyorshír, de igyekszünk mihamarabb további részletekkel szolgálni!
Keddtől lesz útlezárás a Szórád Márton úton
2024. nov. 25.
Véglegesítette a város egyik fő közlekedési útvonalával kapcsolatos közleményét a DVG Zrt. Várhatóan december közepéig módosul a forgalmi rend a Szórádon – méghozzá keddtől!
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.