A balesetek elkerülése a cél
Terepszemlét tartott a Szalki-szigeten Mészáros László, a DVG Zrt. Erdészeti és Parkfenntartási Ágazatának vezetője, valamint Orosz Csaba, a körzet képviselője.
A lombkorona alakító metszés során a szakember csökkenti a fa lombkoronájának méretét, így a talajban megbúvó gyökérzetnek egy kevésbé terebélyes lombkoronát, kisebb súlyú törzset kell tartania, valamint kevesebb tápanyag szükséges a fa ellátásához, így lehetősége lesz a fának megfelelő módon megerősödni. Ezzel a technikával tehát megelőzhető, hogy a fa kivágása jelentse a végső megoldást.
A közhiedelemmel ellentétben a lombkorona alakító metszés – más néven csonkolás – megfelelő módon végezve nem károsítja a fát. A helyes eljárás során, amikor nem magától törik le az ág, hanem a megfelelő technikával a szakember végzi a fa metszését, a sebfelületet sebkezelő géllel kenik be, amelynek hatására nehezebben jutnak be a kártevők, kórokozók, valamint a szabályos vágást - vagyis a sebfelületet - könnyebben be tudja nőni a kéreg. Az is fontos, hogy a vágás lehetőleg csonk nélküli legyen, tehát a törzshöz, ághoz minél közelebb történjen meg.
Abban az esetben, ha a fa kiszáradása már visszafordíthatatlan vagy a lombkorona alakító metszés nem bizonyult megfelelő megoldásnak, a szakemberek kénytelenek a fa kivágása mellett dönteni, hiszen a kiszáradt fák nagyobb ágai az időjárási körülmények hatására könnyedén letörhetnek, illetve a meggyengült gyökerek miatt a az egész fa kifordulhat a helyéről, legrosszabb esetben anyagi vagy személyi kárt okozva. Ez egy olyan helyszínen, mint a kirándulók és strandolók által gyakran látogatott Szalki-sziget természetesen nem elfogadható.
Mészáros László, az Erdészeti és Parkfenntartási Ágazat vezetője elmondta, hogy ezekre az intézkedésekre biztonsági okokból van szükség, hiszen a Szalki-sziget rendezvény és- szabadidős helyszín gyanánt is egyre közkedveltebb, a látogatók biztonságát veszélyeztetik az esetlegesen letörő faágak.
A kivágott fákat természetesen pótolni fogják, amint az lehetséges, így a Szalki-szigeten található faállomány nem csökken majd, hanem megújul.
(Forrás és fotó: DMJV Önkormányzata)
A rovat további hírei: Közélet
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.