Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Újra él az alkotótelep, műalkotások születnek a vasműs üzemekben

doszerk - 2022. június 3. 10:39

Észre sem vettük az évek múlásával, ahogy az acélszobrok "belakták" a dunaújvárosi Duna-partot. Ma már elképzelhetetlen a városkép nélkülük, településünk látképének szerves része a DUNAFERR üzemeiben készült hatvan műalkotás.

Azt viszont talán kevesen tudják, hogy az első acélszobrász alkotótelep a Városi Tanács, a Műszaki Főiskola valamint a Dunai Vasmű vezérigazgatója, Borovszky Ambrus támogatásával indult 1974-ben a főiskola tanműhelyében. A szervezők is dunaújvárosiak voltak, név szerint Birkás István, Erdész László és Friedrich Ferenc. Később, 1977-től már a Vasmű üzemei adtak helyet, technológiát, anyagot az alkotó művészeknek. Neves művészek éltek a kétévente adódott lehetőséggel, miközben értékes művekkel gyarapodott a város. 

Nemzetközi színtéren is jelentős visszhang

A Dunaferr Art Alapítvány kuratóriumi elnöke, Várnai Gyula képzőművész szerint megkérdőjelezhetetlen a szimpózium nemzetközi és hazai jelentősége:
– Fontos az alkotótelep Dunaújváros, mint egyfajta kulturális központ életében. Fontos, hogy egy fiatal városra hogyan gondolnak, és ebben az acélszobor park vonzó érték, egyúttal turisztikai látványosság is. Nemzetközileg is nagy a szakmai visszhangja. Sokak számára érdekes, hogy egy alapvetően ipari város hogyan teremt környezeti kultúrát, kulturális kapcsolatokat.  
Gazdasági nehézségek és tulajdonosi változások miatt az alkotótelep működése 2010-től szünetelt. Majd pár éve nyilvánvalóvá vált, hogy a Dunaferr cégvezetője, Evgeny Tankhilevich nyitott, európai gondolkodású menedzser. Az alapítvány megkeresése pozitív választ adott, így 2017-ben újraindulhatott az alkotótelep. Időközben megváltoztak a körülmények: három-négy szobrászt fogadhatnak egy időben, akik kisplasztikák alkotásához kapnak technológiai, műszaki hátteret. A soron következő szimpóziumot a pandémia miatt idén rendezhetik meg. Támogatást nyújt a programhoz a Nemzeti Kulturális Alap, valamint Dunaújváros Önkormányzata is. Pályázat útján egy szakmai zsűri választja ki az alkotókat, akik júniusban tölthetnek el majd két hetet a DUNAFERR üzemeiben. Az itt születő alkotásokból júliusban nyílik kiállítás a Kortárs Művészeti Intézetben.

Európai viszonylatban is egyedülálló gyűjtemény

Mint fontos örökségről beszélt az alkotótelepről Kardos-Nagy Annamária, a Dunaferr Art Alapítvány művészettörténésze:
–    Európában úttörő kezdeményezés volt a hetvenes években, hogy rendszerességgel, gyári háttérrel nagy léptékű köztéri szobrokat alkothassanak. Tudják a képzőművészek, hogy ki miben jó, és azt is, hogy a képzeletüknek mi minden szab határt. Kuriózum, hogy az alkotótelepen elrugaszkodhatnak mindennapi korlátaiktól. Technológiát, anyagot kapnak és profi szakemberekkel dolgozhatnak. A létrejött művekből egy-egy mindig itt marad. Pénzben kifejezve is óriási értékkel gyarapodott a város az alkotótelepek révén, egyedülálló Európában a dunaújvárosi szoborpark. Más keretek között másutt is működnek szoborparkok, de jóval kisebb, koncentráltabb helyen, botanikus kertben, múzeumpedagógiai jelleggel, cserélődő alkotásokkal, fizetős belépőjegyekkel. Dunaújváros fontos kulturális öröksége a Duna-parti szoborpark, a művek együttes eszmei értéke mintegy másfél milliárd forint. Nem véletlenül kapott műemléki védelmet a terület. Ezért is elszomorító a szobrok rongálása, a felületükön újra és újra megjelenő graffitik. Fontos az alkotótelep történelmi vonatkozása a gyár miatt is, hiszen egyedülálló, hogy egy ipari vállalat ilyen léptékben támogasson nívós képzőművészeti alkotómunkát. 
Felkérés révén vett részt 2017-ben, a hosszú hallgatás után újraindult alkotótelepen Gosztola Kitti képzőművész. Ma is élénkek az emlékei:
– Váratlanul ért a felkérés, amelynek nagyon örültem. Minden nap egy „Aha!” élmény volt, ahogyan a gyár működött, messze túl a fénykorán. Intenzív tapasztalatokat hozott. Reggel hatra jártunk a műszakkal, jó volt felvenni a ritmust a szakemberekkel, a munkásokkal. Minden izgalmas volt. Nehezen formálható anyaggal dolgozhattam, ez adott egy lökést. Kipróbálhattam az öntödében a homok negatív formázását. Nagyon jó volt, hogy odaengedtek mindenhez, szakmailag támogattak. Kipróbálhattam a lemez plazmavágását is. Sajnálom, hogy a klasszikus vasipari technológiát, a kovácsolást nem próbáltam ki. Előtte is ismertem a szoborparkot, főként Galántai György munkáit. Művészeti szempontból szabad oázis volt az akkori avantgárd mozgalomban. Nekem nem volt a fókuszomban. Székesfehérváron élek, ami más típusú város. Az alkotótelepen nagyon sok gondolat indult el bennem. Korábban nem volt lehetőségem fémmel dolgozni. Nehezen elérhetők a technológiák, költségesek a munkák. Ez egy intenzív szakasz volt, bele sem gondoltam, mennyi munkával. Az foglalkoztatott, hogy a földből kinyert anyagokat miként szolgáltatja vissza az ember a természetnek. Ezt a tematikát folytattam a Smohay-díj átadásával összekötött székesfehérvári kiállításomon is, ahol a természeti erőforrások között a nemesgázok kultúrtörténeti kapcsolatai jelentek meg.  Több kiállításon szerepelt a Dunaújvárosban készült, „ A kinyerés mélységei” című vasöntvény munkám, amelyet egy bányászati szakkönyv rajzai inspiráltak. Ez az alkotás témája volt többek között Hornyik Sándor művészettörténész „Pátoszmenedzsment” beszélgetés-sorozatának 2019 júliusában, amikor a Dunaferr Art Alapítvány különlegessége is szóba került. Egyedi dolog, ahogyan egy működő ipari vállalat támogatja képzőművészetialkotások létrejöttét.

A munka mellett segítenek

Alig két hónap múlva ismét képzőművészekkel találkozhatunk a DUNAFERR Gyártó Egységének üzemeiben. Körültekintő szervezés előzi meg a várhatóan intenzív alkotással teli heteket, bár László Ferenc egységvezető, karbantartási főmérnök szerényen jegyzi meg:
–    Nem kell külön készülnünk az alkotótelepre, hisz a napi munka mellett segítjük üzemeinkben a szobrászok alkotó tevékenységét. Kapnak helyet, ha szükséges, gépeket, szakmai segítséget, anyagot. Ez egy folyamat, minden felmerülő kérdésben egyeztetünk. A művészek elmondják, hogy mit szeretnének, a szakembereink pedig megmutatják, a gondolat hogyan válhat valóra. A kettőből alakul ki a gyakorlati kivitelezés a művészek aktív részvételével. A művész fantáziája szabad, amit csak a technológiai lehetőségek korlátozhatnak. Emlékszem Friedrich Ferenc acélszerkezetére, amit a kiscelli múzeumban állított ki. Amikor megláttam a tervet, nem hittem volna, hogy abban a formában elkészülhet a 8x3x5 méteres alkotás. Kihívás volt a munka, majd öröm a közös siker a kiállítás megnyitóján. Idén is várjuk a művészeket, a napi munkánk mellett szívesen segítünk az elképzeléseik megvalósításában.

Kaszás Éva
(Fotó: Dunaferr Art Alapítvány)

A rovat további hírei: Kultúra

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Smoke Sauna Sisterhood"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Smoke Sauna Sisterhood"

2025. feb. 17.

Újabb izgalmas és szép darabbal folytatódik a Szabad Szemmel sorozata: a naptári év második vetítésén a Smoke Sauna Sisterhood című észt-francia-izlandi dokumentumfilm pörög a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban

DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban

2025. feb. 17.

A következő időszakban is érdemes lesz ellátogatni a könyvtárba, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorozat éppen ma kezdődik a Jókai-életmű aktualitására fókuszáló eseménnyel, de izgalmas kezdeményezéssel készülnek a Nemzetközi Könyvajándék Nap című programra, és újra lesz "könyves vakrandi" is. Hangkép.
 

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

2025. feb. 16.

Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához. 

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

2025. feb. 14.

A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
 

Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton

Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton

2025. feb. 13.

A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.

Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban

Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban

2025. feb. 12.

Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.

DSTV: a kortárs kultúra bázisa

DSTV: a kortárs kultúra bázisa

2025. feb. 10.

Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.