Minden szempontból veszélyes üzem lesz az iváncsai akkumulátorgyár
Egy éven belül immár a harmadik tragikus munkahelyi baleset történt a napokban az iváncsai akkumulátorgyár építkezésén. A tragédiák közvetve egy másik veszélyre, a környezetvédelmi, baleset-megelőzési, katasztrófavédelmi szempontokra is figyelmeztetnek.
Balesetben életét vesztette egy dél-koreai állampolgár az Iváncsán épülő akkumulátorgyár területén múlt péntek este – erősítette meg a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A múlt pénteki tragédia előtt, január 8-án pedig egy 39 éves szlovák állampolgárságú férfi ütötte el nála egy évvel fiatalabb honfitársát targoncával az építési területen – az elgázolt férfi a helyszínen belehalt sérüléseibe. Tavaly májusban pedig egy 52 éves férfi halt meg, miután munkavégzés során rázuhant az általa vezetett hidraulikus emelőgép.
Építkezés a semmi közepén
A múlt pénteki eset kapcsán a Népszava hasábjain született összegzés felidézi: Iváncsán 135 hektáron épül akkumulátorgyár a dél-koreai tulajdonú SK Innovation számára a Market Építő Zrt. kivitelezésében, Az akkumulátorgyár infrastruktúrájának kialakítását a magyar kormány 50 milliárd forinttal támogatta, írja a lap. Az eredetileg Dunaújvárosba szánt ipari park ugyanis nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával az oda települő gyárakhoz, vagyis mindent ki kell építeni: vizet, áramot, tűzoltóságot – mindent, amit Dunaújvárosban egyébként rendelkezésre állt volna. Így azt most újra ki kell építeni, javarészt Mészáros Lőrinc cégeivel sok-sok milliárdért. Miközben az addig békés falut, Iváncsát ellepték a kiépülő cégek munkásai. Az ott élők közül sokan talán még mindig nem is sejtik: az eddigi békés kis falujuk nak vége: a 2800 lelkes településre 2000-3000 munkavállaló érkezik, a legkülönbözőbb nemzetek képviselői közül.
Ki beszél itt védelemről?
A közelmúlt balesetei közvetve egy még jelentősebb veszélyforrásra is felhívják a figyelmet. Az a munkavédelmi kánonban alapszabály, hogy a megfelelő óvintézkedésekkel a hasonló tragédiák esélye minimálisra csökkenthető, a tragédiák számából arra következtethetünk, hogy ezeket a prevenciós előírásokat meglehetősen könnyű kézzel alkalmazzák a gigaberuházás során.
Márpedig még komolyabb lesz a vész, amikor munkába áll az akkumulátorgyár, amely – ne kerteljünk – egy veszélyes anyagok sokaságát kezelő és feldolgozó vegyi üzem, amelynek nemcsak működését, de építését is roppant komoly élet- és környezetvédelmi sztenderdek szabályozzák. Egy példa: azt, hogy az iváncsai komplexumban a savtartályok telepítése megfelel-e az okkal-joggal rigorózus környezetvédelmi szabványoknak, természetesen csak remélhetjük, az viszont, hogy az átlátható, legalább a szakértők számára ellenőrizhető működést garantálni kell, kellene, nem lehet kérdés.
Elrettentő példa
Már csak azért sem, meg a Mérce tavaly márciusi oknyomozó összegzése szó szerint elrettentő példával szolgál a koreai cégcsoport komáromi üzeméből. Mint a portál felidézi, tavaly január végén baleset történt a gyárban, ami után 14 dolgozót szállítottak kórházba – méghozzá tipikusan mérgezéses tünetekkel: hányással, orrvérzéssel, szédüléssel. Szintén fontos megállapítás, hogy akkor és ott a lakosok semmiféle hivatalos értesítést nem kaptak arról, hogy pontosan mi is történt a felső küszöbértékű (vagyis nagy mennyiségű tűz- és robbanásveszélyes, illetve egészségkárosító hatással bíró anyaggal dolgozó) veszélyes üzemben.
Részvétet nyilvánított és óva int a polgármester
Az épülő iváncsai gyárban történt tragédiákról posztolt közösségi felületén Pintér Tamás polgármester. A város első embere kiemelte, rövid időn belül következtek be a végzetes események – és természetesen részvétét fejezte ki az elhunytak családjának, barátainak.
A polgármester mindezek mellett megjegyezte: az ivancsai ipari park beruházása az első pillanattól kezdve botrányos, a feszített tempó és az üzem veszélyei sajnos magukban hordozzák az újabb végzetes események lehetőségét. "... bízom benne, hogy a döntéshozók és közreműködők, akik most mélyen hallgatnak, levonják a konzekvenciákat" – zárta a facebook felületén tett bejegyzését Dunaújváros polgármestere.
Erre, magunk között, nagyon, nagyon kicsi az esély...
A rovat további hírei: Közélet
Csőtörés a Dózsa iskolában – ma biztosan nem lesz tanítás
2024. nov. 25.
Csőtörés miatt elmarad a tanítás a Dózsa iskolában, adta hírül az intézmény közösségi oldalán megjelent tájékoztató. Gyorshír, de igyekszünk mihamarabb további részletekkel szolgálni!
Keddtől lesz útlezárás a Szórád Márton úton
2024. nov. 25.
Véglegesítette a város egyik fő közlekedési útvonalával kapcsolatos közleményét a DVG Zrt. Várhatóan december közepéig módosul a forgalmi rend a Szórádon – méghozzá keddtől!
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.