"... felpezsdült az élet Dunaújvárosban"
Az energiaválság és az elszabaduló árak mindenki életét jelentősen megnehezítették, az önkormányzatokét pedig különösen is. Évnyitó visszatekintés Pintér Tamás polgármesterrel.
2020 eleje óta folyamatosak a válságok az országban, amelyeket Dunaújvárosban is kezelni kell. Az előtte való évek a nyugodt építkezésről szóltak, azóta viszont gyakorlatilag folyamatos a válságkezelés – hangsúlyozta Pintér Tamás. Mint a polgármester hozzátette: ezúttal is rendkívül nehéz évet hagytunk magunk mögött, de szerencsére több örömteli esemény is akadt városunk életében. Az energiaválság és az elszabaduló árak mindenki életét jelentősen megnehezítették, az önkormányzatokét is. A nehézségek ellenére azonban számos eredményre és fejlesztésre lehetünk méltán büszkék az elmúlt esztendőből. Az alábbiakban a nehézségekről és a pozitív tényezőkről egyaránt szót ejtünk – tematikus bontásban.
Újra lett fény Dunaújvárosban!
Folytatódott a közvilágítás rekonstrukciója, a második ütem keretében tavaly nyáron újabb 138 darab lámpatestet sikerült lecserélni korszerű LED-es fényforrásokra. A "Rajta, Újváros!" Egyesület egyik legfőbb választási programpontja volt, hogy ismét lesz fény Dunaújvárosban, miután 2015-ben egy rosszul kivitelezett beruházás miatt teljes sötétségbe borult a város, a korszerű LED-es lámpák beüzemelésével egy újabb lépést történt ennek megvalósításáért.
E mellett közel 70 napelemes lámpát helyeztek ki a város olyan pontjaira, ahová a közvilágítás eddig nem ért el. Sétányok és sötét udvarok kivilágítását sikerült így megoldani.
Sajnos az utóbbi hónapokban tapasztalható, hogy a közvilágítási rendszeren kimaradások vannak, ami az 50-60-70 éves hálózattal függ össze. A hiba elhárítása az E.ON feladata, de Mezei Zsolt alpolgármester és az illetékes képviselők is folyamatosan nyomon követik a hibaelhárítást és folyamatosan tájékoztatják a lakókat is a munkáról.
Bízom benne, hogy a nagyobb rendszerhibák hamarosan megoldódnak. De egy dolog biztos: más városokkal ellentétben mi nem vagyunk hajlandók a közvilágításon spórolni, azt a városi legendát tehát egyértelműen cáfolom, hogy ez lenne az időszakos kimaradások oka. Ilyen módon egyébként nincs is lehetőség belenyúlni a rendszerbe, csak üzemzavar esetén alakulhat ki ilyen jellegű kimaradás.
Biztonságosan megközelíthető, igényes hely lett a Szalki-sziget
A Szalki-szigeten is egy sor fejlesztés valósult meg 2022-ben. A szigetre vezető útszakasz és a Magyar út egy része is megújult, ahogyan a Ruhagyári út és a Rév út is, emellett a kerékpáros közlekedés népszerűsítése és segítése érdekében elkészült a szigetre vezető kerékpárút is. Ahogyan kiépítették a járdát is, tehát végre biztonságosan, nem az út szélén sétálva juthatunk le a szabadstrandra, a fesztiválokra és rendezvényekre tekintettel pedig 70 darab burkolt parkolóhelyet is kialakítottak.
Befejeződött a Remix épületének felújítása is, így végre kulturált körülmények között öltözhetnek a fürdőzők, pelenkázó-helyiség, zuhanyzó és vizesblokkok épültek.
Több száz méternyi utat aszfaltoztak Táborálláson és az Északi Lakóparkban
Orosz Csaba képviselő folyamatosan dolgozik és tervez annak érdekében, hogy Táborálláson és az Északi Lakóparkban lévő évtizedes lemaradásokat felszámolja.
Az ott élők panaszai jogosak, és sajnos nem tudom azt ígérni nekik, hogy gyorsan meg tudjuk oldani, de még a mostani nehéz időszakban is sikerült olyan mértékű beruházásokat végrehajtani a területen, amelyekre hosszú évek óta nem volt példa.
Befejeztük a csatornaberuházást, ami sajnos sok kellemetlenséggel járt és jár most is, de a képviselő folyamatosan tartja a kapcsolatot a kivitelezővel, hogy végezze el a garanciális javításokat.
E mellett 452 méter hosszúságban mederburkoló elemekkel és beton csőátereszekkel kiépített árokrendszer épült Táborálláson, szilárd burkolatot kapott a Harcsa utca és az Európatanács út egy szakasza, valamint teljes hosszában az Ivó utca, Palánk utca és a Borgőz utca és megoldódott az Ond utca csapadékvíz-elvezetése is.
Az Északi Lakóparkban teljes szélességében megújult a Pipacs utca, amely kiszélesített kihajtót is kapott a Magyar útra. Idén pedig itt folytatódik a csapadékvíz-elvezetési problémák megoldása, az ezzel kapcsolatos megbeszélések már folynak.
Hosszú évek után saját takarítógép
A város tisztábbá és rendezettebbé tételét kiemelt feladatként kezeljük választási ígéretünknek megfelelően, ennek keretében 2022-ben egy több tízmilliós modern takarítógéppel bővült az önkormányzat eszközparkja.
Több tonnányi szemetet szedett már össze a gép, amelynek megvásárlására azért is büszke vagyok, mert 2019-ben egy teljesen elhasználódott, leamortizálódott gépparkot vettünk át. Amikor gazdasági fejlődés volt az előző városvezetés nem költött ezekre, mi a válság idején is folyamatosan fejlesztjük.
E-rollerek – a XXI. századi közlekedésért
Tavasszal megjelentek a város útjain az elektromos rollerek is. Természetesen minden újdonsággal vannak problémák, de úgy érzem, hogy mára sikerült úrrá lenni a kezdeti nehézségeken. Ezt a rendőrség, a Bird munkatársai és az önkormányzat közös, jó együttműködése tette lehetővé.
Azt külön jó látni, hogy ezzel egy olyan újdonságot tudtunk a városba hozni, ami elsősorban a fiatalok számára népszerű.
Nyugdíjasok, újszülöttek támogatása
Ezekben a nehéz időkben is számos intézkedéssel próbáltunk meg segítséget nyújtani a városlakóknak, amennyire ezt a lehetőségeink megengedték. Karácsony alkalmából egyösszegű támogatást nyújtottunk a város nyugdíjasainak, hogy ezzel is megköszönjük azt a munkát, amit a 2022-es esztendőben végeztek közös otthonunk jobbá tételéért. Különösen fontosnak tartottuk ezt megtenni egy olyan időszakban, amikor minden egyes forintnak megvan a helye a háztartásokban.
Emellett arról is döntést hoztunk az elmúlt évben, hogy immáron nem pusztán az év elsőszülött gyermeke és családja kap ajándékot, hanem minden család egy-egy meglepetésben részesül. A védőnői szolgálat segítségével a kisgyermekes családokat megajándékozzuk egy-egy olyan kezdőcsomaggal, amelyben az újszülöttek számára hasznos ajándékok találhatóak.
Segítség a Dunaferrnek
Városunk legnagyobb foglalkoztatójának, a Dunaferrnek közel 2 milliárd forint iparűzési adó megfizetésének átütemezésével igyekeztünk segítséget nyújtani, hogy tudjanak bért fizetni és alapanyagot vásárolni.
Komoly áldozatvállalás volt ez az önkormányzattól, hiszen a város bevételeinek az ötödét jelenti ez az összeg, azonban mindennél fontosabbnak tartjuk, hogy a Vasmű felszámolásával járó szociális katasztrófát elkerüljük.
Energiakrízis
Október elsejétől a városban dolgozó vállalkozóknak is brutális energiaáremelkedéssel kellett szembenézniük, a korábbi díjak több mint tízszeresükre nőttek. A novemberi közgyűlésen ezért úgy módosítottuk a távhőrendeletet, hogy azok az üzletek, amik lakóházakban, vagy lakóházak aljában működnek, a jövőben lakossági áron kaphatják a távhőt. Ezzel a döntéssel több tucatnyi vállalkozás kerülte el a csődöt, amely sok száz munkahely megszűnését eredményezte volna Dunaújvárosban.
Már csak ezért is megérte, hogy a DVG Zrt. végzi a városban a távhőszolgáltatást, hogy ezt a munkát el tudtuk végezni.
Ugrott a sportcsarnok
Sajnálatos módon az idei évben sem kerültek el bennünket a kormányzati elvonások, 6 milliárd forint visszautalását rendelte el a kormány a megszorítások részeként, amit a sportcsarnok felújítására kapott a város.
A fideszes szavazók így ugyanazt kapták jutalmul a kormánytól, amit az ellenzékiek büntetésül.
Színes programok
2022-ben a koronavírus járvány után újra felpezsdült az élet Dunaújvárosban, számos nagy sikerű rendezvénynek adott helyet városunk. Ilyen volt például az Alfa City, ahol több száz autó és számos más izgalmas program várta az érdeklődőket a Szalki-szigeten. Az Alfa Romeo szerelmesei mellett a BMW rajongói is találhattak maguknak programot, a Bimmer Parade háromnapos BMW találkozóján nagyon szép számmal jelentek meg az érdeklődők a Szabadstrandon.
A Cityrocks elhozta a városba a legnagyobb rockslágereket, a harmadik napon lezajló kamionos felvonuláson óriási hangulattal, a megállókban mini koncertekkel vártak minden zenerajongót. Augusztusban pedig a mára már hagyománnyá váló Parázs Varázs városi piknikkel ünnepeltük együtt Magyarország születésnapját remek koncertekkel és finom ételekkel, Majka több ezer embert vonzott. Hagyományteremtő céllal sikerült megrendezni a Sugárút fesztivált és nagy megtiszteltetés volt, hogy a Dózsa mozi adott otthont a Dunaújvárosban forgatott Zanox című film díszbemutatójának.
DMJV Önkormányzata
(Archív fotók: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Vért adni menő – ments meg három életet!
2025. már. 30.
Visszatértek a középiskolás alkalmak márciusban, komoly tervek formálódnak a következő hónapra is: színes és változatos az alkalmak listája, válogathatnak az önkéntesek a véradások terepén. Íme, az összes fontos tudnivaló!
Mindig él a remény, de mindig hamvába hull, mint az idő: megint állítunk az órákon
2025. már. 29.
Mindösszesen annyi pozitívuma lesz a holnaptól érvényes nyári időszámításnak, hogy tovább marad világos. Amúgy szívóág, értelmetlen, összezavar, és persze elhussan egy teljes óra a Zéletből.
Még igényelhető a tavaszi szünetre az ingyenes étkeztetés
2025. már. 28.
Dunaújváros önkormányzata idén is ingyenes déli meleg főétkezést biztosít a szülő, vagy törvényes képviselő kérelmére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, valamint a hátrányos vagy a halmozottan hátrányos helyzetű általános- és középiskolás kiskorú gyermekek részére a tavaszi szünet időtartamára.
A város ereje az odafigyelésben rejlik
2025. már. 27.
Az Útkeresés Segítő Szolgálat és az Érted vagyunk 1987 Alapítvány az év minden szakában várja a felajánlásokat a menstruációs szegénység visszaszorítására. A nemes kezdeményezést Szabó Zsolt alpolgármester is méltatta és támogatta.
A művészetnek is van, lehet gyógyító ereje
2025. már. 27.
Sokszínű, gazdag kiállítás nyílt a Szertelen Házban. Orsós Gábor első önálló bemutatkozása az alkotó festményeit, rajzait és kerámiáit vonultatja fel. A beszédes, mély tartalmú és olykor megrázó képeken a művész egész élete visszaköszön – megmutatja küzdelmeit és sebezhetőségét.
Svédasztalos lett a gimnázium menzája is
2025. már. 27.
Fontos és örömteli fejlesztés apropóján tartott sajtótájékoztatót Pintér Tamás polgármester, a Hungast csoport képviselői, illetve Kratzmajer Zoltán a Széchenyi István Gimnázium igazgatója. Immáron a gimiben is svédasztalos menza várja az iskola tanulóit.
Az avarégetésnek is vannak szabályai
2025. már. 26.
Itt a tavasz, közeledik az igazán jó idő, amikor a szabadban töltött órák száma is megnő. Aki kertet gondoz, az pontosan tudja, hogy a kerti munkálatok is megkezdődnek ilyenkor, és ez sok esetben avarégetéssel is jár. Orosz Csaba önkormányzati képviselő viszont arra figyelmeztet, hogy ezt is a szabályok betartásával kell tenni.