Kolbásztöltő kalandtúra – súlyos pöntölei felhangokkal, búr záróképpel (és galériával)
Már menet közben rájöttem persze, hogy a részletes és okadatolt mutatvány messze meghaladja a terjedelmi korlátokat, úgyhogy az elején gyorsan tisztázom, mi NEM fér bele a XI. Kolbásztöltő Fesztivál beszámolójába.
Nem fogom részletesen leírni a sajtómunkási szervilizmus csimborasszójának számító sztorit, legyen elég annyi, hogy szúrt malacként visítottunk a kollégákkal, amikor felidéztem a Békéscsabai Kolbászfesztiválról készült riportban elhangzott mondatot, amely csont nélkül került a Kossuth Rádió riportjában. Meg sajnos Móder Rezső korszakos klasszikusnak számító disznóvágás-summázatát sem most adom át az öröklétnek, pedig itt volt az is a közelben. De nem, koncentráljunk a feladatra!
Végy egy totyafazekat!
Azt a nyelvi leleményt, hogy időt és kolbászt egyaránt lehet tölteni, már az előhangban elsütöttem, de a XI. Kolbásztöltő Fesztivál eseménye a Pentelei (volt Szórád!) iskola udvarán összességében a langyos disznózsír fényességével igazolta az összes idevágó előfeltevést. A kolbásztöltés megosztó foglalatosság, ezt készséggel belátom, itt nem a vegán létmód és a kalóriamentes diéta híveit várták szombaton – a bélbe töltött jóféleségek (meg a pálinka) barátait viszont annál nagyobb jókedvvel és szeretettel.
A reggeli zivatar és a metsző szél elrettentésnek kevés volt, délutánra már jó sokan választották kikapcsolódásul a fesztivált, miközben a csapatok javában serénykedtek a keverés, ízesítés, töltés, és sütés frontján, a közönség családi kavalkád eseményei közül választhatott. És megnézhette az Intercisa Múzeum néprajzi gyűjteményéből válogatott összeállítást, amely a hagyományos pentelei disznóvágások eszköztárából válogatott. Benne olyan ritkaságokkal, mint a korabeli technológia csúcsának számító fatüzeléses perzselő, a kondásbot, a zsírkeverő kanál vagy éppen a disznótoros étkek egyik fontos fogása, az orjaleves elkészítésének nélkülözhetetlen kelléke; a totyafazék. Azt, hogy miért éppen totya, még ketten együtt sem tudtuk megfejteni az alkalmi gyűjteményt bemutató Kronászt Margit történész-muzeológussal, de ígérem, jövő ilyenkorra utánanézek!
Baráti gusztusok
A kiegészítő programok sorában nagy sikert aratott a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes bemutatója, valamint nagy taps köszöntötte a Kék Nefelejcs Népdalkör összeállítását is. Jómagam a komoly kihívások nagy barátjaként persze arra készültem, hogy a zsűri példáját követve végigkóstolom a teljes felhozatalt, de utána picit finomítottam a projekten – a döntnökök (Körömi Csilla iskolatitkár – Pentelei iskola; Mezei Zsolt alpolgármester, dr. Molnár Attila jegyző és Horváth Zsolt, a Kiskohász ügyvezetője) elé vitt tányérok mutatványa alapján kiválasztottam két bázist, ahol a klasszik kóstolás-vallatás módszeréhez folyamodtam. (Mellékszál, de fontos mellékszál: azt a tényt a gasztrokulturális kalandozásokkal eltöltött hosszú, tartalmas évek és a mezőcsáti böllérősök együttes hatásának tulajdonítom, hogy a háromból két dobogóst is megcsíptem.)
Az első állomás a Kocka Pusi asztal volt, ahol nemcsak a későbbi harmadik helyezett jóféleség készült, de a csapat is különlegesnek bizonyult: a brigád egyik névadója, Koczka József bár apostagiként nevelkedett, de édesapja révén már gyerekkorában belekóstolt – szó szerint – a disznóvágások világába: egy-egy komolyabb télen akár 30-40 helyen is vágtak, lényegében az összes környékbeli településen, meséli nevetve. A receptúra egyáltalán nem titkos, a régi magyar tradíció követőiként dolgoztak most is – annyi ráadással talán, hogy a szívüket és a lelküket is beletették a kolbászba. Ezt már a csapat másik tagja, Jurinka János tette hozzá, aki viszont penteleiként, sőt, saját szép szavával pöntöleiként szállt be a mulatságba – és kérdésemre készséggel mesél a helyi hagyományokról is. Mint mondta, az átlagos pentelei (oppardon, pöntölei) porták évente három-öt disznót neveltek, minimum egyet, de inkább kettőt saját célra fel is dolgoztak, míg a fennmaradó állomány el- és leadás révén némi plusz bevételhez juttatta a családokat.
Mire a történet véget ért, kerítettek némi kóstolót, még a szívet és lelket is éreztem, esküszöm.
Út a búrkolbász diadaláig
Az alapos körbenézés során a DO különdíját érdemelte a Kolbászból van a kerítés csapat házikója (és itt fontos megjegyezni, hogy ez a formáció hódította el a dobogó második fokát az eredményhirdetésen), hogy a kolbászkóstoló anabázis következő, egyben utolsó pontja a szépnevű Főkoholisták csapat bázisa legyen. Itt Kiss Krisztán értő irányításával szintén nagyon lelkes brigád dolgozott – ráadásul két szálon futtatva mind a kolbászt, mind a történetet. A magyaros íz- és látványvilág – ide jöjjön az Agárdy kollégától csent, az ősi magyar büszkeség fundamentumaként is értelmezhető aranymondás: "a színt mi adtuk a kolbásznak a paprikával" – mellé ugyanis egy hókább tónusú, ámde állagát és ízét tekintve is csillagos ötös termék is készült. Mutatom!
A magát a gasztronómia több frontját is kipróbált hobbistának mondó, de már sok megméretésen fényes sikereket aratott séf némi webes kutakodással jutott el a búrkolbászig (buren wurst, boerewors), hogy aztán az alaprecept sertés- és marhahúson alapuló kevercsére, koriander- és szerecsendió-dominanciájára építve, némi plusz sóval hazai pályára állítva elkészítse a saját remeklést. Ha azt írom, hogy finom, semmit sem írtam – a véleménnyel nem vagyok egyedül, hiszen a Főkoholisták munkája a kolbásztöltő fesztivál első díját is besöpörte! És igen: ha most bbq-ra szakosodott egység irányítója volnék, Krisztián napokon belül tanácsadói szerződés birtokában munkálkodna nálam, ez teljesen biztos.
Ezt az ízorgiát fejeltem meg fináléként egy csipkeágyon érlelt csipkepálinka-tüskével – tökéletes produkcióhoz tökéletes ízélmény dukál koronaként.
Mindezekről és a kolbásztöltő fesztivál összes többi csodás pillanatáról meséljenek a képek – vastag szafttal, ahogy itt illik, kell!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Mozaik
Ünnepi nyitva tartás a piacon
2025. ápr. 17.
A közelgő húsvét és a berobbant nyár sokakat csalogat a Piac térre – a következő napokban ünnepi nyitvatartással csalogatják a vásárlókat. Lássuk a részleteket!
A legrégebbi ismert meteorraj lesz megfigyelhető jövő hét kedden
2025. ápr. 17.
A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők április 22-én, kedden. Első ismert megjelenése időszámítás előtt 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az esőként hulló csillagokat.
Tekercses etikett címkék a hatékonyság szolgálatában
2025. ápr. 16.
Amikor a termékek azonosítása és nyomon követése a cél, az etikett címkék nélkülözhetetlen eszközökké válnak a vállalkozások számára. A címkék segítségével könnyedén közvetíthetők a szükséges információk, legyen szó vonalkódok, termékleírások vagy gyártási adatok megosztásáról. (X)
Jótékonysági pedagóguskoncert – ismét a gyermekosztály javára
2025. ápr. 15.
Változatos és színes programmal, idén is rengeteg fellépővel csalogatják a karitatív koncert vendégeit – az idei, immár 28. akció helyszíne újra az evangélikus templom lesz szerdán délután!
Ajándékozzunk egy különleges pólót szülinapra!
2025. ápr. 15.
Mindig örömteli esemény, amikor a környezetünkben valakinek közeleg a születésnapja, legyen az az egyik ismerősünk, rokonunk, barátunk vagy munkatársunk. Van, akit ilyenkor csak üzenetben köszöntünk fel, míg másokkal személyesen is találkozunk, hogy méltó módon ünnepeljük meg ezt az eseményt. (X)
Élvezd otthon a strandot a gyerekekkel!
2025. ápr. 15.
Lassan itt a nyár, nyakunkon a kánikula, amit nem mindannyian viselünk túl jól. Kivéve akkor, ha van a kertünkben egy hely, ahol hűsíthetjük magunkat. Nem is beszélve a gyerekekről, akik minden pillanatát élvezik a fürdőzésnek. (X)
Hogyan lehet vadvirágos kerted? Segítenek!
2025. ápr. 14.
Folytatja a vadvirágos kertek, illetve önvető virágszigetek létrehozását szorgalmazó programját az ÖKO Klub Dunaújváros közössége. Tanácsadás és magbörze a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután, minden érdeklődőt virágos jókedvvel várnak!