MONDD! – töretlenül mindenkinek, akit érdekel és érint az oktatás helyzete
Folytatta az oktatás kérdéseivel foglalkozó programsorozatát a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoport: az egyesületté alakulás tervét dédelgető közösség a dunaújvárosi és környékbeli közoktatási intézmények képviselőit, pedagógusokat és de pláne a szülőket is várta a Városháza dísztermében rendezett múlt csütörtöki beszélgetésre.
Amint arról már beszámoltunk, januárban kezdte el a közösség a Mindenki az oktatásért, a nevelésért, a diákokért Dunaújvárosban és környékén! (MONDD!) című beszélgetés-sorozatát; a nyitó eseményen az óvodai nevelés kérdéseivel foglalkoztak, míg legutóbb a közoktatás szereplőit invitálta dialógusra.
Küszöbön a CODE megalapítása
A tanácskozáson végül 11 dunaújvárosi és környékbeli köznevelési intézményből képviselői vettek részt – a tankerület sajnos nem reagált a közösség meghívására. A vendégeket Fábián István és Szendrei Zoltán köszöntötte, majd a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoportot Horváth Éva mutatta be, és a távlatos tervekről elmondta: szeretnének a továbbiakban egyesületté alakulni, ezért a továbbiakban Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke egylet néven szerepelnek. A név rövidítése: CODE – és innentől az összefogás jegyében a „Veled együtt vagyunk a megoldás!” szlogent használják majd.
A CODE csoport céljai között Szendrei Zoltán egyebek mellett azt említette, hogy legyen helyben társadalmi vita az oktatás-nevelés helyzetéről, továbbá az elszigetelt, de közös problémákkal küzdő intézmények között legyen szorosabb a kapcsolat annak érdekében, hogy a helyi "jó gyakorlatok" minél szélesebb körben ismertté váljanak. A PDSZ Országos Választmány tagja, a pedagógus sztrájktárgyalások résztvevője szerint az is elengedhetetlen, hogy a közoktatás szereplői találják meg a pedagógus, a szülő és a tanuló közös érdekeit – és ezek érvényesítése érdekében a korábbinál is hatékonyabban lépjenek fel.
Éles kritika, hangsúlyos vélemények
A CODE megalapításával kapcsolatos tervek után továbbra is komoly szakmai kérdések kerültek terítékre a MONDD! dialógus keretében: továbbra is Szendrei Zoltán vitte a szót, aki többek között beszámolt a sztrájktárgyalásokról, valamint ismertette a bevezetni tervezett, differenciált béremelés és teljesítményértékelés tervét – és a kapcsolódó kritikus álláspontot is összegezte.
Fábián István, a PDSZ dunaújvárosi ügyvivője, a PDSZ Felügyelő Bizottságának tagja az eseti helyettesítések, tanulmányi kirándulások túlóradíjának kifizetéséről beszélt – mint hangsúlyozta, e témák kapcsán már fordult a tankerülethez – és érdemi választ is kapott. Íme: „Jogalkotói szinten is felmerült annak igénye, hogy megfelelő szabályozással, jogszabályváltozással tegyék egyértelművé az eseti helyettesítéseket, amennyiben a tankerületekre nézve kötelező érvényű döntés születik ez ügyben, annak megfelelően fogjuk visszamenőleg is korrigálni az eddigi kifizetéseket.”
A MONDD! keretében tartott ötletbörze során az elmaradt kifizetésekhez kapcsolódó intézményi szintű tájékoztató beszélgetések szervezéséről, az intézményekben felmerült problémák – pedagógushiány, szakos hiány, infrastrukturális gondok – összegyűjtése, és az érintettekhez, többek között a szülőknek történő eljuttatása is megfogalmazódott. De felmerült városi, tankerületi szintű szülői munkaközösségek létrehozásának gondolata, és sok szó esett az összefogás, szolidaritás szükségességéről is.
A résztvevők egyetértettek abban: a nehézségek enyhíthetőek, ha szorosabb támogató közösséget tudnak kialakítani helyi szinten – bevonva az oktatás, nevelés helyi szereplőit az óvodapedagógusoktól az oktatókig, a szülőket, a nagy diákokat, a helyi társadalmat, nem utolsósorban a döntéshozókat.
A korábbi gyakorlathoz híven a csütörtöki tanácskozáson elhangzott: a felvetések alapján a CODE tervet készít a teendőkről – és persze a lehetséges megoldásokról is.
(Fotó: CODE – facebook)
A rovat további hírei: Közélet
Köszönet a véradóknak – csak így tovább!
2025. júl. 06.
Több sikeres közösségi kezdeményezés jellemezte a júniusi véradások sorát, és a következő időszakban sem törhet meg a lendület: nyáron is jelentős a vérigény, minden csepp kincs, szükség lesz az összes önkéntes jótevőre!
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.