MONDD! – töretlenül mindenkinek, akit érdekel és érint az oktatás helyzete
Folytatta az oktatás kérdéseivel foglalkozó programsorozatát a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoport: az egyesületté alakulás tervét dédelgető közösség a dunaújvárosi és környékbeli közoktatási intézmények képviselőit, pedagógusokat és de pláne a szülőket is várta a Városháza dísztermében rendezett múlt csütörtöki beszélgetésre.
Amint arról már beszámoltunk, januárban kezdte el a közösség a Mindenki az oktatásért, a nevelésért, a diákokért Dunaújvárosban és környékén! (MONDD!) című beszélgetés-sorozatát; a nyitó eseményen az óvodai nevelés kérdéseivel foglalkoztak, míg legutóbb a közoktatás szereplőit invitálta dialógusra.
Küszöbön a CODE megalapítása
A tanácskozáson végül 11 dunaújvárosi és környékbeli köznevelési intézményből képviselői vettek részt – a tankerület sajnos nem reagált a közösség meghívására. A vendégeket Fábián István és Szendrei Zoltán köszöntötte, majd a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoportot Horváth Éva mutatta be, és a távlatos tervekről elmondta: szeretnének a továbbiakban egyesületté alakulni, ezért a továbbiakban Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke egylet néven szerepelnek. A név rövidítése: CODE – és innentől az összefogás jegyében a „Veled együtt vagyunk a megoldás!” szlogent használják majd.
A CODE csoport céljai között Szendrei Zoltán egyebek mellett azt említette, hogy legyen helyben társadalmi vita az oktatás-nevelés helyzetéről, továbbá az elszigetelt, de közös problémákkal küzdő intézmények között legyen szorosabb a kapcsolat annak érdekében, hogy a helyi "jó gyakorlatok" minél szélesebb körben ismertté váljanak. A PDSZ Országos Választmány tagja, a pedagógus sztrájktárgyalások résztvevője szerint az is elengedhetetlen, hogy a közoktatás szereplői találják meg a pedagógus, a szülő és a tanuló közös érdekeit – és ezek érvényesítése érdekében a korábbinál is hatékonyabban lépjenek fel.
Éles kritika, hangsúlyos vélemények
A CODE megalapításával kapcsolatos tervek után továbbra is komoly szakmai kérdések kerültek terítékre a MONDD! dialógus keretében: továbbra is Szendrei Zoltán vitte a szót, aki többek között beszámolt a sztrájktárgyalásokról, valamint ismertette a bevezetni tervezett, differenciált béremelés és teljesítményértékelés tervét – és a kapcsolódó kritikus álláspontot is összegezte.
Fábián István, a PDSZ dunaújvárosi ügyvivője, a PDSZ Felügyelő Bizottságának tagja az eseti helyettesítések, tanulmányi kirándulások túlóradíjának kifizetéséről beszélt – mint hangsúlyozta, e témák kapcsán már fordult a tankerülethez – és érdemi választ is kapott. Íme: „Jogalkotói szinten is felmerült annak igénye, hogy megfelelő szabályozással, jogszabályváltozással tegyék egyértelművé az eseti helyettesítéseket, amennyiben a tankerületekre nézve kötelező érvényű döntés születik ez ügyben, annak megfelelően fogjuk visszamenőleg is korrigálni az eddigi kifizetéseket.”
A MONDD! keretében tartott ötletbörze során az elmaradt kifizetésekhez kapcsolódó intézményi szintű tájékoztató beszélgetések szervezéséről, az intézményekben felmerült problémák – pedagógushiány, szakos hiány, infrastrukturális gondok – összegyűjtése, és az érintettekhez, többek között a szülőknek történő eljuttatása is megfogalmazódott. De felmerült városi, tankerületi szintű szülői munkaközösségek létrehozásának gondolata, és sok szó esett az összefogás, szolidaritás szükségességéről is.
A résztvevők egyetértettek abban: a nehézségek enyhíthetőek, ha szorosabb támogató közösséget tudnak kialakítani helyi szinten – bevonva az oktatás, nevelés helyi szereplőit az óvodapedagógusoktól az oktatókig, a szülőket, a nagy diákokat, a helyi társadalmat, nem utolsósorban a döntéshozókat.
A korábbi gyakorlathoz híven a csütörtöki tanácskozáson elhangzott: a felvetések alapján a CODE tervet készít a teendőkről – és persze a lehetséges megoldásokról is.
(Fotó: CODE – facebook)
A rovat további hírei: Közélet
Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk
2025. ápr. 03.
Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.
A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek
2025. ápr. 03.
Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.
DSTV: kutyusokkal a kórházban
2025. ápr. 03.
Rendkívüli együttműködésről számol be a DSTV összeállítása. A Duna Dog Center és a Szent Pantaleon Kórház összefogása nyomán állatasszisztált terápiás módszereket is bevetnek – ráadásul nemcsak a betegek gyógyulásának segítése érdekében. Hangkép.
Előtérben az utánpótlás
2025. ápr. 02.
A város és az egyesület együttműködésének szorosabbá fűzéséről is tárgyalt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester Tomanóczy Tiborral, a DSE Röplabda Akadémia ügyvezetőjével az egyesület U20-as női csapatának kedd esti edzésén.
Újra jelentős segítség a nyugdíjasoknak
2025. ápr. 02.
Húsvét alkalmából Dunaújváros szépkorúi ismét számíthatnak a rezsitámogatásra. A megemelt nyolc- és tízezer forintos összegeket a tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a távhő- és vízszámlákban írják jóvá. Összegzésünkben Pintér Tamás polgármester gondolatai mellett a kezdeményezéshez kapcsolódó tudnivalókról is olvashatnak.
Közeleg az év első lomtalanításának ideje!
2025. ápr. 01.
Mint arról már korábban beszámoltunk, ebben az évben is folytatja az önkormányzat a városrészenként meghirdetett lomtalanítási sorozatot. Az első Újtelepen lesz, most szombaton!
Gyászol a Bartók Kamaraszínház, elhunyt Török Imre
2025. már. 31.
Évtizedeken át volt a színház fontos háttérembere, tíz éven át az intézmény műszaki igazgatójaként dolgozott Török Imre – vasárnap távozott az élők sorából, nyugodjon békében! Búcsúszavak.