MONDD! – töretlenül mindenkinek, akit érdekel és érint az oktatás helyzete
Folytatta az oktatás kérdéseivel foglalkozó programsorozatát a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoport: az egyesületté alakulás tervét dédelgető közösség a dunaújvárosi és környékbeli közoktatási intézmények képviselőit, pedagógusokat és de pláne a szülőket is várta a Városháza dísztermében rendezett múlt csütörtöki beszélgetésre.
Amint arról már beszámoltunk, januárban kezdte el a közösség a Mindenki az oktatásért, a nevelésért, a diákokért Dunaújvárosban és környékén! (MONDD!) című beszélgetés-sorozatát; a nyitó eseményen az óvodai nevelés kérdéseivel foglalkoztak, míg legutóbb a közoktatás szereplőit invitálta dialógusra.
Küszöbön a CODE megalapítása
A tanácskozáson végül 11 dunaújvárosi és környékbeli köznevelési intézményből képviselői vettek részt – a tankerület sajnos nem reagált a közösség meghívására. A vendégeket Fábián István és Szendrei Zoltán köszöntötte, majd a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoportot Horváth Éva mutatta be, és a távlatos tervekről elmondta: szeretnének a továbbiakban egyesületté alakulni, ezért a továbbiakban Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke egylet néven szerepelnek. A név rövidítése: CODE – és innentől az összefogás jegyében a „Veled együtt vagyunk a megoldás!” szlogent használják majd.
A CODE csoport céljai között Szendrei Zoltán egyebek mellett azt említette, hogy legyen helyben társadalmi vita az oktatás-nevelés helyzetéről, továbbá az elszigetelt, de közös problémákkal küzdő intézmények között legyen szorosabb a kapcsolat annak érdekében, hogy a helyi "jó gyakorlatok" minél szélesebb körben ismertté váljanak. A PDSZ Országos Választmány tagja, a pedagógus sztrájktárgyalások résztvevője szerint az is elengedhetetlen, hogy a közoktatás szereplői találják meg a pedagógus, a szülő és a tanuló közös érdekeit – és ezek érvényesítése érdekében a korábbinál is hatékonyabban lépjenek fel.
Éles kritika, hangsúlyos vélemények
A CODE megalapításával kapcsolatos tervek után továbbra is komoly szakmai kérdések kerültek terítékre a MONDD! dialógus keretében: továbbra is Szendrei Zoltán vitte a szót, aki többek között beszámolt a sztrájktárgyalásokról, valamint ismertette a bevezetni tervezett, differenciált béremelés és teljesítményértékelés tervét – és a kapcsolódó kritikus álláspontot is összegezte.
Fábián István, a PDSZ dunaújvárosi ügyvivője, a PDSZ Felügyelő Bizottságának tagja az eseti helyettesítések, tanulmányi kirándulások túlóradíjának kifizetéséről beszélt – mint hangsúlyozta, e témák kapcsán már fordult a tankerülethez – és érdemi választ is kapott. Íme: „Jogalkotói szinten is felmerült annak igénye, hogy megfelelő szabályozással, jogszabályváltozással tegyék egyértelművé az eseti helyettesítéseket, amennyiben a tankerületekre nézve kötelező érvényű döntés születik ez ügyben, annak megfelelően fogjuk visszamenőleg is korrigálni az eddigi kifizetéseket.”
A MONDD! keretében tartott ötletbörze során az elmaradt kifizetésekhez kapcsolódó intézményi szintű tájékoztató beszélgetések szervezéséről, az intézményekben felmerült problémák – pedagógushiány, szakos hiány, infrastrukturális gondok – összegyűjtése, és az érintettekhez, többek között a szülőknek történő eljuttatása is megfogalmazódott. De felmerült városi, tankerületi szintű szülői munkaközösségek létrehozásának gondolata, és sok szó esett az összefogás, szolidaritás szükségességéről is.
A résztvevők egyetértettek abban: a nehézségek enyhíthetőek, ha szorosabb támogató közösséget tudnak kialakítani helyi szinten – bevonva az oktatás, nevelés helyi szereplőit az óvodapedagógusoktól az oktatókig, a szülőket, a nagy diákokat, a helyi társadalmat, nem utolsósorban a döntéshozókat.
A korábbi gyakorlathoz híven a csütörtöki tanácskozáson elhangzott: a felvetések alapján a CODE tervet készít a teendőkről – és persze a lehetséges megoldásokról is.
(Fotó: CODE – facebook)
A rovat további hírei: Közélet
Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége
2025. máj. 19.
A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.
Madárcsicsergős program az arborétumban
2025. máj. 19.
Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.
Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)
2025. máj. 16.
Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este.
Újra teljes útzár a Pentele hídon – most szombattól
2025. máj. 16.
A szombati munkanapra tekintettel módosítottak a teljes útzár időzítésén az MKIF szakemberei: szombaton 17 órától kell Földvár felé kerülniük a közlekedőknek. Várhatóan vasárnap estig.
Plusz pénz jut az intézményeknek
2025. máj. 15.
A közgyűlés csütörtöki nyílt ülése elején Pintér Tamás polgármester átadta az idei évi Dunaújváros Ifjúságáért díjat Kovács István görögkatolikus parókusnak, majd 26 témát tárgyalt a testület nyílt ülésen, egyet pedig zárt ajtók mögött.
Dunaújvárosi Estek: folytatás Vályi Istvánnal
2025. máj. 15.
A népszerű autós újságíró, műsorvezető lesz a Dunaújvárosi Estek sorozatának következő vendége: az érdeklődőket a Városháza "C" szárnya házasságkötő termében várják – figyelem, rendhagyó időpontban, pénteken délután! Meghívó.
Kovács István érdemelte a Dunaújváros Ifjúságáért díjat
2025. máj. 15.
A térség görögkatolikus parókusa, a Dunaújvárosi Görögkatolikus Egyházközség vezetője, Kovács István a közgyűlés előtt vehette át az elismerést Pintér Tamás polgármestertől. Méltatás.