Zászlót bontott, az óvodákra fókuszált a MONDD!
Új sorozattal jelentkezett a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoport: a MONDD! programjának első eseménye az óvodai nevelés nehézségeit vette górcső alá még múlt csütörtökön.
Elsőként a város és környéke óvodáinak pedagógus és szülő képviselőit hívták a dialógusra – az eseménynek a Városháza főépületének díszterme adott otthont.
Komoly kihívások, súlyos gondok
A múlt csütörtöki esemény fókuszában az óvodai nevelés állt, azonban az első körben a sorozatnyitó program szervező csapatával ismerkedhettek a résztvevők: a program két házigazdája, Budavári Sándorné Marianna és Horváth Éva köszöntője után Horváth Éva be is mutatta a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoportot. A közösség eddigi szerepvállalása, jövőbeni tervei mellett sok szó esett a MONDD! dialógus céljáról is. A tanácskozáson részt vett Barta Endre humán ügyekért felelős, valamint Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester is.
A sorozatnyitó előadáson Gyenes Józsefné tartott előadást Gondok az óvodai nevelés területén címmel. A Dunaújvárosi Óvoda intézményvezetője a pedagógushiány – 115 pedagógus helyett 75 óvodapedagógus dolgozik, a hiányzókat pedagógiai asszisztensekkel és nyugdíjas kollégákkal pótolják –, a tárgyi eszközök elégtelensége mellett az adminisztrációs munka mennyiségét, valamint a speciális nevelési igényű gyerekek számának radikális emelkedését említette.
Szintén a gondok között szerepel a dolgozói korfa alakulása (a végzett óvodapedagógusok döntő többsége nem a szakmában helyezkedik el), amelynek az egyik döntő tényezője a bérszínvonallal függ össze – az előadó hangsúlyozta, 7, azaz hét (!!!) éve nem volt béremelés a szférában.
Műhelymunkával folytatták
Az előadást a témához kapcsolódó kötetlen műhelybeszélgetés követte – Kissné Ividics Titanilla moderálásával többek között az óvodai nevelés területének problémái, valamint az összefogás, együttműködés, közös fellépés lehetőségei kerültek terítékre, de arról is sok szó esett, hogy miként képzelhető el a hiteles információk eljuttatása az oktatásügy valós helyzetéről a nyilvánossághoz.
Abban minden résztvevő egyetértett, hogy a közös fellépés csak a szolidaritás esélyeinek növelésével érhető el, és közös kívánalomként merült fel a helyi erők összefogása a jobbításért. A beszélgetést követően – zárszó helyett – ismét Gyenes Józsefné következett, a résztvevők a Milyen legyen a jövő óvodája? című előadást hallhatták.
És ez még csak a kezdet!
A folytatás február 9-én lesz, amikor a dunaújvárosi és környékbeli közoktatási intézmények képviselőit, míg február 23-án a szakképzésben érintett kollégákat, szülőket és DÖK képviselőket várják a MONDD! alkalmaira.
Az eseményen megszülető szakmai felvetések alapján a Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke csoport tervet készít a teendőkről, illetve a szféra problémáinak lehetséges megoldásairól.
Folytatódott a pedagógussztrájk – Dunaújvárosban és környékén is
Az oktatási válság elleni demonstrációk, illetve a cikkünkben is bemutatott kísérletek mellett a pedagógusok sztrájkja is folytatódott. A sztrájkhét utolsó napján, a keddi szolidaritási napon több mint harminc pedagógus sztrájkolt a Széchenyi István Gimnáziumban, de voltak sztrájkolók az Aranyban, a Dózsa és a Petőfi iskolában, valamint a Pedagógiai Szakszolgálat intézményében is. A térségben két településen, Rácalmáson és Baracson is több pedagógus sztrájkolt. Mindezek mellett a dunaújvárosi tanácskozást szervező közösség több tagja is részt vett a Tanítanék Mozgalom évértékelő gáláján, amely – idézve az eseményről posztolt képtár szövegéből – "lélekemelő, csodás és megrendítő" volt.
A kormányzat minden lehetséges eszközzel lehetetleníti az érdekérvényesítést – de még mindig sokan kitartanak.
(Fotó: Civilek az oktatásért – Dunaújváros és környéke)
A rovat további hírei: Közélet
Közeleg az év első lomtalanításának ideje!
2025. ápr. 01.
Mint arról már korábban beszámoltunk, ebben az évben is folytatja az önkormányzat a városrészenként meghirdetett lomtalanítási sorozatot. Az első Újtelepen lesz, most szombaton!
Gyászol a Bartók Kamaraszínház, elhunyt Török Imre
2025. már. 31.
Évtizedeken át volt a színház fontos háttérembere, tíz éven át az intézmény műszaki igazgatójaként dolgozott Török Imre – vasárnap távozott az élők sorából, nyugodjon békében! Búcsúszavak.
Vért adni menő – ments meg három életet!
2025. már. 30.
Visszatértek a középiskolás alkalmak márciusban, komoly tervek formálódnak a következő hónapra is: színes és változatos az alkalmak listája, válogathatnak az önkéntesek a véradások terepén. Íme, az összes fontos tudnivaló!
Mindig él a remény, de mindig hamvába hull, mint az idő: megint állítunk az órákon
2025. már. 29.
Mindösszesen annyi pozitívuma lesz a holnaptól érvényes nyári időszámításnak, hogy tovább marad világos. Amúgy szívóág, értelmetlen, összezavar, és persze elhussan egy teljes óra a Zéletből.
Még igényelhető a tavaszi szünetre az ingyenes étkeztetés
2025. már. 28.
Dunaújváros önkormányzata idén is ingyenes déli meleg főétkezést biztosít a szülő, vagy törvényes képviselő kérelmére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, valamint a hátrányos vagy a halmozottan hátrányos helyzetű általános- és középiskolás kiskorú gyermekek részére a tavaszi szünet időtartamára.
A város ereje az odafigyelésben rejlik
2025. már. 27.
Az Útkeresés Segítő Szolgálat és az Érted vagyunk 1987 Alapítvány az év minden szakában várja a felajánlásokat a menstruációs szegénység visszaszorítására. A nemes kezdeményezést Szabó Zsolt alpolgármester is méltatta és támogatta.
A művészetnek is van, lehet gyógyító ereje
2025. már. 27.
Sokszínű, gazdag kiállítás nyílt a Szertelen Házban. Orsós Gábor első önálló bemutatkozása az alkotó festményeit, rajzait és kerámiáit vonultatja fel. A beszédes, mély tartalmú és olykor megrázó képeken a művész egész élete visszaköszön – megmutatja küzdelmeit és sebezhetőségét.