Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. feb. 02. Karolina, Aida
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Lakáspiaci pangással kezdődött az idei év

Közélet
gazdaság
ingatlanpiac
lakásvásárlás

facebook megosztás

Öcaline - 2023. már. 10., 16:05

Az első hónapok trendjei és az elmúlt év fontos tényei országos viszonylatban, helyi kitekintéssel – elemzés a Creditline szakértőinek közreműködésével.

Már a tavalyi év második felében is érezhetőek voltak a lakáspiaci fordulópont jelei hazánkban, hiszen nemcsak az új lakáscélú hitelek volumene esett vissza több mint 20 százalékkal, hanem a lakáspiaci adásvételek száma is. 

Szűkülőben a lakáspiac

A visszaesés oka jellemzően a kedvezőtlen kamatkörnyezet, az elhalasztott tranzakciók köre és az infláció, amely most már egyértelműen megmutatkozik a hazai lakásárak alakulásában is. Több előrejelzés szerint az idei esztendő a visszaesésé lesz, ám akad olyan elemzés, amely csak bizonyos ingatlan-szegmensekben számol tartós árcsökkenéssel.
Az irány viszont egyértelmű: míg 2021 első hat hónapjában az elmúlt évek ingatlanár-drágulásához képest is csúcsot döntött a lakáspiaci áremelkedés – a kedvező makrogazdasági jellemzők nyomán –, a tavalyi év harmadik negyedévben már több tényező is befolyásoló erővel bírt a lakásárak esetén, amely az ingatlanpiaci fordulópont bekövetkezését jelezte előre. Az idei kilátások szerint a kereslet további csökkenésével kell a lakáseladóknak számolnia a jelenlegi kedvezőtlen és változékony gazdasági helyzet nyomán.
A jegybanki alapkamat emelkedése is erőteljesen érintette nem csak a hitel-, de a lakáspiacot is. A kamatkörnyezet változása sok hitelszerződést érint közvetetten; amíg kamatstop van érvényben, a változás az újonnan megkötött hitelek esetében is értendő. 

Dunaújváros is drágább lett

Dunaújvárosban is megfigyelhető az ingatlanok felértékelődése, amelynek eredményeképp jelenleg a négyzetméterenkénti átlagár nem sokkal marad el a fél millió forinttól. Ennek értelmében egy átlagos paraméterekkel rendelkező ingatlan kínálati ára megütheti a 30 millió forintot is, de ingatlantípusonként igen eltérő kínálati árakkal találkozhatunk. 
A jelenlegi statisztikák szerint a legdrágább négyzetméter árakkal a téglalakások esetében találkozhatunk, átlagosan 460 ezer forintért kerülnek meghirdetésre négyzetméterenként, míg a panellakások és a családi házak esetében néhány ezer forintos eltérést láthatunk. 
A lista élén nagyjából 800 ezer forintos négyzetméter árral Zamárdi áll a KSH ingatlanadattár mutatói alapján – de a Balaton és az agglomeráció települései közül is sok város szerepel Magyarország drágább települései között.

Az optimista forgatókönyvtől a területválasztási trendekig

Az elemzések sorában létezik egy optimista forgatókönyv is, amely szerint más jellemzőkkel számolhatnak a szereplők, mint amilyeneket például a 2008-as válság után. Ezt a megközelítést támasztja alá, hogy az otthonteremtési támogatások nagy része még az idén is elérhető lesz a lakásvásárlók számára. Emellett ahhoz, hogy az ingatlanárak szembetűnő mértékben essenek vissza 2023-ban, még több, a gazdaságot negatívan érintő feltétel szükséges – ezek közül jelenleg az emelkedő kamatkörnyezet és az infláció az, amelyek kedvezőtlen hatást gyakorol az ingatlanpiaci folyamatokra.
Fontos viszont, hogy 2021 év végén, 2022 év elején erőteljesen megváltoztak a lakásvásárlók területválasztási preferenciái: erőteljes költözési hullám vette kezdetét az agglomeráció városaiba és vidékre. 2023-ban újra megfigyelhető ez az ingatlanpiaci tendencia, de fordulhat az irány: a járvány hatásának lecsengése és az emelkedő rezsiárak miatt újra kedveltebbé válhatnak a kisebb lakások és a városi környezet.

(Forrás: Creditline.hu; fotók: Vaszócsik Kristóf)
 

A rovat további hírei: Közélet

30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

2026. feb. 02.

A bíróság harminc napra rendelte el a DK-s általános hatáskörű alpolgármesterének letartóztatását. A bírósági, ügyészségi közlemények még nem futottak be, a letartóztatás hírét a Magyar Nemzet publikálta. Amint további információval bírunk, frissítjük a hírt!

Diadalmas évnyitó után komoly kihívások

2026. feb. 01.

Remek közösségi akcióra lehet nagyon büszke a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezete és a Városvédők Újtelepért Egyesület, az önkéntes véradók kimagasló eredménnyel járt mozgósítása egyúttal kiváló példa is. A folytatás nem lesz könnyű – de mindenképpen biztató a nyitány!

Pappné Grabant Ilona: "... a legfontosabb, hogy jelen legyek az emberek életében"

2026. jan. 31.

Egy éve dolgozik önkormányzati képviselőként Pappné Grabant Ilona Dunaújváros 8-as választókerületében – a Béke városrész egy része és a Kertváros tartozik hozzá. Azt mondja, hogy az elmúlt időszak az alapozásról, a tanulásról és a kézzelfogható fejlesztésekről szólt – játszóterektől a parkolókig.

A víztoronyról is szó esett a tárgyaláson

2026. jan. 30.

Több fontos téma is szóba került azon a megbeszélésen, amit Pintér Tamás polgármester és Orosz Csaba önkormányzati képviselő folytatott a Mezőföldvíz Kft. területi vezetőivel a Városházán ma délelőtt.

DKIK: digitalizációs napot szerveznek

2026. jan. 30.

Digitalizációs napot szervez a kkv-k számára a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara – a programra szerdán várják az érintett cégek képviselőit!

Mentálhigiénés segítség az álláskeresőknek

2026. jan. 30.

A SteelCityZen projekt nyomán az Útkeresés Segítő Szolgálat komplex programcsomagot dolgozott ki a munkaerőpiaci változások által érintett, valamint hátrányos helyzetű felnőttek támogatására. A foglalkozások célja az egyéni erőforrások megerősítése, az önbizalom növelése és a társadalmi, illetve munkaerőpiaci visszailleszkedés elősegítése. 

Több változás lesz februártól, módosulnak a gyermekorvosi körzetek Dunaújvárosban

2026. jan. 30.

Változik a gyermekorvosi ellátás rendje településünkön: február 1-jétől több házi gyermekorvosi körzet beosztása is módosul. Az átszervezést az orvoshiány és a csökkenő lakosságszám tette szükségessé.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Folytatódik a csapadékos idő – de komoly enyhülés várható

  2. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  3. Csoportmásodikként elődöntős a válogatott

  4. DSTV: az éremművészet atyja

  5. Közösségépítők (1.): a varázsos Madártanya

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: az éremművészet atyja

DSTV: az éremművészet atyja

Embedded thumbnail for DSTV: nyelvtanóra – nagyon másképp

DSTV: nyelvtanóra – nagyon másképp

Embedded thumbnail for DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

DSTV: várostörténeti kalandozások a médiatárban

Top hírek

  1. Előállították Mezei Zsolt alpolgármestert (frissítve)

  2. A víztoronyról is szó esett a tárgyaláson

  3. 30 napra letartóztatták Mezei Zsoltot (frissítve)

  4. Baleset miatt állt az M6-os sztráda forgalma Besnyő térségében (FRISSÍTVE)

  5. Több változás lesz februártól, módosulnak a gyermekorvosi körzetek Dunaújvárosban

Galéria

Magyar Motoros Vízisport Szövetség díjátadó (2026)

Jeges örömök (2026)

Tárlatvezetés a Kortárs Művészeti Intézetben

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 4. szám - 2026.01.30.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő