Csodálatos virágvasárnapi koncerttel kezdte a húsvéti ünnepkört a Dunaújvárosi Vegyeskar
Ünnepi koncerten lépett a református templom közönsége elé a Dunaújvárosi Vegyeskar: a kórus a húsvéti ünnepkör kezdete, virágvasárnap alkalmából adott hangversenyt múlt vasárnap – kirobbanó sikerrel.
Szó szerint zsúfolásig telt a virágvasárnapi hangverseny helyszíne múlt vasárnap: az már az esemény előtt fényes igazolást nyert, hogy a református gyülekezet felújított temploma egyfelől méltó, másrészt, ez a koncerten vált kétségbevonhatatlanná, remek akusztikája révén kitűnő közege az ünnepi alkalomnak.
"Az ünnep karakteréhez nagyon is illik a zene"
A kereszténység egyik legfontosabb ünnepe a húsvét – az "egyházi év szíve", amely a nagyhét alkalmait takarja; a virágvasárnappal kezdődik, és egy héten át, húsvét vasárnapig tart. A koncerten házigazdaként Czeglédi Péter Pál református lelkész mondott köszöntőt, Lukács evangéliumából vett szavakkal hangsúlyozva az ünnep jelentőségét. A DSTV kamerája előtt is erről beszélt a dunaújvárosi református gyülekezet vezetője:
– A virágvasárnap egy diadalmas, örömteli, vidám és szép eseményre, Krisztus Jeruzsálembe történt bevonulására emlékeztet. Az ünnep karakteréhez nagyon is illik a zene, a fennkölt dallamok, az örömteli ének – ezért is örülök nagyon, hogy végre sikerült folytatni a 2019-ben kezdett, de sajnos a vírus világjárvány miatt megszakadt sorozatot. Jó szívvel, örömmel adunk otthont a Dunaújvárosi Vegyeskar virágnapi koncertjének, és nagyon örülünk, hogy ilyen sokan eljöttek az eseményre!
A hagyomány, ha kötelez
Mind az időpontválasztást, mind a repertoárt illetően különleges eseményre készült a kórus, ráadásul egy szépen kezdődött, de sajnos megszakadt tradíció folytatása is volt az esemény, hangsúlyozta Kurucz Gergely karnagy a koncert előtt:
– Volt már egy kísérlet arra, hogy a húsvéti ünnep nyitánya, vagyis a virágvasárnap alkalmából közönség elé lépjünk a református templomban – 2019-ben adtunk itt utoljára ünnepi hangversenyt, sajnos az ismert okok, a vírus világjárvány miatt ez a kísérlet egészen mostanáig az utolsó volt. Most viszont úgy gondoltuk, hogy felelevenítjük: nagy izgalommal készültünk a bemutatóra, különleges összeállítással lepjük meg a közönséget – természetesen az egyházi kórusmuzsika kincseiből válogattunk. És természetesen eltökélt szándékunk, hogy folytassuk ezt a szép, ünnepi tradíciót: a református templom különleges helyszínt biztosít a koncertnek.
Ősbemutató emelte az ünnep fényét
A virágvasárnapi koncertprogramra különleges meglepetéssel is készült a vegyeskar: tavaly a Bartók Kamaraszínház mutatta be az Én vagyok című produkciót, amelynek zenei karakterét Farkas Bence zeneszerző alakította ki. A darabban felcsendült népi imák ezúttal új formában, orgonakísérettel szólaltak meg – Baráth Bálint orgonaművész közreműködésével. A Három népi ima című darab szerzője a koncert előtt nyilatkozott a DSTV stábjának:
– Nagyon örültem, amikor a kórus karnagyaitól felkérést kaptam az átirat elkészítésére – úgy gondolom, érdekes feladat volt, és mindenképpen különleges lesz a korábbinál sokkal több énekes közreműködésével, ugyanakkor a zenekari hangzás helyett egyetlen hangszer kíséretével megszólaltatni a darabot. Nagy izgalommal várom a bemutatót – direkt kihagytam a próbát is, a koncert keretében szeretném én magam is először hallani, ahogy megszólal!
A szerzemény az ünnepi hangverseny egyik meghatározó produkciója lett – méltán aratott tomboló sikert a református templomban.
Húsvéti stációk – a dallamok útján
A koncertprogram és az előadás is ihletett erővel idézte a nagyhét állomásait – a virágvasárnapi vigalomtól a nagypéntek gyászán át a feltámadás emelkedett örömünnepéig ívelt. A koncertet kezdő református népének szépsége után két különböző karakterű Kodály-darab következett: a Balassi-versre írt Szép könyörgés című szerzemény lendülete, majd a Sík Sándor Te Deuma című kompozíció drámai ereje is lenyűgözően sikerült. Továbbra is remek a két karnagy szerepvállalása – Könyves Ágnes és Kurucz Gergely is remekül dirigálta az együttest, ugyanakkor azt is érdekes volt megfigyelni, hogy mindketten az inkább saját karakterükhöz illő kompozíciókat választották.
A biblikus, üdvtörténeti stációk folytatásaként ívelt a koncertprogram, Schütz Máté-passiójának zárótétele („Ehre sei dir Christe”), majd Gounod Ave verum című darabja már a nagypénteki szenvedés drámaiságát elevenített fel. Szépséges volt a választott Grieg-darab és Harmat Artúr nagypénteki liturgiára alapozott, Jeremiás sirámait idéző O vos omnes című darabja – és szintén ebbe a sorba illeszkedett Farkas Bence Három népi ima című szerzeményei is, amelyet ebben a formában, orgonakísérettel ősbemutatóként hallhatott a koncert közönsége. A torokszorító erejű első darab a szenvedés drámáját idézte, ezt ellenpontozva a második és harmadik ima már a feltámadás örömhírét hozta – hol játékosan, hol áhítatos emelkedettségű könyörgéssel.
Merész megoldás, hogy az ősbemutatót is két kortárs alkotó stílusbravúrként is felfogható darabja követte – Ola Gjeilo norvég szerző Ubi Caritas című darabja nekem a koncert egyik meghatározó élménye volt –, míg a befejező szerzemény, Szokolay Sándor csodálatos Ima rontás ellen című műve szintén a hangverseny egyik ékkövének bizonyult.
Csodás, elementáris pillanatokban bővelkedő, ihletett és varázslatos este volt – köszönet érte minden közreműködőnek! És persze: meséljenek most is a képek!
(Fotó: DO)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.
DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban
2024. nov. 23.
Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült
2024. nov. 22.
Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.
DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában
2024. nov. 21.
Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója
2024. nov. 20.
Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Viccelődni a templomban? Lehet!
2024. nov. 20.
Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.