Már az első héten sokan vásároltak kedvezményes buszbérletet
Havi 100 forintért buszozni jobbára jelképes költséget jelent a kedvezményezettek körének. Olyan jelentős mértékű támogatásról van szó, hogy akár történelmi léptékűnek is nevezhetnénk a városvezetés május elsején életbe léptetett konstrukcióját.
A lényeg: a dunaújvárosi tanulók és 65 év alatti nyugdíjasok éves bérlet díja 1200 forint lett, vagyis havi szinten 100 forintért vehetik igénybe a városi buszközlekedést.
Újabb fontos állomás
Míg korábban a legjobb esetben is 30 800 forintot kellett kifizetniük a diákoknak és a nyugdíjasoknak egy évnyi buszozásért, addig ez mostantól 1200 forint lesz, vagyis majdnem 30 ezer forintot hagy gyermekenként a családi pénztárcában az új önkormányzati intézkedés. A május elsején bevezetett változásokról Pintér Tamás polgármester tartott sajtótájékoztatót:
– Önkormányzatunk mindig is arra törekedett, hogy a 2019-es állapothoz képest javítsa a városi buszközlekedés színvonalát. Ezért 2020-ban visszaállítottuk a 13-as buszt, ami kisebb kihagyással szeptembertől újra közlekedni fog. Ma már minden vonalon alacsony padlós buszok közlekednek, a "Rajta, Újváros!" Egyesület frakciójának köszönhetően 2023 májusában újabb fontos állomáshoz érkeztünk: e hónap elsejével ugyanis bevezettük az 1200 forintos éves diák és nyugdíjas bérletet! Ez azt jelenti, hogy minden dunaújvárosi diák és 65 év alatti nyugdíjas mindössze havi 100 forintért veheti igénybe a buszközlekedést Dunaújvárosban. A korábbi havi bérlet árának felébe kerülő éves bérlet már az első héten beváltotta a hozzá fűzött reményeket, 846 diák és nyugdíjas élt a lehetőséggel és vette meg az időarányosan erre az évre 800 forintért kapható bérletet.
Jelentős önkormányzati támogatás
Pintér Tamás sajtótájékoztatóján beszélt arról is, hogy az önkormányzat anyagi támogatása nélkül jóval magasabb áron közlekedhetnénk Dunaújvárosban, drágább lenne a vonaljegy és a bérletek ára is:
– Ha nem lenne az önkormányzati támogatás és az utasoknak a valódi költségeket kellene megfizetniük, akkor 1100 forintos vonaljegy, 23 ezer forintos felnőtt és 16 ezer forintos diák és nyugdíjas havi bérletárakkal kellene a dunaújvárosiaknak számolniuk. Természetesen nem csak az árakat, hanem a szolgáltatás színvonalát is szeretnénk javítani. 2021-ben egy teljesen megújult menetrendet vezettünk be új buszjáratokkal és 150 ezer plusz kilométerrel, azonban a 2022-ben bekövetkezett energiaár robbanás mellett ezek a fejlesztések megfizethetetlenek lettek, hiszen 2023-ban 1,2 milliárd forintot kellett volna a buszközlekedésre fordítani. A lakossági igényeket viszont igyekszünk figyelembe venni, ezért a választások előtti, 2018-as 260 millióhoz képest idén is sikerült a "Rajta, Újváros!" Egyesület képviselőinek szavazataival 700 millió forintot elkülönítenünk a költségvetésben a buszközlekedésre.
A jól működő rendszer a cél
Pintér Tamás kitért arra is, hogy a korábban ígért finomhangolás május 1-jén nem ért véget, elkötelezetten és folyamatosan dolgoznak egy jól működő közlekedési rendszer megteremtése érdekében. A polgármester szerint máshol sem jobb a helyzet:
– Bár a körülmények nagyon megnehezítik a dolgunkat, folyamatosan dolgozunk. Tudom, hogy az itt élők számára ez sovány vigasz, de mégis fontos összehasonlítási alap, hogy más nagyvárosok is jelentős gondokkal küzdenek, szinte mindenhol bele kellett nyúlni a közösségi közlekedésbe az elszálló energiaárak miatt, Debrecenben például a teljes villamos és troliközlekedést le kellett állítani. Bízunk benne, hogy hamarosan ismét kapacitásbővítésről tudunk beszélni, de addig is kiegészítettük lakossági kérésekre a közlekedő járatokat és a csatlakozó járatok jobb összehangolásán is dolgozunk. Addig is minden dunaújvárosi diák és nyugdíjas mindössze évi 1200 forintért veheti igénybe a közösségi közlekedést.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Ajándékkal búcsúzott Nárcisztól a Rosti gimnázium közössége
2025. aug. 24.
A közös munka a sikeres érettségivel ugyan véget ért, de a kapcsolat nem szakadt meg a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskola, valamint az intézményben tanult súlyosan beteg diáklány, Lisztes Nárcisz között. Az iskola egy jeles összefogás nyomán hasznos ajándékkal lepte meg Nárciszt.
DSTV: komoly segítség az álláskereséshez
2025. aug. 24.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése a rendhagyó kezdeményezésről: a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnyában. Hangkép.
Boldog születésnapot, Magyarország! – együtt emlékeztünk az államalapítás ünnepén (galériával)
2025. aug. 21.
A hagyományoknak megfelelően közösen, de ezúttal a Mondbach-kúria udvarán ünnepelhettek a városlakók az önkormányzat által rendezett programon augusztus 20-án, az államalapítás és az új kenyér ünnepén.
Ünnepi forgatag a kúriában
2025. aug. 20.
Töltsük együtt a jeles napot államalapításunk és az új kenyér ünnepén! Augusztus 20. alkalmából városunk önkormányzata közös ünneplésre vár mindenkit a Mondbach-kúriában ma délután – itt az estébe nyúló ünnepi forgatag részletes kínálata!
Nagyon kell segítség az álláskereséshez
2025. aug. 19.
Elsősorban a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnya házasságkötő és rendezvénytermében a közelmúltban. Első nekifutásra is szép sikerrel.
Monumentális alkotás festékszóróval
2025. aug. 18.
Az utóbbi években a graffiti szó egyre kedveltebb Dunaújvárosban – számos helyen díszítették fel művészek trafóházak, falak oldalát. AZ Arany János Általános Iskola egyik fala hatalmas alkotással gazdagodott – Harsányi Zotmund Bence és Boros István jóvoltából átalakult az intézmény látképe.
Ki kapja a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat? Várják a javaslatokat!
2025. aug. 17.
Dunaújváros közgyűlése minden évben "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat adományoz. A díjazott személyére bárki javaslatot tehet – egészen szeptember végéig.