Sok az eső, nagy a fű, és jönnek a szúnyogok
Azt mondják, hogy a májusi eső aranyat ér. Az extrém mennyiségű csapadék miatt a városi zöldfelületek valósággal újjászülettek, nagyot nőtt minden. A fű egészen biztosan.
Mindenhol, így nálunk is problémát okoz a nagyra nőtt fű. Székesfehérvár polgármestere például saját közösségi oldalán kért megértést és türelmet a városlakóktól, elmondva, hogy igyekeznek versenyt futni a folyamatos esővel és ennek következtében egyre csak magasodó zöldfelületekkel. Dunaújváros netes felületein is téma a fű, a kaszálás, sokan azt kérdezik, hogy lehetséges ez? Miért ekkora a fű?
Közel kétmillió négyzetméter zöldfelület
Mostanában egy kiskertben is alaposan fel kell kötnie a nadrágját a tulajnak, ha rendet akar a portáján. Egy nagyváros esetében természetesen hatványozottan jelentkeznek a problémák, hiszen úgy nő a fű, mint a gomba. Ráadásul óriási területeken.
Dunaújváros hatalmas zöldfelületekkel rendelkezik, 1,6 millió négyzetméter városi parkunk van, ebből 1,2 millió gyepfelület. A Duna-part pedig önmagában 700 ezer négyzetméternyi területet jelent.
Egy kör kaszálás, egy hónap
A városüzemeltetésnek minden évszakban megvan a maga fajsúlyos területe, amiért helyt kell állnia. Most értelemszerűen a fűkaszálás visz mindent. Az aktuális helyzetről kértünk tájékoztatást Mezei Zsolt városüzemeltetési alpolgármestertől.
– Dunaújvárosban van egy bevált rendszer, ami azt jelenti, hogy normál körülmények között 3-4 hét alatt egy körben le tudjuk vágni a füvet a városban. Ami az elmúlt hetekben volt, az viszont nem nevezhető megszokottnak, hiszen extrém mennyiségű csapadék hullott le. Volt olyan, amikor egy nap alatt egyhavi csapadékmennyiség zúdult ránk. A fű pedig az időjáráshoz alkalmazkodva, szintén extrém módon kezdett növekedni. Mivel folyamatosan esett az eső a kollégák sem tudtak dolgozni a megszokott módon és ütemben. És nem azért, mert cukorból vannak, hanem a vizes füvet nagyon nehéz kaszálni, összeszedni meg szinte lehetetlen. De még így is, amikor elállt az eső kimentek az emberek dolgozni és gereblyével húzták össze a füvet. Mondanom sem kell, így sokkal-sokkal macerásabb és főleg lassabb. A lehetőségeink szerint dolgozunk és egy pici türelmet kérek mindenkitől.
A fűkaszálás normál esetben
Mezei Zsolt szerint a jelenlegi létszámmal és gépparkkal nagyjából egy hónap alatt lehet a várost lekaszálni. Ezt egy esztendőben 4-5-ször kell megismételni. A közel kétmillió négyzetméternyi felület rendben tartása nagyságrendileg 300 millió forintot jelent a város költségvetésében, tehát a költségvetés szempontjából is jelentős tételt.
Azt is megtudtuk, hogy külön csoport dolgozik a Béke városrészen, amely kiterjedt zöldterületekkel rendelkezik. Szintén egy külön csapat a belvárosban dolgozik, itt vannak a legtöbben. A Duna-part önálló feladatot jelent, ami a Barátság városrésztől egészen a kemping területéig terjed.
És támadnak a szúnyogok
Már vannak előjelei, hogy a rengeteg csapadék után jelentős szúnyog-invázióra számíthatunk. Mezei Zsolt kérdésünkre elmondta, hogy a szúnyoggyérítés állami feladat, de az önkormányzatnak van lehetősége plusz gyérítést rendelnie, erre a szerződéseket megkötötték. Tavaly, a jellemzően aszályos időszakban négy ilyen plusz irtást rendelt a város.
A tervek szerint a jelen helyzetben szükség lesz az azonnali beavatkozásra, így Dunaújváros önkormányzata azt tervezi, nyilván az időjárás függvényében, hogy még ezen a héten elvégezteti a szúnyoggyérítést a városban.
A rovat további hírei: Közélet
DSTV: gondos tervezés
2025. júl. 27.
A héten már készült egy összeállításunk az energiaválság nyomán arról, hogy milyen fejlesztések-átalakítások szükségesek ahhoz, hogy csökkentsük az energiafüggésünket. A téma apropóján felkerestük Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármestert is. Hangkép.
Közeleg az iskolakezdés, érkezik a segítség
2025. júl. 26.
Még javában tart a nyár, ám a nehéz körülmények között élők számára ez egyben azt is jelenti, hogy közeleg az iskolakezdés. Pontosabban közeledik egy olyan esemény, amely nagy, s talán egyre nehezebb teher a családok számára. Érkezik azonban a segítség – a közösség összefogásával.
Új élet a régi Bánkiban – közösségi kertet hoznak létre az udvaron
2025. júl. 25.
Az Új Esély Központ fontos szerepet tölt be a dunaújvárosi szociális szférában – mentális betegséggel és szenvedélybetegségekkel küzdő ellátottakat gondoz. Számos módszer adódik a problémák kezelésére, többek között a természetben töltött idő is nagy segítség lehet. A régi Bánki udvarán különleges projekt kezdődik – az Új esély közösségi kerttel segítik a városlakókat.
Folyamatos együttműködésben a fejlődésért
2025. júl. 24.
Személyesen üdvözölte Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester Vass Zoltánt, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara nemrég megválasztott elnökét. A találkozó középpontjában a város gazdasági helyzete és a kitűzött célok álltak. A megbeszélás híre és az elnöki interjú itt!
Az energiaválság több dologra rávilágított
2025. júl. 23.
A cím magáért beszél – nem is olyan régen az ország legtöbb intézménye egyik napról a másikra azzal szembesült, hogy a hóvégi számla összege a sokszorosára növekedett. A hétköznapokban energiafüggésben élünk, ám gondos tervezéssel, nyugat-európai jó példákkal sokat javíthatunk a helyzeten.
"... jó a gyereknek, jó a mamának és a papának"
2025. júl. 23.
Dunaújvárosban abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy nem kell messzire mennünk, ha kikapcsolódásra vágyunk. Olyannyira nem, hogy a nyári melegben számos lehetőség áll a rendelkezésünkre: működik az élményfürdő, nyitva az uszoda, elérhető a szabadstrand.
Gyászol a város, elhunyt Almási Zsolt
2025. júl. 22.
A város hivatalos honlapján látott napvilágot a megrendítő hír az első szabadon választott polgármester, Dunaújváros díszpolgára haláláról. Nyugodjék békében! A nekrológ mellett Pintér Tamás polgármester személyes hangú búcsúját is közöljük.