Fiatal egyesület, szép eredményekkel

spigott - 2023. június 1. 7:30

Bár a Főnix Lövész SE csak idén alakult meg teljes mértékben, tagjai már több versenyen is sikerrel szerepeltek, s csak az elmúlt bő két hétben két bajnoki címnek örülhettek.

Csongrádon rendezték meg az IPSC Sörétes Országos Bajnokság küzdelmeit a közelmúltban, s a megméretésen parádés dunaújvárosi sikernek örülhettünk, ugyanis a helyi Főnix Lövész Sportegyesület versenyzője, Kiss Balázs óriási csatában hódította el a bajnoki címet a standard manual kategóriában.

Oktatás, sport és élmény

A remek hírről Vinczellér Imre, a Főnix Lövész SE egyik alapítója számolt be honlapunknak, így természetesen felkerestük a lövészeket Kodály utcai otthonukban, ahol arra kértük mutassa be egyesületüket.

– A Főnix Lövész Sportegyesület az idei esztendő elején alakult meg teljes mértékben, s bár a tavalyi évben már megvolt minden dokumentumunk, de hivatalosan csak ez év elejétől "létezünk". Az egyesületet régi lövészek alapították azért, hogy az elkövetkezendő nemzedéket oktassák a fegyverhasználatra, lőbiztonságra, míg az idősebb tagok a sportért, az élményért járnak hozzánk. A Főnixet hárman, Méninger János, Kiss Balázs, valamint jómagam, Vinczellér Imre alapítottuk, s tagjaink száma jelenleg olyan húsz körül van. A klubhelyiségünknek több funkciója van, az egyik termünk az oktató és száraz gyakorló, ahol airsoft fegyverrel lehet gyakorolni fegyverfogást, célzást. Emellett van egy társalgónk, s egy fegyverszobánk is. Utóbbi miatt csúszott egy kicsit az egyesületté válásunk, mert ennek nagyon sok szabályozásnak meg kell felelnie ahhoz, hogy éles lőfegyvert lehessen benne tartani. S, ha már a fegyvereknél tartunk, igen szép arzenállal rendelkezünk, az egyesületi fegyverek között megtalálhatók a maroklőfegyverek, sörétes és golyós fegyverek, élmény- és sportcélra egyaránt.

Ahol tudnak, elindulnak
 
Bár az egyesület még nagyon új, tagjai igyekeznek minél több viadalon megjelenni, és legjobb tudásuk szerint teljesíteni, s mint azt Vinczellér Imre elárulta, több szép eredménnyel is büszkélkedhetnek már.

– Szeretünk minél több versenyen részt venni, s bár nem reklámozzuk magunkat, büszkék vagyunk arra, hogy idén nem nagyon volt olyan verseny, ahol ne állt volna dobogóra valamelyik tagunk. Legutóbb például Debrecenben szerepeltünk országos bajnokságon sörétes steel kategóriában, ahol én a szuper senior kategóriában az első helyen végeztem, míg Vári István a második helyet szerezte meg.

A versenyek egyébként fegyverek, életkor és versenytípusok szerint vannak kategorizálva. Fegyverek szerint van kis és nagy kaliberű pisztoly, kis és nagy kaliberű puska és a sörétes, kor szerint junior, középosztály, senior (50 év fölött) és szuper senior (60 év fölött), míg versenyekből létezik a gyorspont lövészet (próbalövés 1 perc, illetve az értékelt sorozatok 3x25 másodperc), a steel kategória, álló és mozgó célpontra, illetve az IPSC, az úgynevezett szituációs lövészet. Az eredményeket egyébként százalékos bontásban nézik, s a minősítés alapja az összes időmegtakarítás százalékos eredménye. A verseny győztesének elért pontszáma a 100 százalék, s minden további versenyző annyi százalékot kap, ahány százalékát megszerezte a győztes időmegtakarításának. A minősüléshez legalább három versenyzőnek kell eredményt elérnie divíziónkként. A másodosztály minősítési szintje 30% felett, ezt egy alkalommal kell meglőni a minősítéshez, első osztály minősítési szintje 40% felett (1 alkalommal), a mesteré 60% felett (2 alkalommal), míg nagymester minősítési szintje 80% feletti, ezt három kell elérnie a versenyzőknek. Az MDLSZ-ben (Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetség) van körülbelül 8500 fő, közülük nagyjából 50-60-an érik el általában a nagymesteri címet.

Bajnoki aranyat érő hobbi

Az idei esztendő egyik legszebb eredményét Kiss Balázs érte el a Csongrádon megrendezett IPSC (International Practical Shooting Confederation) Sörétes Országos Bajnokságon. A viadal óriási csatát hozott közte és a címvédő Baranyai Ernő között, ám a nemes küzdelemből ezúttal a dunaújvárosi lövész került ki győztesen. A 41 éves versenyző régóta szerelmese a sportágnak, ám mint azt elmondta, igazán komolyan csak négy éve kezdett el foglalkozni a lövészettel.

Végh Zoltán felvételei

– Édesapám erdész volt, szóval a fegyverek iránti szeretet hamar megjött, tizenöt éves koromban kaptam egy légpuskát, azzal kezdtem először lőni, jobbára konzervdobozokra. A tanulmányok miatt azonban évekig nem foglalkoztam a lövészettel, s bár az egyetem alatt újrakezdtem, jobbára csak kellemes időtöltésként lőttem. Miután elkezdtem dolgozni, s megszülettek a gyermekeim, akkor kezdtem el keresni egy olyan hobbit, ami nem visz el sok időt, s ekkor tértem vissza komolyabban is a lövészethez. Ez 2019-ben volt, Méninger János invitált lövészképzésre, először pisztollyal kezdtem, majd jött a többi fegyver is, de a sörétes a kedvencem, ráadásul puskával szerintem nem is lövök olyan rosszul. Első idényemben a negyedik lettem az országos bajnokságon, a következő évben sikerült megnyerni, tavaly lecsúsztam a második helyre, de idén sikerült visszaszerezni az első helyet.

Kitartás, szeretet, elkötelezettség

Mint azt a kategória régi-új bajnoka elmondta, a verseny rendkívül szorosan alakult közte és a nagy vetélytársa között.
– A bajnokságunk egyfordulós, itt dől el minden, s a mostani viadal Csongrádon volt megrendezve. Összesen negyven lövő vett részt a viadalon, az én kategóriában tizenöten indultak el, de ami nekem fontos volt, hogy a legjobb lövők, az első öt ott volt ezen a versenyen. A lebonyolításról tudni kell, hogy itt több pálya (stage) van, amiken különböző feladatokat kell végrehajtani. Van egy kijelölt terület, ahol a lövő áll, fut, mozog, és nyolc-tizenöt méterre található fém célokat kell leküzdenie a lehető legrövidebb idő alatt úgy, hogy közben a fegyvert meg kell tölteni, ami nem könnyíti meg a helyzetet. Minden pályának van egy pontértéke, melyek teljesítése után mindenki megkapja a saját pontszámát, s ezek összesítéséből számítják ki a végső győztest. Az idei verseny rendkívül szoros volt, mindössze kettő százalékkal előztem meg a második helyezett Baranyai Ernőt, ami 116 lövés után körülbelül két másodpercet jelent időben. Az időjárás borzasztó volt, esett az eső, sáros volt a pálya, ráadásul új fegyverrel indultam, nem igazán tudtam, hogy mire számíthatok, de szerencsére nem a fegyveren múlt, hanem minden rajtam, s végig fej fej mellett haladva versenyeztünk, de most én voltam egy kicsivel gyorsabb és pontosabb.

Kiss Balázs azt is elárulta, mi kell ahhoz, hogy valakiből lövész, jó lövész váljon
– Kitartás kell, szeresse és akarja is csinálni ezt az ember, illetve azért ez egy drága sport, s kell az az elkötelezettség is, hogy áldozzon rá az ember, nemcsak időt, hanem pénzt is, főleg akkor, ha nincs külön támogatója. Én kéthetente szoktam eljárni versenyekre, bár ez függ a családi programoktól is, s pisztollyal, de ha van lehetőség, akkor puskával is versenyzem. Ezeken nagyon jó lehet gyakorolni a taktikát, megismerni a pályákat, kitapasztalni, hogy mit mi után kell lőni, mert az idő miatt nagyon fontos, hogy minél hatékonyabban, a lehető legjobb sorrendben végezzünk a célokkal, mert egy pályán több jó sorrend is lehet. Ezek mellett vannak még a steel versenyek, például a bajnokságra is úgy készültem fel, hogy elmentem több steel versenyre, ahol egy pozícióból kell öt célt lelőni, majd miután beáll az ember egy másik pozícióba, ugyanúgy öt célt kell teljesíteni, természetesen a lehető leggyorsabban.

A Főnix Lövész SE versenyzői minden csütörtökön, délután öttől tartják gyakorlásaikat a Kodály utca 5. alatt található bázisukon, s mint azt Vinczellér Imre elárulta, szívesen várnak mindenkit, aki ki szeretné próbálni magát, akár az élménylövészetet, de azokat is, akik komolyabban szeretnének foglalkozni a sportággal.

A rovat további hírei: Sport

Bajnoki címet szerzett a Dragon Steel SE

Bajnoki címet szerzett a Dragon Steel SE

2025. ápr. 17.

Remek versenyzéssel szerezte meg a premier open kategória első helyét a Dragon Steel SE csapata a Baján megrendezett Hosszú Távú sárkányhajó Magyar Bajnokságon.

Egy szett jó játék nem elég

Egy szett jó játék nem elég

2025. ápr. 17.

Négy játszmában szenvedett vereséget Miskolcon a DKSE röplabda csapata az Extraliga alsóházának szerda esti fordulójában.

DSTV: döntetlen a szezon utolsó hazai meccsén

DSTV: döntetlen a szezon utolsó hazai meccsén

2025. ápr. 16.

Hétvégén a szezon utolsó hazai bajnokiját, összességében pedig a sorozat utolsó előtti felvonását játszotta le a Pentele ASE II. csapata. A Honvéd Szondi NB III-as csapata azonban a pontszerzés reményében látogatott el Dunaújvárosba, 9:9-es döntetlent játszottak a csapatok. Hangkép.

Közös mozgás Livi lépteiért (galériával)

Közös mozgás Livi lépteiért (galériával)

2025. ápr. 16.

Szép sikerrel, komoly érdeklődés mellett rendezték meg a Kihívás Nap idei első állomását a Móricz iskola udvarán a mögöttünk hagyott hétvégén.

Közel volt a dobogó a diákolimpián

Közel volt a dobogó a diákolimpián

2025. ápr. 15.

Jól szerepeltek, hasznos tapasztalatokkal gazdagodtak a Danubius KSE tollaslabdázói a Cegléden megrendezett országos diákolimpiai fináléban.

Kohász Élet Szabó Zsolttal

Kohász Élet Szabó Zsolttal

2025. ápr. 15.

Városunk gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármestere, Szabó Zsolt volt a DKKA Kohász Élet podcastjának legutóbbi vendége.

Végül biztos siker a rangadón

Végül biztos siker a rangadón

2025. ápr. 15.

Az első és a második félidőben is egy egy-egy gólt szerezve győzte le fehérvári ellenfelét a Dunaújváros FC női labdarúgócsapata az NB II-es bajnokság hétvégi fordulójában.