Dunaújváros Hetilap

Közeledik az ősz, a legnagyobb feladat a lombgyűjtés lesz

Fábos Zsolt - 2023. szeptember 19. 16:15

Akármennyire is nehezünkre esik elengedni a nyarat, kénytelenek vagyunk és meg kell barátkoznunk az ősz gondolatával és annak minden következményével. 

Az ősz egyik természetes velejárója, hogy lehullanak a falevelek, ebből eredően az ősz nem kevés feladatot jelent a városüzemeltetés számára. 

A feladat adott

A Dunaújvárosi Gazdasági Ellátó Szervezet munkatársainak egy szezonális munkafolyamatot kell lassan a napi rutin részévé tenniük, ez pedig az avargyűjtés lesz. És azt sose felejtsük el, hogy a zöldváros státusz egyben azt is jelenti, hogy ősszel rengeteg a lehulló falevél. Ráadásul Dunaújváros lakott területe háromezer hektár. Ez sem kevés: a GESZ telephelyén egyeztettek az ebben érintett vezetők a feladatokról a közelmúltban. A Dunaújvárosban elvégzendő őszi munkálatok részleteiről Mészáros László, a társaság erdészeti és park-fenntartási ágazatvezetője számolt be: 
– Nem volt olyan régen, amikor minden eszközünkkel és emberünkkel a városi fűkaszálásra koncentráltunk, most pedig hamarosan megkezdődik az őszi lombgyűjtés. Óriási területről van szó, még kimondva is hatalmas a 1,5 millió négyzetméternyi terület. Ez egy komoly feladatot jelent számunkra, ráadásul a falevelek nagy része nagyjából egyszerre hullik le és nekünk rövid időn belül kell összegyűjtenünk. Ráadásul a mostani szárazság és nagy meleg miatt már el is kezdődött a folyamat.  De felkészültünk a feladatra, emberekkel, gépekkel egyaránt. Az idén is lesznek kiemelt, frekventált területek, amelyekre különös figyelmet fordítunk majd.

Folyamatos üzemmód

Az őszi lombgyűjtés finanszírozásáról és technikai feltételeiről Farkasné Vörös Magdolna a GESZ igazgatója számolt be. Elmondása szerint ezt a feladatot január elsejével vette át a Gazdasági Ellátó Szervezet. Tehát tapasztalatuk azért már van.

Harminc fő végzi majd a lombgyűjtési munkálatokat, amit négy gyűjtőgéppel segítenek. Farkasné Vörös Magdolna szerint erre a feladatra 60-62 millió forintot kell majd fordítania a városnak. 
A zöldfelületek mellett komoly feladatot jelent a parkolók tisztítása, járdaszegélyek, övárkok vagy buszmegállók takarítása. Ősszel pedig a lombgyűjtésbe besegítenek a DHHF Nonprofit Kft. munkatársai is. A Dunaújvárosi Hátrányos Helyzetűek Foglalkoztatásáért Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (DHHF) ügyvezetője Bánkuti Zsolt arról számolt be, hogy ők 30 fő kézi munkaerővel végzik majd a lombgyűjtést. Természetesen az önkormányzat számára ez is további kiadást, havi 15 millió forintot jelent.

(Fotó: Végh Zoltán)
 

A rovat további hírei: Közélet

Tíz ellenzéki város vezetése fogott össze

Tíz ellenzéki város vezetése fogott össze

2025. okt. 17.

A szorosabb szövetség és a sikeres érdekérvényesítés reményében nyár végén találkozott és egyeztetett tíz megyei jogú város ellenzéki polgármestere. A napokban megszülettek a szövetség közös alapelvei, amelyek a Megyei Jogú Városok Szövetségének ülésén már kormánypárti politikusok elé is kerültek.

Közgyűlés: több pénzhez jutottak a város intézményei a döntések révén

Közgyűlés: több pénzhez jutottak a város intézményei a döntések révén

2025. okt. 16.

Tizenhét témát nyílt ülésen, míg kettőt zárt ajtók mögött tárgyalt Dunaújváros közgyűlése a csütörtöki ülésén. A tanácskozás helyszíne az Almási Zsolt terem volt.

Alapítványi összefogás a vasmű macskáiért

Alapítványi összefogás a vasmű macskáiért

2025. okt. 15.

Mint ismert, a vasmű területén több száz kóbormacska él – a terület eddig sem volt biztonságos számukra. A gyár korábbi dolgozói önkéntes alapon élelmezték az állatokat, ám sürgető megoldást igényel az elvadult jószágok helyzete. A Duna Dog Center Alapítvány (DDC) vállalta annak az együttműködésnek a koordinálását, amelyben 100 macska sorsa fordulhat jobbra.

DSTV: lezárult az Urbact projekt

DSTV: lezárult az Urbact projekt

2025. okt. 15.

Az eseményről már olvashattak, most itt a DSTV összeállítása az Urbact projekt Szalki-szigeten rendezett fináléjáról. A nemzetközi program a delegáltak mellett a témával foglalkozó szakemberek, valamint egyetemisták részvételével, szakmai előadásokkal és remek beszélgetésekkel ért véget a közelmúltban. Hangkép.

 

Ugróiskolák a városrészben: Nagy Gergő ismét alkotott

Ugróiskolák a városrészben: Nagy Gergő ismét alkotott

2025. okt. 14.

Ismét színes alkotásokkal gazdagodott a Római városrész – Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője méltatta Nagy Gergő grafikusművész munkáját, aki további két alkotással lepte meg a körzetben élőket.

Újra lehet pályázni a Bursa-ösztöndíjra!

Újra lehet pályázni a Bursa-ösztöndíjra!

2025. okt. 12.

Két típusú ösztöndíjra pályázhatnak a felsőoktatásban tanuló, vagy a felvételi előtt álló diákok. A Bursa Hungarica részeként az önkormányzattól akár havi 18 ezer forintos támogatásban részesülhetnek.

Az égi műhelybe távozott Németh István órás

Az égi műhelybe távozott Németh István órás

2025. okt. 11.

Generációk ismerték és kedvelték, a szó leghagyományosabb értelmében volt mesterember Németh István: órásként évtizedekig dolgozott a városban, a közösség meghatározó személyiségeként, 70 évesen ragadta el a halál.