5 tipp, ami segít az állóképesség fejlesztésében
Egy rohanással teli nap, hosszú séta, vagy végtelennek tűnő lépcsősor megmászása után valószínűleg mindannyiunkban felvetődött már: bárcsak jobban bírnánk a terhelést és kevésbé fáradnánk el! (X)
Mindehhez a kulcs az állóképesség, vagyis testünk azon tulajdonsága, hogy intenzív vagy hosszú ideig tartó fizikai aktivitás során sem fárad el. Az állóképesség könnyen fejleszthető, ennek pozitív hatásai pedig nem csak a sportolókat érintik. Ha mi is szeretnénk javítani ezen képességünket, szerencsére megtehetjük. Hogy hogyan? Ehhez az alábbiakban adunk gyakorlati tippeket.
Sportolás
Az úszás, a futás vagy épp a biciklizés kiválóan alkalmasak egy alapvető állóképesség kialakítására. Az alacsony intenzitású, hosszú ideig végzett mozgásformák főleg az aerob állóképességünket növelik: felgyorsítják az anyagcserét, hozzájárulnak a szív- és érrendszerünk egészséges működéséhez és ahhoz, hogy a tüdőnk minél több oxigént vehessen fel.
Az anaerob edzéseknél – amelyek közé tartozik például a rövidtávfutás, a crossfit vagy súlyzós gyakorlatok – rövidebb ideig végzünk nagyobb aktivitást. Ez magasabb pulzussal és több izommunkával jár, ami főként teljesítményfokozásra alkalmas. Teljesítményünket különböző edzésformákkal, intenzitásnövelő technikákkal is fokozhatjuk.
Étkezés
Ahogy autónk sem üzemel benzin nélkül, úgy testünknek is szüksége van a megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagra. Fogyasszunk olyan ételeket, amelyek gyors vércukorszint-emelkedés helyett lassan szívódnak fel, így nemcsak eltelítenek, de hosszú távra is energiát nyújtanak. Ilyen összetett szénhidrátforrás a rizs, a zab vagy épp a teljes kiőrlésű gabonafélék. A zöldségek a megfelelő rostok és vitaminok, a gyümölcsök pedig a minőségi energiaforrás miatt fontosak. Izmaink építéséhez elengedhetetlenek a fehérjék, melyek legjobb forrása a csirkemell, a halfélék, a joghurt, a tojás és a hüvelyesek.
Táplálékkiegészítők
A táplálékkiegészítők nem helyettesítik ugyan a változatos, kiegyensúlyozott étrendet, de segíthetnek egészségünk megőrzésében és állóképességünk fejlesztésében. A fehérjeturmixok főleg az izomépítéshez hasznosak, míg vitaminokra mindannyiunk szervezetének szüksége van. Az A- és B-vitaminok az anyagcserefolyamatainkat, a D-vitamin a csontjainkat és izmainkat, a C- és E-vitamin pedig az immunrendszerünket, valamint az állóképességünket támogatja, csakúgy, mint az ásványi anyagok. A kreatin hatása nem csak az erő- és izomtömeg növelésében figyelhető meg: energiával látja el testünket, így állóképességünket is növeli.
Folyadékbevitel
Van azonban valami, ami talán a táplálékkiegészítőknél is fontosabb: a megfelelő vízbevitel. Az emberi test több mint felét víz alkotja, így az elengedhetetlen a legtöbb, létfenntartáshoz szükséges folyamathoz, egyebek mellett az anyagcseréhez és sejtjeink működéséhez is. A megfelelő hidratáltság növeli az energiaszintünket és a teljesítményünket is – míg testünk vízhiánya hamar a koncentráció és a fizikai teljesítőképesség hanyatlásához vezet.
Regeneráció
A vízhez hasonlóan akad még egy már-már banálisan hétköznapi dolog, amelyre sokan mégsem fordítanak kellő figyelmet, ez pedig az pihenés. A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hiánya szinte azonnal teljesítménycsökkenéshez vezet. Aki pedig sportol, annak különösen oda kell figyelnie, hogy a testmozgás mellé kellő regeneráció is társuljon. Hosszú távon csak így fejleszthetjük izomzatunkat és tolhatjuk ki állóképességünket. A kreatin hatása a regenerációban is megmutatkozik, hiszen segítségével hamarabb feltölthetjük testünk energiakészleteit.
Állóképességünk javítása nemcsak sportteljesítményünkre, de a mindennapi életünkre is jótékony hatással van: kevésbé fáradunk el, energikusabbnak és fittebbnek érezhetjük magunkat, ami a testi és szellemi teljesítőképességünket is fokozza. A fenti tippeket ráadásul saját életmódjának megfelelően bárki kamatoztatni tudja: a hobbi- és hivatásos sportolók ugyanúgy, mint azok, akik csak szeretnének egy kicsit egészségesebben élni.
A rovat további hírei: Mozaik
Ezek CO hegesztéshez a legjobb anyagok
2025. máj. 21.
A különböző fémek összekapcsolása hatékonyan megvalósítható CO hegesztés segítségével. (X)
Újra megnyílt az állatsimogató a Fővárosi Állat- és Növénykertben
2025. máj. 21.
Megszűntek azok a korlátozások, amelyeket még márciusban vezettek be a száj- és körömfájásjárvány miatt, így újra látogatható az állatsimogató, illetve az Ausztrál-ösvény lakói közé is újra bemehet a közönség – tájékoztatta a Fővárosi Állat- és Növénykert az MTI-t.
Folytatódik az egészségőr sorozat a népfőiskolán
2025. máj. 20.
A Testi tüneteink lelki okai című előadásra várja az érdeklődőket a Dunamenti Regionális Népfőiskola a Kossuth Lajos utcai központ előadótermében szerdán délután.
Mit jelent a kognitív metaprogramozás?
2025. máj. 20.
Az egészségügyi hírekben rendkívül sokat hallhatunk arról, hogy milyen fontos a stresszkezelés és a testi mellett a lelki, szellemi egészség megőrzése, fenntartása is. Arról azonban már jóval kevesebbet tudhatunk, hogyan is érhetjük el ezt a vágyott állapotot. (X)
Visszatért a természetbe Merlin, a Budakeszi Vadasparkban felnevelt vadmacska
2025. máj. 20.
Közel egyéves visszatelepítési folyamatot követően visszatérhetett a természetbe Merlin, a Budakeszi Vadasparkban felnevelt vadmacska.
Némi napsütés után felhős, borult, csapadékos hét várható
2025. máj. 19.
A gyümölcsérlelő meleg még várat magára, a hétre is felhős és esős napokat ígér a DO időjárási szakértője. A naposabb nyitány után már keddtől megérkeznek a felhők – és ki is tarthatnak egészen a hét végéig.
Használjunk okos megoldásokat az energia optimalizálása érdekében!
2025. máj. 19.
Folyamatosan olvassuk a hírekben, hogy az időjárás milyen károkat okoz, mennyire hatással van a vállalkozások működésére vagy épp az energiafelhasználásra. Szerencsére a modern technológia lehetővé teszi azt, hogy soha nem látott hatékonysággal vegyük fel a küzdelmet az időjárás hatásaival szemben. (X)