Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 19. József, Bánk
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

ICA-D: "Újratervezés"

Kultúra
ICA-D
kiállítás
digitalizáció

facebook megosztás

Öcaline - 2023. nov. 22., 18:18

Izgalmas kollektív tárlattal folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) bemutatóinak sora: az Újratervezés című bemutatót péntektől láthatják az intézmény vendégei. Már ha van még olyan, hogy látás.

Merész, provokatív, meghökkentő alkotásokat is bemutat, ezzel együtt több aktuális problémát is felvet és/vagy fókuszba állít az ICA-D új bemutatója, az Újratervezés című kiállítás, derül ki a meghívóhoz mellékelt összegzésből.

Digitális világ, virtuális tér

Amely szerint ugyan úgy tűnik, mintha továbbra is a jól látható és leírható, "objektív" valóságban élnénk – amelyben elődeink és őseink –, ez már puszta látszat: énünk és valóságunk jó ideje digitális. Érdeklődésünk, gondolataink, identitásunk, érzelmeink, munkánk és tranzakcióink adattá alakulva egy adatalapú virtuális technológiai térben léteznek.
A kiállítás éppen erre az újratervezési fázisra koncentrál, amikor az emberi arc, az emberi test, az ember szerepe, képe a digitális térben, annak végtelen sebessége, átstrukturálódási, vagy éppen felbomlási képessége miatt folyamatos módosuláson megy keresztül. Arcunk, testünk – és így: énünk –, mivel szinte kizárólag képként, felületként gondolunk rá és értelmezzük, sokszorozzuk, puszta információvá válik, kikerül saját fennhatóságunk, uralmunk alól, és saját életet kezd élni.

Összeomlás előtt (közben? után?)

Létezik egy ezzel párhuzamos, de legalább ennyire fajsúlyos "történet" is: a globális ökológiai válság azzal szembesít, hogy pozíciónk kitüntetettsége, az a hierarchia, amelynek csúcsán az ember foglalt eddig helyet, megrendülni, összeomlani látszik. (És már az is kérdéses, hogy éppen hol tartunk ebben a folyamatban.)
A kiállítás célja, hogy megmutasson egy – nyilvánvalóan töredékes – képet arról, ahogyan a kortárs fotográfia/művészet különböző kontextusaiban és problémafelvetéseiben az ember, meg ami utána, a humán után jöhet, megjelenik.
A bemutató létrehozói szerint fluid digitális létünk és identitásunk nem jobb vagy rosszabb annál, mint amilyen egy teljesen analóg korszakban, az emberiség eddigi történelmének legnagyobb részében volt, csak újabb és újabb eszközöket kell találnunk ahhoz, hogy leírhassuk, megfogalmazhassuk az említett folyamatot, és azokat, akik adott esetben már nem "mi" vagyunk.

Kiállítók, beszédakció, performansz a megnyitón

Az Újratervezés című bemutatón Bede Kincső, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Bognár Benedek, Dezső Tamás, Gerhes Gábor, Martinkó Márk, Nagy Iza, Neogrády-Kiss Barnabás, Riskó Gáspár, Simon Zsuzsi, Sztrehalet Oxána és Vékony Dorottya alkotásait láthatják a vendégek, a kiállítás kurátora Cséka György esztéta.
A tárlat megnyitójára november 24-én, pénteken 18 órakor várják az érdeklődőket, az esemény Cséka György beszédakciójával kezdődik, a kapcsolódó zenei performanszról noahstas gondoskodik. 

Minden érdeklődőt várnak, a tárlatot közel két hónapon át, január 19-ig láthatják az ICA-D vendégei!

(Illusztráció: ICA-D – facebook)

A rovat további hírei: Kultúra

ICA-D: két nőművész közös bemutatkozása

2026. már. 17.

A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új, Ways of Being című kiállítása két meghatározó nőművész munkásságát hozza párbeszédbe: Lőrincz Rékáét és El-Hassan Rózáét. Közös tárlat, sőt, közös alkotások sora csalogatja a vendégeket – a megnyitó szombaton lesz!

DSTV: levelezőlap lett a hónap műtárgya

2026. már. 17.

Farsangi témával folytatódott az Intercisa Múzeum múltidéző sorozata, derül ki a DSTV összeállításából. A hónap műtárgya különleges képes levelezőlap lett – fotója pentelei mulatságok helyszínén készült, ott, ahol a "torkos csütörtök" és a "bőgőtemetés" is zajlott régen. Hangkép.

Örömfotós várostárlat a könyvtárban

2026. már. 16.

Fotókiállítással folytatódik a társművészeti programok sora a József Attila Könyvtárban: az Így látjuk MI! örömfotós facebook csoport tagjainak bemutatójára csütörtökön délután várják a vendégeket.

DSTV: aranykorszellem a Bartók galériájában

2026. már. 16.

Új kiállítás fogadja a Bartók Kamaraszínház látogatóit, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Aula Galériában Vidovits Iván figurális olajfestményei csalogatják a vendégeket Az öltöztetőnők aranykora című tárlaton. Hangkép.

DSTV: restaurátori rejtelmek a múzeumban

2026. már. 15.

Ismét betekintést engedtek a történelem- és régiségkedvelők számára az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Sok érdeklődő látogatott el a restaurátorműhelybe, ahol a munkafolyamatokkal és a múlt, a történelem kincseivel ismerkedhettek. Hangkép.

Kortárs divatbemutatóval csalogat az ICA-D

2026. már. 10.

Nem mindennapi társművészeti programmal folytatódik az események sora a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) – kollégánk, Veres Viktória divatbemutatójára várják az érdeklődőket Wawes/Hullámok címmel pénteken délután.

Családfakutatás, húsvét, relax és szeretet a népfőiskolán

2026. már. 10.

Gazdag kínálattal csalogatja az új ismeretekre vágyókat a Dunamenti Regionális Népfőiskola az előttünk álló napokban, hetekben. A márciusi programból szemezgettünk – mindenkit nagy szeretettel várnak, irány a Kossuth Lajos utcai bázis!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Miért népszerű a scrapbookozás?

  2. Egri előny a negyeddöntőben

  3. DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

  4. Rangos elismerés az elhivatott munkáért

  5. Alakul az alsóházi rájátszás menetrendje

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

Embedded thumbnail for DSTV: harmadjára is nagy siker

DSTV: harmadjára is nagy siker

Embedded thumbnail for DSTV: lenyűgöző fizika a "Magdában"

DSTV: lenyűgöző fizika a "Magdában"

Top hírek

  1. Így ünnepelte március 15-ét a város (galéria)

  2. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  3. Konyhatűzhöz riasztották a lánglovagokat

  4. ICA-D: hullámok hátán a divat világában (galéria)

  5. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő