Dunaújváros Hetilap

Újabb tervek az egyenlő esélyekért

doszerk - 2023. december 8. 10:30

Letelt az öt év, így újra ülésezniük kellett a Helyi Esélyegyenlőségi Program (HEP) megalkotásában résztvevő szociális, oktatási, és civil szervezetek képviselőinek, egyesületi vezetőknek.

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény értelmében minden települési önkormányzat ötévente, öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot fogad el, amelyet kétévente felül kell vizsgálnia. A települési önkormányzatok a hazai, uniós társfinanszírozású, vagy egyéb forrásból finanszírozott pályázatokon akkor vehetnek részt, ha rendelkeznek hatályos helyi esélyegyenlőségi programmal.

Helyzetelemzés készült

Dunaújvárosban idén letelt az ötéves ciklus, ennek okán a 2023-2028 évre szóló HEP megalkotásához szükségessé vált a HEP fórum összehívása, amely az előző ciklusban meghatározott intézkedési terv vállalásainak megvalósulásának áttekintését, majd a 2023-2028 HEP program intézkedési tervének (HEPIT) megalkotását tűzte programjára. Mint azt Szabó Márta, az önkormányzatának munkatársa elmondta, a helyi esélyegyenlőségi programban helyzetelemzést kellett készíteni a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok – különös tekintettel a nők, a mélyszegénységben élők és a romák, a fogyatékkal élő személyek, valamint a gyermekek és idősek csoportjára – lakhatási, foglalkoztatási, oktatási, egészségügyi és szociális helyzetéről. A programban meg kellett határozni a helyzetelemzés során feltárt problémák komplex kezelése érdekében szükséges intézkedéseket.
A 2019-től 2023-ig tartó időszakban sajnos a koronavírus-járvány és több válsághelyzet nehezítette a munkát, ennek következtében a program intézkedési tervének áttekintésekor bizonyítást nyert, hogy két pont nem, illetve csak részben valósult meg az elmúlt öt éves időtartam alatt: az esélyegyenlőségi referens foglalkoztatása, valamint a jelnyelvi tolmács teljes képzése. Utóbbi egy hosszú folyamat, a képzés a szervező által meghatározott ütemben zajlik. A két pont kapcsán az önkormányzat vállalta, hogy következő öt évben további lépéseket tesz az elmaradt vállalások megvalósulása érdekében. 

A közelmúltban lezajlott megbeszélésen a korábbi HEP áttekintésén túl, az újabb Helyi Esélyegyenlőségi Programhoz szükséges Intézkedési Terv (HEPIT) elkészítéséhez szükséges teendőket vették át, a település szintű problémák körét, valamint a kiemelten hátrányos helyzetű társadalmi csoportokat érintő legégetőbb helyi közösségi problémákat. A mélyszegénységben élő csoportok kapcsán a fórumon résztvevő több intézmény képviselője, köztük az Útkeresés Segítő Szolgálat intézményvezetője azt a visszajelzést adta, hogy egyre többen kérnek segítséget, akár a napi élelmezés megoldása érdekében is. 
A helyi munkaerő-piaci helyzet áttekintésekor megállapítást nyert, hogy a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok elsődleges munkaerő-piacra történő visszavezetése is további teendőket igényel, mind a foglalkoztatók, mind a városvezetés szempontjából. Mivel a központilag támogatott közfoglalkoztatási programok kormányzati finanszírozása az elmúlt években jelentős mértékben csökkent, emiatt a közfoglalkoztatásba bevonható személyek számát és a foglalkoztatás időtartamát is csökkenteni kellett. Ugyanakkor a Dunaújvárosi Járási Hivatal által is érzékelten kialakult egy olyan csoport, amelynek esetében már a foglalkoztatásra irányuló, jelenleg használatos munkaerőpiaci eszközök kevésnek bizonyultak. 

Szoros együttműködés

A közfoglalkoztatás adta lehetőségek hatékony kihasználása érdekében a dunaújvárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat szoros együttműködésben áll a városi önkormányzattal a városi köztisztasági és egyéb feladatok ellátásában. Sajnos a jelenleg prognosztizált közfoglalkoztatotti létszám elenyésző a korábban foglalkoztatottakhoz képest. A megbeszélésen több civil szervezet jelezte, hogy sokkal nagyobb társadalmi összefogásra lenne szükség.

Például a mozgáskorlátozottak, a vakok, gyengén látók, valamint az egyéb fogyatékossággal élők esetében, akár a lakótömbök további akadálymentesítéséről legyen szó, akár az említett társadalmi csoportok napi életvitelének segítéséről. A megbeszélésen résztvevő Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesületének képviselője azzal a javaslattal állt elő, hogy a segítségnyújtás megszervezéséhez több szervezettel kell felvenni a kapcsolatot, és az intézkedési tervben meghatározott vállalásokkal lehet elősegíteni az ilyen típusú pályázatok előkészítését. Emellett a különféle oktatási intézmények és a Jószolgálati Otthon Közalapítvány is újító ötletekkel állt elő a megbeszélésen.
A Helyi Esélyegyenlőségi Program részeként elkészült intézkedési tervet Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése elé kell beterjeszteni, majd a közgyűlés által elfogadott dokumentum bárki számára elérhető lesz a Társadalmi Esélyegyenlőségi Főigazgatóság weboldalán és az önkormányzat honlapján is. Ezt követően a programot és ezen belül az intézkedési tervet kétévente kell felülvizsgálni, változtatás esetén pedig újra össze kell hívni a fórumot.
Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester kiemelte, a válsághelyzetek ellenére az elmúlt években több kerekasztal-beszélgetést rendeztek a sajátos nevelési igényű gyermekek helyzetével kapcsolatban, valamint a szeptemberben megrendezett Szolidaritás és Érzékenyítés Hete is azt igazolja, hogy Dunaújváros a visszajelzések alapján is – jó irányba tart.

Kölesdi Fanni
(Fotó, archív képek: Végh Zoltán)

 

A rovat további hírei: Közélet

Partizán-turné Dunaújvárosban: esélylesők

Partizán-turné Dunaújvárosban: esélylesők

2025. máj. 03.

Több megállót, összesen három fontos helyszínt/eseményt érintett a Partizán csapata országjárásának dunaújvárosi állomása. Címszavas összegzés, egy perdöntő kérdéssel.

DSTV: különleges együttműködés

DSTV: különleges együttműködés

2025. máj. 02.

Czibere Cecília és a Duna Dog Center Alapítványának munkájáról számos alkalommal adtunk már hírt. A DSTV összeállítása különleges kísérlet előkészületeiről számol be annak kapcsán, hogy az alapítvány szakemberei és ebei a kórház gyógyító munkáját segítenék. Hangkép.

A szerződés után kezdődhet az átképzés!

A szerződés után kezdődhet az átképzés!

2025. máj. 01.

Újabb szakaszába lépett az Európai Unió közvetlen pályázati projektje, a SteelCityZen, amelyben Dunaújváros konzorciumvezetőként fogja össze 9 ország 11 városát. A program munkahelyteremtésről és átképzésről szól. Az aktuális részletekről Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester számolt be.

Dr. Kemény János lett a Dunaújváros Díszpolgára cím kitüntetettje (galériával)

Dr. Kemény János lett a Dunaújváros Díszpolgára cím kitüntetettje (galériával)

2025. ápr. 29.

Évtizedes praxis, legendás életút – a népszerű gyermek-háziorvos vehette át a város születésnapján rendezett ünnepség keretében az önkormányzat meghatározó elismerését a Bartók színháztermében ma délután. Az ünnepségen felavatták a város tánckultúrája előtt tisztelgő szobrot is az intézmény melletti parkban.

24 tonna lomtól szabadult meg a Barátság városrész

24 tonna lomtól szabadult meg a Barátság városrész

2025. ápr. 28.

A tavaszi lomtalanítási sorozat a mögöttünk hagyott hétvégén, szombaton folytatódott. Szántó Péter önkormányzati képviselő Mezei Zsolttal és Tóth Kálmánnal közösen segítette és koordinálta a Barátság városrészben lakókat.

Díszpolgári díjátadó és szoboravatás a város születésnapján

Díszpolgári díjátadó és szoboravatás a város születésnapján

2025. ápr. 28.

A Dunaújváros Díszpolgára cím ünnepélyes átadásával, valamint a Táncos című szobor avatásával ünnepeljük a város születésnapját a Bartók Kamaraszínházban, majd a színház melletti ligetben kedden délután. Mindenkit szeretettel várnak! Meghívó.
 

DSTV: húsvéti haltelepítés

DSTV: húsvéti haltelepítés

2025. ápr. 26.

Bár húsvétkor a legtöbb család asztalán a főtt sonka dominált, a Dunaújvárosi Sporthorgász Egyesület jóvoltából biztosan halat is fogyasztottak a dunaújvárosiak. Az ünnep előtt ismét halat telepítettek a horgászterületekre, derül ki a DSTV összegzéséből. Hangkép.