Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Esterházy János emlékezete a könyvtárban

Öcaline - 2024. március 1. 18:00

Isten szolgája címmel rendez nagyszabású eseménysorozatot a József Attila Könyvtár – a bemutatókkal, előadásokkal kiállításokkal fűszerezett program a mártír felvidéki politikus, Esterházy János életét és politikai pályáját állítja fókuszba. 

A programsorozat részleteiről Tóth Éva, az eseményeknek otthont adó intézmény vezetője adott tájékoztatást – kiemelve, hogy március 4-23. között kiállítással, filmvetítéssel, előadással emlékeznek Esterházy Jánosra, és az ünnepi események keretében Pásztor Bertalan Esterházyak az ár ellen című drámájának egy részletét is hallhatják az érdeklődők.

Emléke máig él

A Reconciliatio Esterházy János Egyesülettel közösen szervezett rendezvénysorozat célja, hogy az eseményekkel ápolja Esterházy János emlékét, fókuszba állítva a felvidéki mártír politikus életét, munkásságát, mártírhalálát, valamint máig ható örökségét is. A programsorozat teljes idején, azaz március 4-23. között látható az Isten szolgája című vándorkiállítás, amely természetesen Esterházy János életútjának és örökségének állít emléket.
A rendezvénysorozat keretében több dokumentumfilm is felidézi Esterházy életét és művét: március 10-23. között rendszeresen vetítik – elsősorban középiskolás csoportoknak – az Apám, Esterházy János című dokumentumfilmet. A „rendhagyó történelemóra” rendezője Zsigmond Dezső, és szintén ő jegyzi rendezőként a Triptichon – Esterházy János élete és öröksége című történelmi dokumentumfilmet, amelynek 80 perces fesztiválváltozatát is bemutatják a program során. A március 13-án 17 órakor kezdődő vetítés után beszélgetést szerveznek a rendezővel, a beszélgetőtárs dr. Molnár Imre szociológus, történész, diplomata lesz.

Esterházy János – a főúr, a politikus és a mártír

Gróf galántai Esterházy János 1901-ben született Nyitraújlakon, előkelő főnemesi családban. Politikai pályája az 1920-as évek derekán kezdődött, az 1935-ös választásokon bekerült a csehszlovák parlamentbe. Önrendelkezési jogot, nemzeti, vallási és kulturális téren a fejlődés biztosítását, Szlovákia és Kárpátalja (akkor még Csehszlovákia része) számára autonómiát követelt. 

A második világháború idején a szlovák parlament tagjaként nem szavazta meg a zsidók kitelepítéséről szóló törvényt, majd tiltakozott Magyarország német megszállása ellen. Rövid időre internálták, a Gestapo körözte. Később a szovjetek is internálták; a hírhedt moszkvai Lubjankában, majd a Gulagon is raboskodott – miközben Pozsonyban halálra ítélték a fasizmussal történt „együttműködése” miatt. A szovjetek kiadták a csehszlovák hatóságoknak, ezt követően Csehszlovákia börtöneiben tartották fogva. 1957-ben vesztette életét a morvaországi Mírov börtönben – a börtönparancsnok nem adta ki holttestét a családnak.

Irodalmi arcélek

Külön fejezetet szentelnek az eseménysorozat szervezői a mártír politikus életművének az irodalom szemszögéből. A témáról március 20-án 17 órától szintén dr. Molnár Imre tart vetített képes előadást, az esemény ráadásul fontos dunaújvárosi vonatkozású programelemmel egészül ki.
Az előadás keretében részletek hangzanak el Pásztor Bertalan Esterházyak az ár ellen című drámájából. Az eseményen előadóként közreműködik ifj. Pálfalvi János és Gasparik Gábor.

Az összes esemény nyitott és ingyenesen látogatható – programsorozatra szeretettel vár minden érdeklődőt a Reconciliatio Esterházy János Egyesület, valamint a József Attila Könyvtár.

(Címlap- és nyitókép: Felvidék Online; belső oldali archív fotó: Arcanum Digitális Tudománytár)

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában

DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában

2024. nov. 21.

Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
 

Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója

Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója

2024. nov. 20.

Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

Viccelődni a templomban? Lehet!

Viccelődni a templomban? Lehet!

2024. nov. 20.

Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.

Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő

Véget ért a SZÓforgató BETŰvető kortárs irodalmi vetélkedő

2024. nov. 19.

A József Attila Könyvtárban sok pályázat és vetélkedő szórakoztatja a gyerekeket. A címben említett ezek egyike – novemberben volt az eredményhirdetés Vig Balázs közreműködésével. A kortárs-vetélkedő keretében az író művei alapján összeállított feladatlapokkal dolgoztak a fiatal olvasók. 

DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán

DSTV: Tündér Lala a Bartók színpadán

2024. nov. 18.

Szabó Magda művének színpadi adaptációjával folytatódik a Bartók Kamaraszínház bemutatóinak sor, derül ki a DSTV összegzéséből. Már az olvasópróbán hangsúlyozták: a tanulságos történet üzenetei egyaránt szólnak a gyerekeknek és a felnőtteknek is. Hangkép.

Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben

Magyarország állatvilágát bemutató fotókiállítás nyílt a Városligetben

2024. nov. 18.

Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon. Az elsősorban a gyerekeket célzó tárlat anyagát a Magyarország 365 pályázatra érkezett képekből válogatták.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Mit lehet tenni?"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Mit lehet tenni?"

2024. nov. 17.

Horvát dokumentumfilmmel folytatódik a KineDok sorozata: fájdalmasan aktuális történetet láthatnak az érdeklődők a Szabad Szemmel vetítésén a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) jövő kedden.