Dunaújváros Hetilap

Ismét cserélte az önkormányzat a lejárt életmentő eszközöket az intézményekben

doszerk - 2024. március 16. 8:30

A néhány évvel ezelőtt a fővárosban történt tragédiát követő civil összefogásnak és a dunaújvárosi önkormányzatnak köszönhetően minden városi oktatási intézménybe került életmentő allergiagyógyszer, vagyis EpiPen.

Bár a kezdet kezdetén úgy tűnt, hogy az állam is komoly szerepet fog vállalni azért, hogy a jövőben ilyen tragédiák ne történhessenek, hamar kiderült, hogy az oktatási intézmények ebben a kérdésben is magukra maradnak. 

A kormány helyett az önkormányzat segít

Az önkormányzat minden fenntartása alá tartozó intézményt ellátott a gyermekek számára kifejlesztetett EpiPen allergia gyógyszerrel. Sajnos, ennek a gyógyszernek a hátránya, hogy felhasználhatósága lejár, ezért rendszeresen cserélni kell, amit az önkormányzat meg is tesz, még az állami fenntartású intézményekben is, hiszen egyetlen dunaújvárosi gyermek élete sem kerülhet veszélybe. 
Pintér Tamás polgármester tavaly egy videóban mesélt arról, hogy ő maga is súlyos ételérzékenységgel küzd és személyesen tapasztalta, mennyit számít, ha az életmentő gyógyszer a közelben van. Éppen ezért nem ismer kompromisszumot ebben a kérdésben:

– Gyermekeink életét nem kockáztathatjuk, nem bízhatjuk a véletlenre. Ha valaki súlyos allergiával küzd, az folyamatos odafigyelést igényel, különösen igaz ez a kicsikre. Felkészületlenül a legnagyobb jószándékkal is hatalmas bajt lehet okozni, ezért nagyon fontos, hogy az oktatási intézményeink kellő érzékenységgel kezeljék a problémát, mi pedig az ehhez szükséges segítséget – azt, hogy ingyenesen biztosítsuk számukra a szükséges gyógyszert – megadjuk nekik.

A kis életek megmentéséért

Szabó Zsolt alpolgármester a Csillagvirág Óvodában adta át az új EpiPent az intézményvezetőnek, bízva abban, hogy nem lesz szükség a használatára:
– Édesanyám óvónő, így első kézből tudom, hogy milyen az, amikor valaki egész nap fokozottan figyel mindenre, hiszen a baj egy pillanat alatt megtörténhet. Nagy terhet veszünk le a pedagógusok válláról azzal, hogy kéznél van a szükséges gyógyszer, tudják, hogy van mihez nyúlni. Természetesen azt kívánom, hogy soha ne legyen rá szükség – és csak a következő lejáratkor kelljen cserélni. 

Az EpiPenek cseréje hagyományosan a "Rajta, Újváros!" Egyesület képviselőinek segítségével kerül az intézményekbe. A készítményt Mezei Zsolt is szállítja a körzetében található intézményekbe: 
– Szinte minden nap én viszem az unokám oviba, így nem vagyok ismeretlen vendég, de az ilyen hivatalos látogatások mindig jók arra, hogy átbeszéljük az aktuális ügyeket is az intézményvezetőkkel, ez akkor is így van, amikor az iskolákba visszük a tollakat. Szeretem ezeket a találkozókat. 
Az önkormányzattól azt is megtudtuk, hogy amióta kikerültek az EpiPenek az intézményekbe, Dunaújvárosban szerencsére nem kellett használni őket – de például Székesfehérváron sikeresen megmentették vele egy gyermek életét. 

A programot hamarosan folytatják, legközelebb az iskolákban cserélik a gyógyszereket.

DMJV Önkormányzata
(Fotó: Végh Zoltán)
 

A rovat további hírei: Közélet

Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!

Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!

2025. máj. 21.

Minden évben április 15-ig fűtik a lakásokat, intézményeket, de az időjárás függvényében további egy hónapig igényelhették a közös képviselők a társasházak fűtését. Már a pótfűtés időszaka is véget ért hétfőn.

Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)

Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)

2025. máj. 21.

A Kultik Mozi előtti tér színes rajzokkal gazdagodott – idén sem maradt el a már hagyományosnak mondható rajzverseny. A DLSZ és a Dunaújvárosi Tagóvodák újra összefogtak és krétát ragadtak a gyerekek a közösségi alkotó-élményen.

Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)

Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)

2025. máj. 21.

Folytatta régre visszanyúló hagyományát a Violin Alapfokú Művészeti Iskola közössége – idén is nagyszabású gálával készült az intézmény. A Bartók színháztermében dupláztak hétfő este, ugyanis a nagy érdeklődésre való tekintettel ismét két előadást tartottak. 

Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége

Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége

2025. máj. 19.

A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.

Madárcsicsergős program az arborétumban

Madárcsicsergős program az arborétumban

2025. máj. 19.

Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.

 Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)

Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)

2025. máj. 16.

Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este. 

Újra teljes útzár a Pentele hídon – most szombattól

Újra teljes útzár a Pentele hídon – most szombattól

2025. máj. 16.

A szombati munkanapra tekintettel módosítottak a teljes útzár időzítésén az MKIF szakemberei: szombaton 17 órától kell Földvár felé kerülniük a közlekedőknek. Várhatóan vasárnap estig.