Mindent a villanybojler vízkövesedéséről
A villanybojler fűtőszála több okból is vízkövesedhet, főként a víz keménységének következtében, mely területenként változik, viszont előbb vagy utóbb mindenhol tüneteket produkálhat. (X)
Bár sok videót lehet találni az interneten, hogy miként lehet a fűtőszálat házilag megtisztítani, de komplikációk mindig akadhatnak, éppen ezért érdemes ilyenkor a profi bojler-vízszerelő csapatát hívni a villanybojler vízkőtelenítése céljából.
Mi okozza a vízkövet?
A kemény víz magas kalcium- és magnéziumion-tartalommal rendelkezik, mely ásványi anyag lerakódásként hajlamos kicsapódni. Ez a folyamat magas hőmérsékleten gyorsabban zajlik, ezért a vízkő lerakódása a villanybojlerben természetes, a fűtőszálon és annak környékén a legintenzívebb. Minél magasabb melegítési hőmérsékletet állít be, annál gyorsabban fog képződni a vízkő.
Természetesen az idő is ellenünk dolgozik, hiszen minél tovább használjuk – karbantartás nélkül a bojlert - annál vastagabb lesz a lerakódás.
Mik a jellemző tünetek?
A fűtőszál vízkövesedése idővel tüneteket is okoz, összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelni.
A vízkő szigetelő hatással bír, ezért a fűtőszál egy idő után egyre kevésbé tudja átadni a hőt a víznek, így a bojlernek több időre és energiára lesz szüksége egységnyi meleg víz előállításához. Ha megnövekedett a villanyszámla, az intő jel lehet.
A lerakódással terhelt fűtőszál miatt a berendezés működése zajossá válhat. Ha zúgást, pattogást hall, érdemes azonnal szakemberhez fordulni.
Egy idő után már az is előfordulhat, hogy a bojler egyáltalán nem képes előállítani a kívánt hőmérsékletű vizet, pedig szinte folyamatosan dolgozik. Ennek következtében persze az egyéb alkatrészek is erősen kopnak, nagyban csökkentve a vízmelegítő várható élettartamát.
Éppen ezért érdemes a tüneteket nem megvárni, hanem rendszeres karbantartást beiktatni, hogy a fűtőszál sose kerüljön a fenti tüneteket és problémákat előidéző állapotba.
Cseréljünk anódot is!
Ha már karbantartáskor, fűtőszál tisztításakor amúgy is szét kell szerelni a bojlert, mindenképpen érdemes kicserélni egy másik fontos alkatrészt is, ez pedig az anód.
Az anód feladata, hogy megvédje a bojler tartályát a korróziótól. Ezek az alkatrészek jellemzően magnéziumból vagy aluminiumból készülnek, és az a feladatuk, hogy maguk korrodálódjanak a tartály fala helyett, éppen ezért fogyó alkatrésznek számítanak, időnként pótolni kell őket.
Az anód élettartama függ a víz keménységétől és még számos más tényezőtől is, de 2-3 évente érdemes cserélni. Ez pont olyan egyszerű karbantartási feladat, mint a vízkőtelenítés, mind a kettőt érdemes programszerűen hozzáértő segítséggel elvégeztetni, ezzel sok kellemetlenségtől kímélheti meg magát, és a berendezés élettartamát is jelentősen meghosszabbíthatja.
Ez pont olyan nélkülözhetetlen beavatkozás, mint az autónál az olajcsere, ha elmulasztja, a következményekkel mindenképpen számolnia kell!
A rovat további hírei: Mozaik
A mindent eldöntő pillanat: az első csók
2024. nov. 24.
Párt találni soha nem volt egyszerű feladat, de a modern világ hozta technológiai változások és az online társkeresés még újabb kihívásokkal szembesítenek minket. (X)
Az ünnepekre hangolva búcsúzott az idei évtől a Csomagtartóvásár (galériával)
2024. nov. 23.
Az esztendő utolsó bolhapiaci sokadalmának adott otthont a dunaújvárosi piac – rekord számú standdal, változatos kínálattal és remek hangulattal csalogatták a kincsvadászokat még múlt vasárnap. Folyt. köv. jövőre, a tervek szerint márciusban kezdik újra!
Mire ügyeljünk, ha online vásárolunk számítástechnikai alkatrészeket?
2024. nov. 23.
Az interneten megannyi weboldal van, amely számítástechnikai alkatrészeket árusít. Mindezeken felül magánszemélyek hirdetéseivel is találkozhatunk, ha elkezdjük böngészni a netes piacterek kínálatát. (X)
Kézműves kincsek és Tökmag Bazár az MMK-ban
2024. nov. 22.
Egy füst alatt két esemény: a városban és a környéken élő alkotók, őstermelők és kézművesek portékáiból, valamint a Tökmag Bazár kínálatából válogathatnak a Munkásművelődési Központ vendégei szombaton.
Az ingatlangazdálkodás és a modern technológia kapcsolata
2024. nov. 22.
Napjainkban a földmérést, a kataszteri térképezést és az ingatlanfejlesztést csak pontos elemzések, felmérések segítségével érdemes elvégezni. (X)
A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze
2024. nov. 21.
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.
Víztakarékos tippek a mindennapokra
2024. nov. 21.
Édesvíz-készleteink folyamatosan csökkennek, és napjainkban már egyre többen kezdik felismerni, hogy a víz olyan értékes kincs, amire nagyon kell vigyázni. (X)