Meghosszabbították a hőségriasztást
Az év eddigi legdurvább hősége volt a héten – nem kérdés, hogy lesz még hasonló a következő hetekben-hónapokban. Sajnos változatlanul aktuális: a kánikula időszaka különleges kihívások elé állít mindenkit. Tippek és trükkök újra – de nem lehet elég a figyelmeztetés!
A legfontosabb tudnivaló: meghosszabbítja a harmadfokú hőségriasztást július 18-án éjfélig az ország egész területére vonatkozóan az országos tisztifőorvos – írja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye.
Veszélyes hetek
Amint arról már beszámoltunk, a hőségriasztásokról szóló tájékoztatókkal párhuzamosan különféle ajánlásokat is megfogalmaz a Nemzeti Népegészségügyi Központ – rendre fontos tanácsokkal szolgálnak a kánikula elviselésére. Újra ezekből válogatunk.
A kánikula, és kivált a hetihez hasonló tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. Ebből eredően a fő szabály mindenkire érvényes: a legmelegebb órákban, vagyis naponta 11 és 15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a napon, illetve a bőrünket megfelelő, vagyis könnyű és világos ruházattal, és napvédő szerekkel védjük a leégés ellen. Érdemes a fejünket is védeni – egy világos kalap, sapka, kendő sokat segíthet a hőguta fenyegetése ellen!
Minden tekintetben fontos az óvatosság: például mielőtt vízbe mennének, a vízparton tartózkodók hűtsék le magukat, különösen egy-egy kiadós napozást követően. Szintén említettük már, de életmentő tanács lehet: felhevült testtel senki ne ugorjon a vízbe! Lehetőleg minél többet tartózkodjunk hűvös, árnyas helyen, és főként a fent említett idősávban kerüljük a szervezetünket terhelő fizikai munkát. A fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken szórakozók is mindenképpen töltsenek el néhány órát az árnyékban. Vegyük igénybe a hűsítő párakapuk jótékony hatását – városunkban a Városháza téren üzemel ilyen berendezés. Még egy opció: zuhanyozzunk naponta többször, langyos vízzel.
Alapszabály: tűz ellen víz való!
Szintén visszatérő, de sosem elég figyelmeztetés: mindenki ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre, jellemzően a vízfogyasztásra. A mennyiség is fontos tényező, hiszen az extrém hőség időszakában még azoknak is többet kell inni, akik egyébként kevéssel is beérik. Számukra is megfelelő megoldás lehet a „sokszor keveset” képlete – viszont az átlaghoz mérten igyanak többet! Fontos tanács, hogy kerülendő a kávé, az alkohol, valamint a magas koffein- és cukortartalmú üdítők fogyasztása.
Ritkábban emlegetett, de nagyon megszívelendő: a zsíros, nehéz ételekkel is csínján kell bánni a tikkasztó hőségben, inkább a zöldségek, gyümölcsök, saláták fogyasztása tanácsos.
Tippek, trükkök közlekedőknek
Szintén megfontolandó tanács, hogy a tikkasztó hőség idején fokozott óvatossággal vezessenek az autóval közlekedők – és mindenképpen vigyenek magukkal a szokásosnál több, lehetőleg hűtött folyadékot. A melegben növekszik a reakcióidő – ebből eredően evidens, hogy fokozott figyelemmel, óvatossággal elkerülhetők a hőségből eredő vészterhes helyzetek, tragédiák!
Szintén lényeges, sokszor említett tényező, hogy a kánikula idején a napon parkoló autókban akár 70 fok is lehet, ezért gyermekeket, háziállatokat percekre sem szabad a zárt járműben hagyni. Percek alatt életveszélyes helyzet alakulhat ki – vagyis aki ilyet tapasztal, azonnal hívja a 112-es segélyhívót!
Ügyeljünk az állatokra!
Végül, de közel sem utolsósorban: nemcsak saját szervezetünk egészségére, hanem állataink gondozására is fokozottabban kell figyelnünk a nyári melegben, hogy négylábú kedvencünk biztonságosan átvészelje a kánikulát.
Fontos, hogy soha ne hagyjuk a tűző napon a kutyánkat, gondoskodjunk róla, hogy legyen egy árnyékos, viszonylag hűvös helye. Ugyanilyen fontos a hűs víz és környezet – naponta többször cseréljük és pótoljuk tálkájában a vizet, valamint hűtsük a közvetlen környezetét. Szintén megfontolandó, hogy a sétáltatás ne a legnagyobb melegben történjen, és mindig vigyünk magunkkal vizet. Próbáljuk árnyékos helyen sétáltatni, kerüljük a forró aszfaltot, hiszen a kutya tappancsa könnyen megéghet.
A lényeg: csobbanjunk minél többet, és magunkra is, másokra is fokozott figyelemmel vészeljük át a tikkasztó hőség időszakát!
(Fotó: DO)
A rovat további hírei: Sziréna
Megérkezett a hó – teljes erővel takarítanak (FRISSÍTVE)
2024. nov. 22.
Ahogy a hét eleji prognózisban jeleztük, befutott Tél tábornok első támadása. Vezessenek nagyon óvatosan, ha egyáltalán! (FRISSÍTVE)
Nyitott műhelybeszélgetés a közbiztonságról
2024. nov. 19.
Izgalmas témával folytatja eseményeinek sorát a Jelen-Tiszasziget Dunaújváros közössége: a közbiztonságról szerveznek műhelybeszélgetést a Pentele Klubházban szerdán délután.
Baleset után teljes útzár a 62-es úton
2024. nov. 13.
Két jármű ütközött Perkátánál kora délután, a rendőrök teljes útlezárás mellett kezdték a helyszínelést és a műszaki mentést. Csak óvatosan – nem csak a baleset környezetében!
Eltűnés miatt keresik Brendont – jelentkezzen, ha tud róla!
2024. nov. 13.
A dunaújvárosi rendőrök kérik a lakosság segítségét a 8 éves kisfiú eltűnése ügyében. Brendon még október 20-án távozott mezőfalvi tartózkodási helyéről – és persze már egy megosztás is közelebb vihet hozzá!
Eljárás indult egy fül-orr-gégész ellen
2024. nov. 11.
Vesztegetés elfogadása miatt indult eljárás egy 52 éves fül-orr-gégész orvos ellen - közölte a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság hétfőn a police.hu oldalon.
Eltűnés miatt keresik, jelentkezzen, ha tud róla! (FRISSÍTVE)
2024. nov. 08.
A 86 éves Rédl György szerdán távozott ismeretlen helyre baracsi otthonából – a dunaújvárosi rendőrök a lakosság segítségét kérik, már egy megosztás is közelebb vihet az idős férfihoz. (FRISSÍTVE)
Eltűnés miatt keresik Dávidot – jelentkezzen, ha tud róla!
2024. nov. 03.
A dunaújvárosi rendőrök fordultak a nyilvánossághoz a 13 éves fiú keresése ügyében. Dávid csütörtökön tűnt el – és már egy megosztás is közelebb vihet az előkerüléséhez. Felhívás.