Komoly kihívások előtt a Dunaújvárosi Vegyeskar
Remek fellépés, a Rosti iskola ünnepi gálája után néhány nappal látogattunk a Dunaújvárosi Vegyeskar próbájára a Sándor Frigyes Zeneiskolába, és amíg a kórustagok szállingóztak, Könyves Ágnes karnagyot kérdeztük az együttes előtt álló feladatokról, valamint arról, hogy életbevágó lenne új tagok beépítése az együttesbe.
Rendszeres fellépője a város jeles kulturális és/vagy közéleti eseményeinek, a szcéna meghatározó szereplője évtizedek óta a Dunaújvárosi Vegyeskar (a névjegyet lásd alább), így volt miről szót ejteni a kórus egyik művészeti vezetőjével.
Megható gesztustól fontos feladatokig
Beszélgetésünk előtt néhány nappal egy jeles felkérésnek tett eleget az együttes – a Rosti iskola jubileumi gáláján léptek közönség elé –, és a közeljövő is több kihívást tartogat, árulta el a DSTV kamerája előtt Könyves Ágnes:
– Több apropója is van a mai kóruspróbánknak, konkrétan három fellépésre készülünk – az első ráadásul egy szomorú aktualitású. Egy nagyon régi kórustagunk eltávozott közülünk, az ő búcsúztatóján éneklünk majd a temetőben (a beszélgetés óta ezt a megható gesztust már teljesítette a kórus – Ny. Zs.). Ezt követően novemberben a mezőfalvi Dréta Antal Kórustalálkozóra kaptunk meghívást. Ezt az eseményt nagyon szeretjük, a térség csodálatos akusztikájú templomában énekelhetünk, ráadásul egy különleges megméretésen, hiszen itt nem az együtteseket ismerik el, hanem a legihletettebben szóló produkciót díjazzák. Az adott pillanat, az adott szellemiség dönt – idén is nagyon készülünk rá! Mindezeki után már kicsit előbbre is tekintünk, hiszen megkezdtük az előkészületeket a decemberi adventi koncertünkre, ahol egy visszatérő vendég, Baráth Bálint társaságában muzsikálunk. A repertoár még formálódik, de az időpont biztos, december 8-án lépünk közönség elé – szeretettel várunk mindenkit erre az alkalomra is!
Dunaújvárosi Vegyeskar – névjegy
Mint a város hivatalos weboldalán olvasható történeti összegzés felidézi, a kórus 1952-ben alakult, vagyis szinte egyidős a várossal, számos névváltozás után jelenleg a Dunaújvárosi Vegyeskar nevet viseli. Fennállása során számtalanszor képviselte a várost, az országot versenyeken, megméretéseken – nemritkán a legmagasabb minősítést elérve. Az együttest jelenleg – 2015 őszétől – Könyves Ágnes és Kurucz Gergely dirigálja. Ebben a műfajban egyetlen és egyedi a városban, a vezetők és a tagok kitartásának és lelkesedésének köszönhetően minden akadályt leküzdve örök értéket képvisel.
A Dunaújvárosi Vegyeskar 1996 áprilisában elnyerte a Vasas Szakszervezet Művészeti Nívódíját, majd 2008-ban Dunaújváros önkormányzatától Pro Cultura Intercisae elismerést érdemelt. A kórust 2020-ban felvették a települési értéktárba is.
"Remek csapat, kiváló közösség"
A beszélgetés során még egy fontos témáról szót ejtettünk – évek óta megoldatlan probléma, feszítő gond az utánpótlás kérdése. Hihetetlen, pedig igaz, a kórus folyamatosan várja soraiba az énekelni szerető új tagokat – lényegében minden szólamba, hangsúlyozta az együttes karnagya:
– Az együttes életének, működésének egyik sarokkövéről beszélünk. Sok kísérletet tettünk már Gergővel (Kurucz Gergely, a kórus másik karnagya – Ny. Zs.), de valahogy nem találnak ide a fiatalok, amit rettentően szomorúan konstatálunk mindig. Van egy kemény mag, a kórus lelkes tagjai, akik még véletlenül sem hagynának ki egy próbát sem. Remek csapat, kiváló közösség – de nem kérdés, hogy fiatalítani kell. Szeretnénk, ha minél többen bekapcsolódnának, és itt is arra biztatok minden kit, hogy csatlakozzon. Szeretettel várjuk – és biztos vagyok benne, hogy hamar megérinti a közösség varázsa, az együttmuzsikálás öröme.
Minden külön értesítés helyett: a kóruspróbákat minden hétfőn és csütörtökön tartják a Bartók Béla utcai intézményben, alkalmanként 19-21 óra között – az érdeklődőknek csak be kell sétálniuk, leülni egy üres székre, és már kezdődhet is a közös munka.
Ilyen egyszerű ez – mindenkit szeretettel várnak!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Kultúra
Idén is dupláznak a Violin iskola gáláján
2025. máj. 18.
Folytatja az elmúlt évek szép hagyományát, idén is megrendezi évzáró gáláját a Violin Alapfokú Művészeti Iskola – az eseménynek a Bartók színházterme ad otthont hétfőn, méghozzá újra kétszer!
DSTV: ifjú zenészeket várnak
2025. máj. 18.
A jövő muzsikusait várja a Sándor Frigyes Zeneiskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény nyílt napok keretében, színes és változatos, a teljes képzési palettát felvonultató programmal csalogatja falai közé majdani zeneszerető növendékeit. Hangkép.
Szülői örökzöldek a zenélő cukrászdában
2025. máj. 16.
Rendhagyó kísérlet, rendhagyó időpont, rendhagyó repertoár – izgalmas koncerttel folytatja sorozatát a Zenélő Jakó Cukrászda. Figyelem, péntek helyett szombaton délután!
Őze Áron kapta a Szabadtéri Színházak Szövetségének díját
2025. máj. 16.
Őze Áron színművésznek, rendezőnek ítélték oda a Szabadtéri Színházak Szövetségének tagjai egyhangú döntéssel a Gedeon József Amfiteátrum-díjat az idén - közölte a szervezet csütörtökön az MTI-vel. Gratulálunk a Bartók Kamaraszínház igazgatójának!
Ősbemutató is felcsendül a zeneiskolák találkozóján
2025. máj. 15.
Öt zeneiskola növendékei adnak egymásnak randevút a Bartók Kamaraszínházban pénteken: a nem mindennapi zenei csemegét ígérő koncert csúcspontjának egy különleges szerzemény, gyermek-oratórium ősbemutatója ígérkezik.
Összeáll az 50 éve indult Cabaret Voltaire
2025. máj. 15.
Újra összeáll a legendás Cabaret Voltaire. Az évek óta inaktív sheffieldi indusztriális/posztpunk zenekar, amely első koncertjét éppen 50 éve, 1975 májusában adta, idén októberben lép ismét színpadra alakulása helyszínén, az észak-angliai városban.
Rosti a Restiben – harmadszor, már mától!
2025. máj. 14.
Új kiállítással folytatódik a Rosti iskola tehetségeit felvonultató sorozat a Resti Bisztróban – a mai, sorrendben harmadik kiállításon önálló tárlattal Szalnyikova Dana Makszimovna mutatkozik be.