Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 19. József, Bánk
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü

Szombaton este teljes fényességében lesz megfigyelhető a Jupiter

Mozaik
Jupiter
kitekintő
MTI

facebook megosztás

doszerk - 2024. dec. 05., 11:00

Szombaton este kerül oppozícióba, vagyis a Földdel való szembenállásba a Jupiter. A gázóriás fényessége és látszó átmérője is ekkor lesz a legnagyobb, így a jelenség több szempontból is különleges lesz - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán az MTI-vel.

Kép: MTI/Komka Péter

Az oppozíciónak nevezett jelenség a földpályán kívül keringő bolygóknak egy kitüntetett helyzete. Ekkor a Földről nézve a planéta pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, tehát a Föld a Nap és a bolygó közé kerül. Ilyenkor van a legközelebb hozzánk, ezért ekkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek - magyarázták.

Kitértek arra is, hogy a Jupiter oppozíciói során kissé változik a látszó átmérője és fényessége, attól függően, hogy napközelben, vagy naptávolban következik be a szembenállás. A bolygó 12 éves keringése során 2023. január 21-én került napközelbe, így ez a mostani 2024-es szembenállás is földközelinek és nagynak számít.
A Naprendszer legnagyobb bolygója szombaton 17 órakor már látható lesz a keleti égbolton, 10 fokkal a horizont felett, bár ekkor még alacsonyan jár majd. Teljes fényességében 19 órától ragyog majd fel a keleti égbolton, 30 fokkal a horizont felett. Mivel az égitest 9 óra 55 perc alatt fordul meg a tengelye körül, így a hosszú éjszaka során mindvégig látható lesz a teljes felülete. Tőle balra a Ganymedes hold, jobbra egymáshoz nagyon közel az Europa és az Io, távolabb pedig a Callisto lesz megfigyelhető - írták.

A Jupiter ezen az estén szabad szemmel is megfigyelhető lesz, azonban teljes szépsége távcső segítségével lesz észlelhető. Százszoros nagyítással jól kivehetővé válnak majd a fehér bolygó bordós-barnás felhősávjai, és körülbelül 19 óráig láthatóvá válik majd a Naprendszer legnagyobb kozmikus vihara, a Föld méretű Nagy Vörös Folt is - tájékoztattak.

Szombat este 22:20-kor a Jupiter 60 fokos magasságban lesz. Ekkor lép be a korongja mögé az Europa nevű holdja, amely egyre közelebb kerülve a Jupiterhez egy időre eltűnik a gázóriás fényes korongja mögött, vasárnap 0:54-től pedig fokozatosan újra előbukkan majd. Hajnali 1:30-kor ismét jól kivehető lesz a bolygó peremén a Nagy Vörös Folt is, amely 3 órára befordul a korong közepére, ahol egészen 5 óráig látható lesz. Így egyetlen éjszaka alatt megtekinthetővé és lefényképezhetővé válik a bolygó teljes felülete - hívták fel a figyelmet.

Hozzáfűzték, hogy a Jupiter egész télen jól megfigyelhető lesz, kezdetben a keleti, majd a déli égbolton. Ezt követően egyre hamarabb nyugszik majd, míg április végén el nem tűnik a Nap fényében.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló szombat estére rendhagyó programot szervez, amely során a látogatók Budapest legnagyobb távcsövével tekinthetik meg a "bolygók királyát". További információ a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján olvasható.

MTI

A rovat további hírei: Mozaik

Miért népszerű a scrapbookozás?

2026. már. 19.

A kézműveskedés szerelmeseinek gyakorta okoz örömet a scrapbookozás. Ez a tevékenység nem csak kreatív hobbi; lehetőséget ad arra, hogy megőrizzük az emlékeinket egyedi és személyre szabott módon. De mi az, ami miatt ennyire sokan választják a scrapbookingot? (X)

Híroldalak háttérrovatában: miért kulcsfontosságú a megbízható villamos kivitelezés?

2026. már. 18.

A híroldalakon gyakran olvashatunk ipari fejlesztésekről, új üzemekről vagy technológiai beruházásokról. (X)

Új menüvel várja vendégeit a kultikus étterem

2026. már. 17.

Frissült kínálattal jelentkezik Budapest egyik legkülönlegesebb étterme: a hely új menüje klasszikus amerikai fogásokkal, tartalmas szendvicsekkel és népszerű desszertekkel várja a vendégeket. A kínálat célja, hogy a diner stílusú ételek rajongói mellett azok is megtalálják kedvenc fogásukat, akik egy kiadós ebédre vagy egy hangulatos vacsorára érkeznek. (X)

Záporokkal éri el térségünket a hidegfront

2026. már. 16.

A napos tavaszi időnek egyelőre vége, már ma délután hidegfront érkezik a DO időjárási szakértőjének friss előrejelzése szerint. Csökken a hőmérséklet, nő a csapadékhajlam, és közlekedők, figyelem, de pláne reggelente lehetnek csúszós utak!

Illóolajok világa: választás az egyedi és a keverék olajok között

2026. már. 16.

Az illóolajok használata az utóbbi években gyorsan terjed, mivel egyre többen keresik a természetes megoldásokat. Az illóolajok rajongói előtt számos lehetőség áll: az egyedi növényi olajok vagy a gondosan megtervezett keverékek közül választhatnak. (X)
 

ICA-D: hullámok hátán a divat világában (galéria)

2026. már. 14.

A részletesebb beszámolóval jövünk még, most itt a képes beszámoló: kollégánk, Veres Viktória Wawes/Hullámok című divatbemutatójával folytatódott a Kortárs Művészeti Intézet társművészeti sorozata pénteken este.
 

DSTV: zöldbe borult, szabadba csábít az arborétum

2026. már. 14.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése arról, hogy Dunaújvárosban nemcsak a természet megújulását jelenti a tavasz érkezése. A Baracsi úti Arborétum, városunk zöld ékszerdoboza újra kitárta kapuit a látogatók előtt, és tollas, szőrös lakói is várják a vendégeket. Hangkép.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Megállíthatatlanul terjed a netes csalás

  2. Miért népszerű a scrapbookozás?

  3. Egri előny a negyeddöntőben

  4. DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

  5. Rangos elismerés az elhivatott munkáért

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

DSTV: tiszta környezetért Dunaújvárosban

Embedded thumbnail for DSTV: harmadjára is nagy siker

DSTV: harmadjára is nagy siker

Embedded thumbnail for DSTV: lenyűgöző fizika a "Magdában"

DSTV: lenyűgöző fizika a "Magdában"

Top hírek

  1. Így ünnepelte március 15-ét a város (galéria)

  2. Választás 2026: már végleges a szavazólap

  3. Konyhatűzhöz riasztották a lánglovagokat

  4. ICA-D: hullámok hátán a divat világában (galéria)

  5. Új szakképzési bázis épül Dunaújvárosban

Galéria

Március 15-i ünnepség

Veres Viktória bemutatója a Kortárs Művészeti Intézetben

FitCity Dunaújváros (2026. március)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 10. szám - 2026.03.13.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő