Megígérte a kormány a korkedvezményes nyugdíjat – most mélyen hallgatnak róla
Nyílt levélben emlékeztette Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárt a kormány ígéretére, miszerint a nyugdíj kapujában álló vasműsök korkedvezményes nyugdíjban részesülnek. A levelet betűhíven közöljük.
Tisztelt Államtitkár Úr!
Mint az Ön előtt is ismert, Dunaújváros és térségének legnagyobb foglalkoztatója a Dunai Vasmű – két éven belül másodszor – újra felszámolás alá került, ami miatt több ezer ember veszíti el éppen a munkáját és megélhetését.
A kormány ugyan több intézkedéssel is próbálkozott annak érdekében, hogy a gyár tovább tudjon működni, de sajnos mind kudarcot vallott, a privatizáció félresikerült és hiába költöttek több milliárd forintot a cégre, mégis bekövetkezett a teljes csőd.
Az elmúlt években a kormányzati szereplőkkel folytatott tárgyalások során minden alkalommal azt az ígéretet kapta Dunaújváros vezetése, hogy amennyiben ez bekövetkezik, akkor a kormányzat biztosítja a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét azoknak a munkásoknak, akiknek mindössze néhány évük van már csak a nyugdíjig. Ők többségében olyan emberek, akik egész életükben a vasműben dolgoztak, a mostani elbocsájtás pedig nemcsak egzisztenciálisan, hanem emberileg is nehezen érinti őket. Nem példa nélküli, az egykori Dunaferrnél több alkalommal volt precedens olyan programokra, amelyek biztosították a korkedvezményes nyugdíj lehetőségét az elbocsájtott dolgozók számára.
Ahogy a kormányzat, úgy önkormányzatunk is indít átképzési programokat, a SteelCityZen projektben az irányításommal konzorciumvezető városunk, azonban egy 60 éves vasgyári munkásnak nem lehet megoldás az átképzés sem, ezért kiemelten fontos, hogy a kormányzat tartsa az ígéretét és lehetőséget biztosítson számukra, hogy élhessenek a korkedvezményes nyugdíj lehetőségével. Őszintén bízunk benne, hogy Budapesten nemcsak a számokat, nemcsak a statisztikákat látják, hanem mögötte ezeket az embereket is, és lesz valódi megoldás az ő helyzetükre.
Bár nemzetgazdaságilag is elhibázottnak tartjuk, hogy Magyarország utolsó vasgyárának működését nem sikerült biztosítani, a legfontosabb mégis az, hogy a dunaújvárosi régió stabil munkahelyeket biztosítson az itt élő közel 100 ezer ember számára. A terület, az infrastruktúra ehhez rendelkezésre áll, nem kell sok tízmilliárd forintot költeni ennek kiépítésére. Kérem államtitkár urat, hogy mielőbb vizsgálják meg annak a lehetőségét, hogy milyen termelő egységeket tudnak a városba telepíteni. Több helyen olvashatunk az országban zöldmezős beruházásokról, ahol akár kiváló minőségű termőföldekre telepítenek gyárakat. Itt erre nincs szükség, hiszen adott a lehetőség barnamezős beruházásokra, és rendelkezésre áll a megfelelő munkaerő is, csak az akarat hiányzik ennek kihasználására, amely nemcsak Dunaújváros, hanem az egész ország számára pozitív lenne. A város gazdasági ügyekért felelős alpolgármestereként minden segítséget megadok ehhez, hiszen a valódi megoldás közös érdekünk.
Tisztelettel:
Szabó Zsolt
gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester
Dunaújváros Megyei Jogú Város
(Archív fotók: Németh Zsolt; belső oldali kép: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Duplázott Dunaújváros – ismét Humanitárius település címet nyert a közösség
2025. jún. 13.
Tavaly a Magyar Vöröskereszt országos vezetősége Humanitárius település címmel tüntette ki Dunaújvárost – amit a segítő közösségnek hála idén ismét kiérdemelt a város. Az elismerést újra Feth Katalin, a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője, valamint Orosz Csaba önkormányzati képviselő, a közbiztonsági bizottság elnöke vette át.
Lomtalanítás a Rómain: 51 tonna hulladék!
2025. jún. 13.
A Római városrészben tartották meg a tavaszi lomtalanítási akció egyik állomását múlt szombaton. Az akció során megint elképesztő mennyiségű, összesen 51 tonna hulladék gyűlt össze.
Akik számára a tanítás nem munka – hivatás (galériával)
2025. jún. 12.
Apáczai Csere János születésnapjához kapcsolódóan köszöntötte és díjazta városunk önkormányzata a pedagógusokat – mint minden évben, ezúttal is három elismeréssel. A Dunaújváros Érdemes Pedagógusa, a Dunaújváros Oktatásügyéért díjakat, valamint a Pedagógus Életpályáért Emlékérmeket kedden vették át a díjazottak a Városházán.
Több "frissítő" fejlesztés a lakosságért
2025. jún. 11.
A városfejlesztés soha véget nem érő folyamat – kisebb és nagyobb munkálatokkal egyaránt tesznek az itt élők komfortjáért. Kálló Gergely, a 7. választókerület önkormányzati képviselője régóta várt újdonságokról számolt be a Március 15. téren.
Sok boldogságot kívánunk az Évák körében!
2025. jún. 06.
Újabb szépkorú polgár ünnepelte a 90. születésnapját. Varga Károlynét, Éva nénit Dunaújváros képviseletében Barta Endre alpolgármester és Szántó Péter önkormányzati képviselő köszöntötte. A jókívánságokat örömmel fogadta az ünnepelt az Évák – lánya, unokája és dédunokája – körében.
Három tétel volt a rendkívüli közgyűlésen
2025. jún. 05.
Rendkívüli közgyűlést hívott össze Pintér Tamás polgármester csütörtök délelőttre. A rendkívüli ülés indoka egy pályázati lehetőség, aminek nagyon szoros a benyújtási határideje, illetve egy korábbi döntés módosítása vált szükségessé.
Két lépcsőháznál újult meg a járdaszakasz
2025. jún. 05.
Apró, de az ott élők számára annál örömtelibb fejlesztésről számolt be Tóth Kálmán önkormányzati képviselő. A Mátyás Király körút 8-10. előtt – tehát két lépcsőháznál – újult meg az évek alatt elhasználódott járdaszakasz.