Pozitív az összkép, de nem szabad hátradőlni

doszerk - 2025. június 26. 7:30

Összességében elégedetten értékelték a magyar csapat teljesítményét a racicei Eb után a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitányai.

Hajdu Jonatán negyedik helyen végzett 200 méteren! (Kép: MTI-archív/Czeglédi Zsolt)

Válogatottunk az olimpiai számokban hat érmet, két aranyat és négy bronzot gyűjtött a vasárnap zárult racicei kajak-kenu Európa-bajnokságon, az összesített mérleg pedig hét első, három második és öt harmadik hely volt. A csehországi történéseket Tóth Dávid és ifj. Foltán László szövetségi kapitányok is összességében elégedetten értékelték a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) honlapján.

A dobogós helyek jelentős részét (6-1-2) a kajakosok szállították, Tóth Dávid szövetségi kapitány elégedett is volt a csapata teljesítményével.

"Le a kalappal mind a hölgyek, mind a férfiak előtt - kezdte értékelését a szakember. - A női négyes éremesélyesként utazott ki, ezzel együtt szerintem saját magukat is meglepték azzal, hogy milyen remekül sikerült az előfutamuk. A döntőben aztán még ezt is megfejelték, szenzációs teljesítménnyel nyerték meg az Eb-t. A K-2 500 méteren harmadik Kiss Blanka, Lucz Anna duó világversenyen először szerzett érmet az olimpiai számban. Ők alapvetően kétszázas versenyzők, de sikerült előrelépniük ötszázon is. Már a poznani világkupán is nagyon jól mentek és most is, bár kicsit sajnálom, hogy a végén a másodikról visszacsúsztak a harmadik helyre. Ezzel együtt a lányok büszkék lehetnek a remek teljesítményükre."

A magyar csapat legeredményesebb versenyzője Csikós Zsóka volt, aki K-1 500, 1000 és 5000 méteren is első lett.

"Zsóka mindenkit meglepett, szerintem saját magát is. Betegsége miatt a szegedi és a poznani vk-n sem tudott százszázalékos teljesítményt nyújtani, de bíztam benne, hogy itt előrébb tud lépni, azt azonban nem gondoltam, hogy ekkorát. Örvendetes a szereplése, nemcsak a három arany, hanem az ötszázas döntőben elért ideje is. Úgy gondolom, ezzel az eredménnyel a világbajnokságon is éremeséllyel indul" - fogalmazott a kapitány.

A férfiakról szólva Tóth Dávid jelezte, hogy Kopasz Bálint nagyjából két héttel az Eb előtt gyomorrontással küzdött, ez rányomta a bélyegét a formájára, nem tudott százszázalékot nyújtani, ami leginkább a hajrában látszott. Ezzel együtt szerinte a körülményekhez képest remek eredmény a bronzérem megszerzése, készül tovább a vb-re, s remélhetőleg ott előrébb tud majd lépni.

A négyes apróbb hibák miatt hetedik lett - a kapitány úgy véli, sokkal több volt bennük, de ez nem jött ki, megjegyezte ugyanakkor, hogy Nádas Bencén kívül a többieknek ez volt az első felnőtt Európa-bajnokságuk. A szegedi vk-győzelem után a Kurucz Levente, Opavszky Márk duótól is mindenki többet várt, Tóth Dávid azonban kiemelte, hogy nagyon szoros versenyben lettek ötödikek, az első nyolc egység 1.3 másodpercen belül ért célba.

"Akárcsak négyesben, itt is nüasznyi különbségek vannak az egységek között, de a cél az, hogy mi is a dobogós egységek között legyünk" - tette hozzá.

Az olimpiai programban nem szereplő számokban is sikeresek voltak a magyarok. Tóth Dávid szerint ezeknek a versenyeknek is felértékelődik a szerepük az új, világranglistán alapuló olimpiai kvalifikációs rendszerrel, hiszen ezekben is lehet pontokat gyűjteni.

"Az ötszázon győztes Varga Ádám és a kétszázon címét megvédő Lucz Anna teljesítménye is kiemelkedő volt, ezekre a számokra, valamint az ötezer méterre a jövőben is nagy hangsúlyt kell fektetünk" - mondta.

Az év fő versenye, a világbajnokság augusztusban lesz Milánóban.

"Átgondolom a hétvége tanulságait és azt, hogy hogyan lehetünk még sikeresebbek a vb-n. Vannak a fejemben kérdőjelek. Nyilvánvalóan a cél az, hogy a mostani érmes pozícióinkat a vb-n megőrizzük, azokban a számokban pedig, amelyekben most nem sikerült dobogóra állni, lehet, hogy változtatásra van szükség. Nem biztos, hogy van az adott egységeknél jobb formáció, de arra kell törekedni, hogy ha van, akkor azt találjuk meg" - fogalmazott a kajakosok szövetségi kapitánya.

A kenusokat irányító ifjabb Foltán László előzetesen azt mondta, négy-öt aranyérmet vár a csapattól, a szakember azonban a végül egy aranyat, két ezüstöt és három bronzot hozó kontinensbajnokságot így is pozitívan értékelte, ahogy fogalmazott, mindenből lehet tanulni.

"Nyilván előzetesen számoltam a Kiss Ágnes, Nagy Bianka páros valamelyik aranyérmével is, most két bronzérmet szereztek, de ezért egyáltalán nem kell szégyenkezniük. Nekik is le kell vonniuk a tanulságokat és megnézni, hogy mit tudnak még beépíteni a felkészülésükbe. Számoltam a vegyes négyes és Adolf Balázs ötezres győzelmével is, ezek nem jöttek össze. De úgy gondolom, ha én nem merem bevállalni és azt mondani, hogy igen, képesek vagytok rá, akkor ők nem fogják elhinni" - fejtette ki a szakember.

A női páros mellett az 500-on harmadik Kollár Kristóf, Juhász István kettős szerzett még érmet olimpiai számban, a fiatal egység sikere azért is különösen értékes, mert az első komoly világversenyén sikerült felállnia a dobogóra.

"Ez egy aranyéremmel felérő bronzérem. Ha jól emlékszem, olimpiai számban magyar kenupáros legutóbb 2016-ban volt dobogós Eb-n. Ráadásul a legjobb C-2 500-as magyar időt kenuzták. Büszke vagyok erre az eredményre, remélem, még hosszú út vár rájuk. Gratulálok nekik" - mondta ifjabb Foltán László, aki örült az ötszázon egyesben második Opavszky Réka sikerének, az egyformán negyedik Fejes Dánielről, Hajdu Jonatánról és Takács Kincsőről, valamint hetedik Adolf Balázsról pedig úgy vélekedett: a helyezésektől függetlenül sikeres volt a szereplésük, mindegyik versenyzőben látja a fejlődés lehetőségét és ez szerinte az egész magyar csapatra igaz, amely nagyon fiatal.

A rovat további hírei: Sport

DSTV: eredményes időszakot zártak le a tornászok

DSTV: eredményes időszakot zártak le a tornászok

2025. jún. 25.

Elégedetten tekintett vissza a mögöttük hagyott időszakra a DKSE torna szakosztályának vezetőedzője, Trenka János - a múlt heti edzésre ellátogató Barta Endre alpolgármester és Motyovszki Mátyás önkormányzati képviselő pedig a szakosztálynál végzett munkát dicsérte. Hangkép.

Orosz csatár az Acélbikáknál

Orosz csatár az Acélbikáknál

2025. jún. 25.

A fehérorosz Mogiljev együttesének második legponterősebb játékosa is a Dunaújvárosi Acélbikák jégkorongozóinál folytatja pályafutását.

Kész a DKKA felkészülési menetrendje is

Kész a DKKA felkészülési menetrendje is

2025. jún. 24.

Igen sűrű augusztusa lesz a Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia felnőtt együttesének a bajnokság szeptemberi rajtja előtt.

Elkészült a DFC nyári programja

Elkészült a DFC nyári programja

2025. jún. 24.

Összesen öt felkészülési mérkőzést játszik a Dunaújváros FC labdarúgó csapata az NB III-as pontvadászat rajtja előtt.

Idén is taroltak a rudasosok

Idén is taroltak a rudasosok

2025. jún. 23.

Alaposan kitettek magukért a Rudas iskola diákjai a tanév hajrájában, s összesen negyven dobogós helyezéssel zárták a 2024/2025-ös idény országos diákolimpiai versenyeit.

Megvan a DKKA új vezetőedzője

Megvan a DKKA új vezetőedzője

2025. jún. 23.

A 2025/2026-os szezonban Zubai Gábor felel majd a Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia felnőtt csapatának szakmai munkájáért.

Hajszálra a dobogótól

Hajszálra a dobogótól

2025. jún. 22.

Negyedik helyen végzett a kenu egyesek kétszáz méteres döntőjében a DKSE versenyzője, Hajdu Jonatán a csehországi Európa-bajnokságon.