Különösebb csinnadratta nélkül, de annál fontosabb műtárgyakra hívja föl az intézmény mellett sétálók figyelmét a Kortárs Művészeti Intézet "kirakatkiállítása": Koronczi Endre két képét láthatják – az alkotások mintegy előhírnökei a Velencei Biennálé seregszemléjén szereplő műegyüttesnek.
A Szélfestmények 1-2. című képpár az ICA-D gyűjteményét gyarapítja, a mostani bemutatónak az ad különleges aktualitást, hogy alkotójuk, Koronczi Endre a 61. Velencei Képzőművészeti Biennálé Magyar Pavilonjában is hasonló tematikával rendez kiállítást.
A dunaújvárosi szálak
Nem ez a jövő évi seregszemle anyagának egyetlen dunaújvárosi vonatkozása: mint a bemutatóhoz készült tájékoztató anyagban írják, nagy öröm és megtiszteltetés, hogy elsőként mutatták be a több éve tartó alkotói folyamat összefoglaló kiállítását, és hatalmas boldogság az is, hogy a Dunaújvárosban született és felnőtt Balogh Máté Erkel Ferenc-díjas zeneszerző által komponált helyspecifikus hangelemek gazdagítják az érzékekre és az értelemre egyszerre ható, a Magyar Pavilon adottságait jól használó komplex művet. (A kiállításhoz tervezett zenei anyagról már beszámoltunk hasábjainkon.)
Mint felidézik, a Kortárs Művészeti Intézet 2020. februárjától mutatta be Koronczi több éve futó projektjének összefoglalóját, amely a Ploubuter Park címet viseli a mai napig a művész életművén belül. A dolog, mely elfelejtett testet ölteni című kiállítás elementáris erővel irányította a szakma figyelmét Koronczi művészetére és annak központi elemére, a szélre.
Szelek szárnyán
A művész a szél közvetlen hatása alatt rajzokat, nagyméretű festményeket és egy tárgyegyüttest is készített, melyeknek első bemutatása itt, Dunaújvárosban történt. A tárlat igazi csemegéje pedig egy minden termen átívelő installáció, ami a légmozgást a maga valóságában kívánta megmutatni – ezt idézik fel a kiállításon készült archív fotók is.
És hogy miként kapcsolódik az ICA-D tárlata a velencei bemutatóhoz? A mostani tárlathoz rendelt összegzés erre is szabatos választ ad: idén tizenhárom érvényes pályázat közül dr. Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa a szakmai zsűri döntése alapján Cserhalmi Luca kurátor Koronczi Endre képzőművész Pneuma Cosmic című pályázatát nyilvánította a Velencei Biennáléra kiírt pályázat nyertesének. Így ez a projekt képviseli hazánkat 2026-ban a 61. Velencei Képzőművészeti Biennálén.
Indoklásuk szerint Koronczi Endre évtizedek óta foglalkozik világunk egyik meghatározó eleme, a légáramlás reprezentációjának művészi lehetőségeivel. Projektjének alapja egy fiktív kutatás, mely a világ egészét kitöltő, légmozgásként megmutatkozó kozmikus lehelet megjelenési formáit tárja fel. Ennek folyamán a tudományos kutatások logikája és a mélyen metaforikus, asszociatív gondolatpárhuzamok egyaránt megjelennek.
A szél tehát egészen Velencéig repíti Koronczi Endre alkotásait – míg a kirakatkiállítás egészen augusztus végéig várja az Uitz Terem mellett sétálókat! És egy bónusz előhang: a Velencei Biennáléra készülődő alkotók Dunaújvárosba is terveznek egy kisebb léptékű bemutatót, amelynek ősszel ad otthont az ICA-D.
(Illusztrációk: ICA-D)

