Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Rendezői debütálás a Bartókban

Vass Ádám - 2016. szeptember 23. 15:05

Az Enyém, tied című darabot Sipos Vera rendezte, akinek ez élete első rendezése. Eddigi pályafutásáról és a darabról is mesélt a DO-nak a pénteki esti premier előtt.

Sipos Vera színész szakon végzett a Színművészeti Főiskolán, Jordán Tamás és Lukács Andor osztályában, melyet élete egyik legszebb négy évének aposztrofál, majd a Jordán Tamás igazgatta Nemzeti Színházba került, de mivel mindig is érdekelték az underground helyek és alternatív színházak, mindig több mindent csinált egyszerre. A Bartókba tartó útjáról így mesélt nekünk:

-2009-ben keveredtem a Forte társulatba, ott voltam majdnem négy évig, de az alternatív színházas élet nem volt egyszerű, én pedig azt éreztem, hogy mindenfélét csinálnék még mellette, és elkezdtem máshol is játszani. Ezután szólt az egyik kolléganőm - aki a Bábszínházban rendezett egy darabot - hogy a mozgást segítsek megcsinálni abban az előadásban, utána pedig kezdtem kézről kézre kerülni koreográfusként. A bábszínházas kolléganőm, Ellinger Edina Dunaújvárosba jött, hogy megrendezze a HEPP!!!-et, aminek én csináltam a koreográfiáját, tavaly pedig színészként játszottam itt. Idén pedig nyár elején jött a felkérés, hogy rendezzek egy darabot a színháznak.

Mivel első rendezésről és egy nehéz műfajról volt szó - egy mesedarabról gyerekeknek -, így érthető volt az izgalom és a félelem, de, mint mondta, a történet rögtön megtetszett neki és egyből elképzelt hozzá egy világot:

- Megfogott, hogy miképp lehet olyan mesét csinálni, ami a felnőtteknek is nagyon tanulságos, a gyerekek is értik és vizuálisan is le tudja őket nyűgözni, de közben a színház eszköztelensége és varázslata mindennél többet jelent benne. A legnagyobb félelmem az volt, hogy tudok-e a gyerekekhez szólni, le tudom-e kötni őket, annak ellenére, hogy én magam sok szempontból nagyon gyerekes vagyok. Általános tapasztalatom, hogy rendkívül gazdag a gyerekek világa, pedig sokszor azt gondoljuk, nem értenek dolgokat, holott nagyon is értik. Az fogott meg benne, hogy nagyon is a mai napjainkról szól, de ugyanakkor a barátságról, az összetartozásról és a manipulálásról is, ami a saját életünkben gyakran fel sem tűnik nekünk, és ezek miatt a darab a felnőtteknek is bőven tartogat mondanivalót. Az eredeti darabban Hopp Úr vonala inkább az óvodásoknak szól, az ő karakterét ezért kicsit bonyolultabbra írtuk, gondoltam, ez egy lényegesebb dolog lehet a történetben.

A darab hatvan perce igen pörgős és eseménydús, a díszletként szolgáló háttérvetítés, és a minimalista eszközökkel dolgozó zene pedig mind jókora pluszt nyújtanak az előadás élvezetéhez. Sipos Vera rendező tehát kiváló segítségeket is kapott első rendezéséhez:

- A grafika és a látvány Édes Gábort dicséri, szerintem gyönyörű és részletgazdag lett, és nagyon szépen követi a történetet. A zene külön élmény nekem, Ajtai Pétert kértem meg, hogy írjon zenét bőgőre a darabhoz, aki megkérte a világhírű jazzista Szelevényi Ákost, hogy együtt játsszák fel a zenét, szóval ez a csodálatos muzsika kettejüket dicséri. Meghatott, hogy ők szerzik a zenét és nagyon jó volt rá dolgozni, mert épp annyira bonyolult és egyben egyszerű, amennyire kell.

A rovat további hírei: Kultúra

Mese- és bábelőadás, koncert és dedikálás is lesz a Móra Kiadó családi napján

Mese- és bábelőadás, koncert és dedikálás is lesz a Móra Kiadó családi napján

2025. feb. 20.

Mese- és bábelőadás, koncert, dedikálás is lesz számos más program mellett szombaton, a Móra Kiadó családi napján, amelyet a budapesti 6SZÍN Teátrumban rendeznek meg szombaton.

Billy Idol nyáron ismét a Budapest Parkban lép fel

Billy Idol nyáron ismét a Budapest Parkban lép fel

2025. feb. 19.

Billy Idol július 8-án ismét Magyarországon lép fel. A nyolcvanas-kilencvenes évek népszerű rockénekese It's a Nice Day to… Tour Again című koncertkörútján (2018 és 2022 után ismét) a Budapest Parkban ad koncertet - közölte a szervező Live Nation kedden az MTI-vel.

A kultúra mélyen gyökeredzik városunkban

A kultúra mélyen gyökeredzik városunkban

2025. feb. 18.

Dunaújváros sokkal több annál, hogy egy iparvárossal azonosítsuk. Számos neves művész pályája indult innen, felsorolni is nehéz volna, hogy a kultúra mely területeit gazdagítják. A Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) is teret biztosít a művészet különböző formáinak. 

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Smoke Sauna Sisterhood"

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Smoke Sauna Sisterhood"

2025. feb. 17.

Újabb izgalmas és szép darabbal folytatódik a Szabad Szemmel sorozata: a naptári év második vetítésén a Smoke Sauna Sisterhood című észt-francia-izlandi dokumentumfilm pörög a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.

DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban

DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban

2025. feb. 17.

A következő időszakban is érdemes lesz ellátogatni a könyvtárba, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorozat éppen ma kezdődik a Jókai-életmű aktualitására fókuszáló eseménnyel, de izgalmas kezdeményezéssel készülnek a Nemzetközi Könyvajándék Nap című programra, és újra lesz "könyves vakrandi" is. Hangkép.
 

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál

2025. feb. 16.

Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához. 

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán

2025. feb. 14.

A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.