Útirajzok - Petőfi vándorútja a Bartókban
Csadi Zoltán, a Bartók színház színésze és igazgatóhelyettese nagy fába vágta a fejszéjét, mikor elhatározta, hogy egy hetvenperces előadás során megosztja a nézőkkel a 26 éves Petőfi Sándor utazásainak fiktív történetét.
1847-ben Petőfi Sándor a már országszerte híres költő, alig 26 évesen otthagyja biztos állását a Pesti Divatlapnál és elindul felfedezni Erdélyt és a Felvidéket. Az utazásairól jóbarátjának, Kerényi Frigyesnek írt fiktív leveleket, amiket két naplója, az Úti jegyzetek és az Úti levelek tartalmaznak. Ezekben megismerhetünk egy huszonhat éves fiatalembert, akinek határozott és komoly véleménye volt a világról és ezekről mind a maga sajátos stílusában írt barátjának. Csadi Zoltán, a Bartók Kamaraszínház igazgatóhelyettese ezekből a levelekből válogatott ki egy több, mint egyórás adagot, mely segít teljes képet adni a költőről.
Az első előadás kedden volt a második szerdán 19 órakor lesz, ezt követően viszont áprilisig kell várnunk a legközelebbi előadásra. Csadi Zoltán szerint a levelekből megismert Petőfi sok tekintetben hasonlít a mai fiatalságra, és izgalmas egy viszonylag új oldaláról mutatkozik be nekünk. Mivel róla mindenkinek elsősorban a versei ugranak be, ezért különleges élmény a prózai Petőfit hallgatni, aki rendkívül olvasmányosan, humorosan és különlegesen ír. A hetvenperces előadás húsz teleírt oldalból áll, ami komoly kihívást jelent minden színész számára, főleg, ha egyedül áll a színpadon. Csadi Zoltán, mint mondta, ez számára egy mérce is volt, hogy színészként képes-e ilyen mértékű szöveget elsajátítani, ezért az elmúlt fél év során minden nap foglalkozott a levelekkel, hogy vissza tudja adni azokat emberi, szerethető módon, személyessé téve a történetet.
A rovat további hírei: Kultúra
Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál
2025. feb. 16.
Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához.
DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán
2025. feb. 14.
A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton
2025. feb. 13.
A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.
Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban
2025. feb. 12.
Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.
DSTV: a kortárs kultúra bázisa
2025. feb. 10.
Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.
Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
2025. feb. 10.
Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.
DSTV: fotócsodák az MMK-ban
2025. feb. 09.
Látványos fotókiállítás várja a vendégeket az MMK Aula Galériájában. Az érdeklődők a Pannónia Fotószalon évi rendes pályázatára érkezett művekből láthatnak válogatást – színes, gazdag gyűjtemény csalogatja az intézménybe érkezőket. Hangkép.