Duna-parti grillpartin az egész város
Sült húsok ínycsiklandozó illatfelhője borította be az alsó Duna-part nagy füves placcát szombaton, amikor is a város apraja-nagyja együtt sütögetett a Parázs Varázson. És még Guinness-rekordot is felállított Dunaújváros!
A Nagy Családi Hétvége második napja is számos programot kínált az érdeklődőknek az alsó Duna-parton. A szombat reggel a Parázs Kupa elnevezésű kispályás labdarúgó tornával indult, amelyen nyolc csapat küzdött meg a minél szebb helyezéskért. Az „alkalomhoz” illően valamilyen ételhez, a gasztronómiához kapcsolódó fantázianeveket választottak maguknak a csapatok. Az ötödik alkalommal megrendezett csatározást végül a Spóréhagyma gárdája nyerte meg, második lett a Meggyes mákos rétes, harmadik a Mákosleves, a negyedik helyezett pedig a Rántott tál. A kupa legjobb játékosának Timkó Ferencet, a legjobb kapusnak Csorba Gábort és gólkirálynak Mészáros Istvánt választották.
A délelőtt során Formula Future gumicsónakos roadshow várta a fiatalokat. A Magyar Motorcsónak Szövetség idén nagyobb hangsúlyt fektet az utánpótlás építésére, és több állomásos roadshow keretében népszerűsítik a motoros vízi sportokat a leendő pilóták körében, akik már részt vehetnek akár az öt kategóriában meghirdetett világ- és Európa-bajnokságon, amelyet városunkban, a Szalki-szigeten rendeznek meg augusztus 9-13. között.
A nap legfontosabb része az össznépi sütögetés, a Parázs Varázs. 14 órától érkeztek a családi, baráti társaságok, hogy elfoglalják a 320 asztalt, felállítsák sátraikat, átvegyék az asztalhelyekhez járó faszenet, jeget, kenyeret, majd beizzítsák a grilleket, a tűzhelyeket. Az alkalmi és a rutinos szakácsok ezúttal is a legkülönfélébb finomságokkal készültek a grillpartira, de az egyedileg fűszerezett húsok, zöldségek mellett pörkölt és halászlé is rotyogott a bográcsokban.
Az ünnepi tűzgyújtás 16 órakor volt, ekkor Cserna Gábor polgármester köszöntötte a Parázs Varázs résztvevőit. Mint mondta, előző nap, a pénteki nagykoncerten megdőlt az eddigi látogatottsági rekord. A Nagy Családi Hétvégék során eddig a 2015-ös Hooligans koncerten voltak a legtöbben, ám a mostani Edda nagyprodukcióra mintegy tízezren érkeztek.
És ha már a rekordnál tartunk: Dunaújváros ismét Guinness-rekordot állított fel, immár harmadjára! Tizenegy nappal ezelőtt, május 16-án a Nagy Attila, Feth Kata, dr. Máté Ágnes, Orosz Csaba és Gulyás Emese által alkotott szervező csapat újabb rekordkísérletet hozott össze: ezúttal a mozi aulájában végeztek folyamatos újraélesztést egy úgynevezett ambu babán. A Szombathely által felállított rekordot már pénteken sikerült megdönteni, de erre ráhúztak még egy napot, és így 264 óra folyamatos újraélesztéssel felállították az új rekordot. A fináléra a moziból a Parázs Varázs helyszínére vitték az ambu babákat, és 17 órakor Sebestyén István, a Magyar Rekord Egyesület elnöke be is bejelentette az új rekordot. Orosz Csaba tűzoltóparancsnok értékelésében elmondta, mindig nehezen indultak ezek az újraélesztési rekordkísérletek, de aztán felpörögnek, és az utolsó napokban már annyi segítő jelentkezett, hogy egyszerre több ambu babán is végezték az újraélesztést. Összességében több mint kétezren segítettek a mostani rekordkísérletben. Orosz Csaba hangsúlyozta, iskolai csapatok, nagyon sok fiatal is részt vett, akik még bizonytalanok voltak az elején, de a gyakorlatok után már úgy jöttek ki moziból, hogy tudnak újraélesztést végezni, ha szükség lenne rá, és ez is volt a rendezvény elsődleges célja: minél több emberrel megismertetni az újraélesztés technikáját.
A Parázs Varázson idén se maradhatott el a kötélhúzó verseny, amelyre hat csapat nevezett. Az elkészült ételeket be is lehetett nevezni a gasztronómiai versenyre, amelynek végén díjazták a legkülönlegesebb, legfinomabb fogásokat.
Cserna Gábor polgármester és Farkas Lajos, az Intercisa Múzeum igazgatójának meghívására ellátogatott a Parázs Varázsra Aleksandar Dragicevic, Bosznia-Hercegovina nagykövete is. A nagykövet elmondta, ilyen rendezvényen még nem vett részt, de nagyon tetszik neki, nagyon családias, varázslatos a hangulata. Az ő asztaluknál egy különleges csevapcsicsát készítettek, amelynek egyedi húsösszetétele, fűszerezése volt. A recept természetesen titkos, de az íze fenséges volt, amelyet a gasztronómiai versenyen egy díjjal is elismert a zsűri. A rendezvény támogatóinak jóvoltából több díjat is átadhattak a főző-sütő csapatoknak, ám a dobogós helyezések tekintetében a harmadik helyezett lett a Hycomat, a második lett a Bean Team csapata, míg az első helyen a Hasutasok végeztek.
A színpadi műsorban Balássy Betti és Varga Feri, a Swamp Sixty Rock Band lépett fel, valamint Fenyő Miklós rázta fel a közönségek a rock and roll slágerekkel.
A rovat további hírei: Közélet
Teljes útzárak a Pentele hídon – figyelem, az első ütem már pénteken kezdődik!
2025. ápr. 08.
A tervekről már zengettünk, most itt a következő időszak egyik meghatározó mérföldköve: teljes pályazárra készülhetnek a közlekedők a Pentele hídon – péntek délutántól várhatóan vasárnap estig.
Betett a zimankó az autóvásárnak vasárnap – de májusban folytatják!
2025. ápr. 08.
Gonosz tréfát űzött a hidegbetörés a dunaújvárosi autóvásár szervezőivel: kevesebben választották vasárnap délelőtti időtöltésük helyszínéül a vásárteret a jeges szélben. Csodák csodája: még így is köttetett üzlet!
A cél az innováció és a város fejlesztése
2025. ápr. 07.
Dunaújvárosnak is szüksége van az Európai Unió finanszírozta pályázatokra. Ezek a források hozzájárulnak ahhoz, hogy városunk fejlődjön és modernebb, szebb otthont biztosítson a lakosságnak. Erről is beszélt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester az aktuális pályázati ciklus kapcsán.
Vadvirág a városban? Bárkinél lehet ilyen!
2025. ápr. 05.
Vadvirágos parcella minta projekt létrehozását tervezi az ÖKO-Klub Dunaújváros csapata. Az önkéntesek bevonásával futó, a városban önvető virágoskert-szigeteket eredményező közösségi kezdeményezéshez bárki csatlakozhat – már vannak is jelentkezők!
Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk
2025. ápr. 03.
Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.
A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek
2025. ápr. 03.
Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.
DSTV: kutyusokkal a kórházban
2025. ápr. 03.
Rendkívüli együttműködésről számol be a DSTV összeállítása. A Duna Dog Center és a Szent Pantaleon Kórház összefogása nyomán állatasszisztált terápiás módszereket is bevetnek – ráadásul nemcsak a betegek gyógyulásának segítése érdekében. Hangkép.