Rákellenes világnap - időben felismerni
A köztudatban a rákot a halálos betegség szinonimájaként kezeljük. Világszerte a rákellenes világnapon a megelőzésre hívják fel a figyelmet.
A rákellenes világnapnak eredetét elsőként egy a Párizsban tartott világkongresszushoz köthetjük, melyet 2000 február 4-én tartottak. Az eseményen egy világméretű összefogásra felszólító történelmi dokumentumot írtak alá. A halálos kór emlékére február 4-ét a Rákellenes Világnappá nyilvánították, hogy minden ember szívében éljen a küzdelem eszméje. A rózsaszín lufi és a kitűző vált a e nap jelképévé.
Az aláírt Charta alapelvei közé tartozik a korai felismerés, illetve a szervezett rendszeres rákszűrés fontosságának kiemelése. Felemeli szavát a közvélemény megbélyegzése és a közömbössége ellen. Hangsúlyt helyez az orvosi kutatások fontosságára, a gyógymód mihamarabbi megtalálására és elterjesztésére. Elsődleges célok közé tartozik az általános fizikai, lelki és szociális életminőség javítása tekintet nélkül a betegség fokára és kimenetelére. A rosszindulatú betegségek kezelése súlyos mellékhatásokkal járhat.
A rákos megbetegedések 30 százaléka megelőzhető lenne különböző kockázati tényezők elkerülésével, csökkentésével. Mint például: a dohányzás, túlsúly, alacsony zöldség- és gyümölcsfogyasztás, az alkoholfogyasztás és az egészségtelen stresszes életmód. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) heti 150 perc testmozgást tanácsol mindenkinek, de már napi rendszeres, félórás séta is nagyban meggátolhatja a ennek a betegségnek a kialakulást.
Hazánkban a Magyar Rákellenes Liga 1993 óta tart Nemzeti Rákellenes világnapot április 10-én. Céljuk, hogy felébresszék a felelősséget önmaguk iránt. A társadalom minden rétegét próbálják bevonni a betegség elleni küzdelembe. Magyarországon évente 80 ezer új daganatos beteget diagnosztizálnak.
A rovat további hírei: Közélet
Az év végéhez közeledve is kell a vér
2024. dec. 01.
Remek mutatók egész sorával, új helyszínekkel és az ünnepi időszakban szép események egész sorával jelentkezünk a véradások kapcsán. A lényeg viszont változatlan: aki vállalja a csapolást, három embertársa életét menti meg!
Dupla születésnapot ünnepeltek
2024. nov. 30.
Ketten ünnepelték születésnapjukat: Vörös Józsefné Klári néni és Horog Józsefné Julianna néni 90 évesek lettek. A dupla születésnapot mindketten egy helyszínen, a Dunasori Idősek Otthonában, családjuk körében töltötték.
A karácsonyi csoda megteremtői
2024. nov. 30.
Sokadik éve annak, hogy egy baráti társaság összefogott és azt a célt tűzte ki, hogy szebbé teszik azoknak számára az ünnepi időszakot, akiknek nehézséget okoz a hétköznapokban is meleg ételt tenni az asztalra. A Corso Étterem jóvoltából ismét finom falatok kerülnek rászoruló családok asztalára, de egyéb meglepetésekkel is készülnek a kezdeményezők.
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.