Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

2008: újvárosi szépség Füreden

Várkonyi Balázs - 2017. július 29. 8:50

Kilenc éve volt: felharsan a kürtszó, kezdődik a történetét akkor már száznyolcvanhárom esztendeje író balatonfüredi Anna-bál. Jómagam, nem gyakori bálozóként, tanúja vagyok az eseményeknek.

Nyitótáncként palotás, aztán keringő, Bóka István polgármester táncba viszi az egy évvel korábbi bálkirálynőt. Félkörben a 2008-as aspiránsok, próbálom megtippelni, ki lesz a befutó, egy lány marad a titkos jelöltem. A bál végén konstatálom: nagyon közel jártam az igazsághoz…

Az Anna Grand Hotel dugig tele, még a szálló előtti téren is érdeklődők, nézelődnek, drukkolnak, álmodoznak… akár a jelöltek. A főszereplők. De van másik „főszereplő” is: a múlt, a reformkor, amelyet évente egyszer a fürediek visszaálmodnak. Emlékek nélkül – ahogy Vörösmarty írta – nemzetnek híre csak árnyék. Ahogy a Dunántúl első kőszínháza, az 1831-ben megnyitott füredi játékszín a nemzeti emlékezet éltető helye volt, akként az évente megrendezett társasági esemény, az Anna-bál úgyszintén: kulturális különlegesség volt mindig, az ma is.

A bálnak helyet adó patinás szálloda kerengőjében a nemzeti panteon emléktáblái arról tudósítanak, hogy a magyar Luther Márton, vagyis Dévai Bíró Mátyás, aztán Csokonai, Vörösmarty, Jókai, Krúdy, Ady és Gárdonyi egyaránt Füredhez kötődött, műveiknek ihlető helye ez volt. Füred már a XIX. században az egyik szellemi központtá vált. Fontos közéleti találkozóhely lett. A Szentgyörgyi Horváth család kis palotája volt a társasági élet centruma, egymásnak adták a kilincset a reformkor nagyjai, Kossuth Lajos, Széchenyi gróf vagy báró Wesselényi is gyakran vendégeskedett ott. 1825-ben aztán eljött az Anna-bálok ideje is: az év júliusában a házigazda nagy táncmulatságot rendezett leánya, Anna-Krisztina neve napján. Akkor tán maga sem gondolta, de nemes hagyományt teremtett.
A korabeli leírások szerint sugárzóan szép Anna azon az első bálon megpillantott egy markáns arcú huszártisztet. Kiss Ernő volt ő, az ifjú dzsidáskapitány. A két fiatal egymásba szeretett, életük összefonódott. Anna nem tudhatta még, hogy a szabadságharc hősével, aradi mártírjával, a bátorság egyik jelképével lép jegyességre. Ha az Anna-bálok szimbolikus tartalmát keressük, már ebben megleljük. Nem véletlen hát, hogy majdnem két évszázada a legrangosabb társasági összejövetelek egyike ez.

De térjünk vissza a 2008-as évhez. Az est csúcspontján a bálkirálynő megválasztatott, vivát, szépség és fiatalság! És itt jön az én személyes kis „győzelmem”. Akire voksoltam az elején, ha nem is bálkirálynő lett – de majdnem: az egyik udvarhölgy lett a tizennyolc éves dunaújvárosi kislány. A kétszáz-egynéhány jelöltből kiválasztott tíz legszebb, majd közülük is a képzeletbeli dobogóra feljutott hármas egyike: Farkas Cecília. Varázslatos jelenség!

Másnap lovas huszárok kíséretében hintón még bejárták a várost, aztán ki-ki indult haza. Cecília Dunaújvárosba – örök emlékkel. Akinek nem sikerült, annak maradt az újabb egy év. A reményé. Szép reményeké.

E hét végén ismét Anna-bál Füreden…

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra

2025. ápr. 17.

Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)

2025. ápr. 16.

Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések

2025. ápr. 15.

Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában

2025. ápr. 15.

Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre

2025. ápr. 14.

Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában

2025. ápr. 12.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
 

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként

2025. ápr. 11.

Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.