Bunyó helyett foci
Még egy nap, és Videoton-Fradi! Az egyiknek a kupakudarc után gyógyír lehet, a másiknak a hazai bajnokságban a lassú magára találás útján újabb serkentő. És mindkét csapat válogatottjainak különösképp presztízscsata. Tempós meccs lesz, remélem…
Sajnos, nem leszek ott, fizikailag nem vagyok a „topon”, így nem utazom, de kárpótol majd a tévéközvetítés. Addig is fölkészülök, a neten megnézem a várható összeállítást, a kiszivárgó híreket, az esélylatolgatást.
Gondoltam, ha már a sportoldalakon barangolok, továbblapozok, egy hét múlva jönnek a portugálok, lássuk, ki mit jósol. Itt van mindjárt a legilletékesebb, a két napja ismét trónra emelt Christiano Ronaldo: miután Monacóban a BL-sorsolás után átvette az Év játékosa díjat, nyilatkozott, és szóba hozta a jövő heti budapesti mérkőzést is. A Nemzeti Sport főszerkesztője, Szöllősi György kérdésére, hogy miként emlékszik a múlt nyári, magyarok elleni 3-3-ra, és mit vár a jövő vasárnapi vb-selejtezőtől, Ronaldo így válaszolt: „Hú, barátom, az aztán őrült egy meccs volt! De végül is jó véget ért, mert rúgtam két gólt, továbbjutottunk, és az Eb-t is megnyertük. A tavaszi, lisszaboni mérkőzésen sikerült győznünk, de kemény összecsapás lesz a budapesti, az nem vitás – igen, kőkemény meccs vár ránk.”
Igazán tapintatos, elegáns válasz. Csak remélni merjük, hogy a mieink kőkeménységében nem családik a sztár! Abban biztos vagyok, hogy a játékvezetőhöz hozzá se fog érni. Mert emlékszünk, jó egy hete kapta a keserű leckét: a spanyol szuperkupa-döntő első mérkőzésén az ő bombagólja is segítette a Realt a Barcelona „legyalulásában”, de aztán a vitatható kiállítása után hátulról megtaszította a bírót – s ez kemény eltiltással járt. Ellenünk viszont, minthogy a vb-selejtező „más kávéház”, persze játszhat…
Kíváncsi lettem, mikor láthattunk hazai meccsen bírótaszigálást, de nem volt szerencsém, nem találtam ilyen felvételt. Láttam viszont valamit, amihez hasonlót még soha: hogy – ha igaz – tán a bíró lökött földre egy játékost. Az nb3-as Csepel a Puskás-kettőt fogadta, és egy szabálytalanság utáni kavarodásban egy hazai játékos a fűre került. A vendéglátók tiltakoztak, szerintük a bíró volt a vétkes. Meresztgettem a szemem, visszapörgettem többször, nem lettem bölcsebb, a tömegjelenetben csak annyit láthattam, hogy lehetett a bíró is, vagy esetleg egy takarásban lévő rivális játékos. Elszabadultak az indulatok. Vad tiltakozás, tülekedés, lökdösődés, nem lehetetlen, hogy még tán egy-egy kisebb füles is elszállhatott a nagy kavarodásban. A kissé hatásvadász címben jelzett „bunyó” azért elmaradt, de közel álltak hozzá! Hosszú percekig állt a játék.
A videót ide-oda pörgetve föltűnt a pálya mellett egy kisfiú: a támadást figyelte, közben egy focilabdán pihent a lába. Amikor jött a kínos jelenet, egy ideig még nézelődött, de csak alig több mint fél percig. Aztán semmivel sem törődve az oldalvonal mellett elkezdte kergetni a focit. Játszott önfeledten. A meccs még érdekelte, de a „csatajelenet” már nem.
Reménykedem, hogy nem a fásultsága miatt volt ez – hisz nem sok hasonlót láthatott eddig –, hanem a gondtalan játék öröme késztette. Ha így van, és focista lesz, alighanem később is csak a labda, a cselek, a góllövés fogja izgatni majd.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: 22 éves a Cimbora Klub
2025. okt. 21.
Ünnepi eseményről tudósít a gyermekkönyvtárból a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban működő Cimbora Klub fennállásának 22. évét ünnepelte a közelmúltban – ahogy szokták, a közösség tagjai idén is "Ki mit tud?" produkciókkal és tortával köszöntötték egymást. Hangkép.
Nagy László nyomában a József Attila Könyvtárban
2025. okt. 20.
"Öntörvényű konok csillag" – ezzel a címmel rendeznek a Nagy László 100 emlékév keretében irodalmi estet a József Attila Könyvtárban kedden délután.
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Csillagokban bízva"
2025. okt. 19.
A nápolyi asztrológusnak, Lucianának megvan a biztos módszere arra, hogy ügyfeleit hozzásegítse vágyaik teljesüléséhez. Cosodás filmmel folytatódik a Szabad Szemmel sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden.
DSTV: találkozás a gyermekkönyvtárban
2025. okt. 19.
A gyermekkönyvtárban is sok-sok elfoglaltságot rendeztek az Országos Könyvtári Napok színes programsora keretében, derül ki a DSTV összegzéséből Először fogadták például Schmöltz Margit írónőt, aki az alkotás műhelytitkaiba is beavatta az ifjú könyvbarátokat. Hangkép.
Tiszta forrásból – Ravasz Erzsébet elfelejtett öröksége a festészet napján
2025. okt. 18.
A festészet napja október 18. – az alkalomból Pásztor Bertalan 2002-ben született írását közöljük, amelynek fókuszában a kivételes tehetségű, ám jelentőségéhez mérhető elismerést sem életében, sem 1991-ben bekövetkezett halála óta nem kapott helyi alkotó, Ravasz Erzsébet életműve áll.
DSTV: így látták a filmfesztivált
2025. okt. 16.
A programról már olvashattak, most itt a DSTV összegzése a 70. Országos Függetlenfilm Fesztivál eseményeiről. A seregszemlén 45 alkotás versengett a Kultik Moziban – a vetítéseket követő szakmai értékeléseknek a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) adott otthont a közelmúltban. Hangkép.
A Magyar Nemzeti Galériában lép közönség elé a Viadana
2025. okt. 15.
Ősbemutatóval, valamint gyermekkari közreműködéssel színesítik a fővárosi "matinékoncert" programját vasárnap délelőtt; a nagy tavaszi visszatérés után újabb komoly mérföldkő előtt áll a Viadana Kamarakórus.