Váratlan - Távozik Magyarországról André Goodfriend
Családi okok miatt váratlanul távozik posztjáról André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség követtanácsosa, a diplomáciai képviselet korábbi ügyvivője.
A diplomata távozásának hírét szerda délután erősítette meg az MTI-nek Elizabeth Webster szóvivő. "André Goodfriend, a képviseletvezető helyettese családi okok miatt távozik posztjáról, Magyarországról, és visszatér az Egyesült Államokba" - olvasható a nagykövetség hivatalos közleményében.
André Goodfriend majdnem másfél évig irányította a budapesti amerikai nagykövetséget ügyvivőként, "egy olyan időszakban, amikor Magyarországon és kétoldalú kapcsolatainkban fontos fejlemények történtek" - tudatta a diplomáciai képviselet.
A nagykövetség leszögezte: a diplomata a washingtoni felső vezetés teljes támogatása mellett kiváló munkát végzett abban, hogy megismertesse és megmagyarázza az Egyesült Államok politikáját a közéletben és a magánszférában egyaránt.
A követtanácsos "a közeli jövőben" hagyja el Magyarországot, de nem jelölte ki elutazásának pontos időpontját - közölte a nagykövetség, amely azt kérte a sajtótól, hogy tartsa tiszteletben a diplomata családjának magánéletét.
André Goodfriend az előző nagykövet távozásával 2013 augusztus után ideiglenes ügyvivőként vezette a budapesti amerikai nagykövetséget. Az új nagykövet, Colleen Bradley Bell 2015. január 21-én adta át megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek a Sándor-palotában.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára ugyancsak január 21-én közölte, hogy az Egyesült Államok nem vonja vissza a budapesti amerikai nagykövetség addigi ügyvivőjének diplomáciai mentességét.
Magyar Levente az ügy előzményét felidézve közölte, a diplomáciai mentesség visszavonását Polt Péter legfőbb ügyész kérésére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kérte amerikai kollégájától, John Kerrytől. Ennek oka az a feljelentés volt, amelyet Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke tett az ügyvivő ellen, különösen nagy érdeksérelmet okozó, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás miatt - jegyezte meg.
Az államtitkár értékelése szerint a mentesség visszavonása lehetőségét adott volna az eddigi ügyvivőnek arra, hogy a független magyar igazságszolgáltatás előtt álljon helyt azokért a kijelentésekért, amelyeket nagy nyilvánosság előtt többször is megfogalmazott.
Emlékeztetett arra, hogy a diplomata azon amerikai döntéssel kapcsolatos kijelentéseiről van szó, hogy magyar állampolgárokat, köztük tisztviselőket, így a NAV elnökét is megfosztják belépés jogától az Egyesült Államokba.
Magyar Levente akkor kijelentette: minden erejükkel azon lesznek, hogy az új amerikai nagykövet, Colleen Bradley Bell megérkezését kihasználva olyan mederbe tereljék a politikai dialógust, amely lehetőséget ad arra, hogy a védelmi és a gazdasági együttműködés kifejezetten magas szintjére emeljék vissza a politikai együttműködést az Egyesült Államok és Magyarország között.
Forrás,fotó:MTI
A rovat további hírei: Közélet
"... ha ez nem lenne a szívügyem, már régen feladtam volna!"
2025. dec. 13.
Orosz Csaba, a 10-es számú választókörzet – Pentele, Táborállás, Pálhalma és az északi lakópark – önkormányzati képviselője. Egykori tűzoltóparancsnok, ma sok más mellett az arborétum megújulásának motorja, valamint a város egyik legaktívabb közösségépítő személyisége.
Mezőföldvíz: látható, de nem veszélyes a víztorony dőlése
2025. dec. 12.
Tételes tájékoztatással szolgált a Martinovics utcai víztorony szabad szemmel is látható dőléséről a Mezőföldvíz Kft. – a közleményt a téma érzékenységére tekintettel betűhíven közöljük!
Sokszáz fiatal mozizott ingyen a Kultikban
2025. dec. 12.
A Kultik Mozi idén is folytatta az egyik legszebb hagyományát az önkormányzat és az Útkeresés Segítő Szolgálat közreműködésével. Csütörtök délután sokszáz gyerkőc láthatta a „Lilo és Stitch – A csillagkutya” című mesét – az élményt pedig újfent pattogatott kukorica és üdítő tette teljessé.
Karácsonyi díszben pompázik a körforgó
2025. dec. 12.
Városunk egyik legforgalmasabb körforgóját évek óta a Pannon Oktatási Központ és Magángimnázium közössége díszíti fel karácsony közeledtével – idén is csodás látványt nyújt a közlekedőknek. A körzetszépítést Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester is megköszönte az iskolának.
Ünnepi percek után fontos döntések a közgyűlésen
2025. dec. 11.
Az esztendő utolsó tervezett ülését tartotta városunk közgyűlése most csütörtökön délelőtt. A fontos döntések előtt ünnepélyes keretek között adta át Pintér Tamás polgármester a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat.
Dr. Al-Sheraji Mohamed érdemelte a rangos önkormányzati elismerést
2025. dec. 11.
Kitűnő sebészt díjaztak, dr. Al-Sheraji Mohamed vette át az egészségügyi szféra legrangosabb önkormányzati elismerését. A "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat Pintér Tamás polgármester adta át az ünnepi közgyűlés előtt a több évtizede a pályán dolgozó sebésznek a Városházán ma délelőtt.
Életmentőkké váltak az óvodapedagógusok
2025. dec. 11.
A közelmúltban két olyan eset is történt Dunaújvárosban, amikor kizárólag az óvónők lélekjelenlétének és felkészültségének hála nem történt tragédia – a gyermekeink életét vigyázó „angyalkákat” köszöntötte Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester.









