Mercedesben is üldözhetik a bűnt - térfigyelő kamerák és a balesetmegelőzés
Az elmúlt időszakban történt gyalogos balesetek a gyalogosok biztonságára irányították a figyelmet. Ennek egyik jelét, a fokozott közúti ellenőrzést láthatjuk, de a szakemberek a balesetek okait is számba vették - ez is elhangzott, amikor Cserna Gábor a Dunaújvárosi Rendőrkapitányságra látogatott.
Nagy Zoltán ezredes, Dunaújváros rendőrkapitánya elsőként a szolgálatirányítási helyiséget mutatta meg a látogatóknak. Az ügyeleti szobában a monitorokon tudják követni, hogy melyik járőr-autó éppen merre jár, s azt is, hogy éppen melyik intézkedik, s melyik szabad. Így az ügyeletes könnyebben tud dönteni arról, hová kit küldhet. A látogatás idején érkezett bejelentés egy eltűnt személyről, akit feltehetően a Béke téren lehet megtalálni. Máris küldték a járőr-autót.
- Mintegy 35 térfigyelő kamera vigyázza városunk útjait és tereit- mutatta meg azt a helyiséget a rendőrkapitány, ahol a kamerák képeit folyamatosan figyelik. - Ez a darabszám elégséges ahhoz, hogy minden lényeges terület a kamerák vigyázó felügyelete alá essen, de természetesen még több, még jobb lenne.
Hamarosan két munkaállomáson figyelik és irányítják szükség szerint a kamerák működését, városunk közgyűlése fog dönteni az új státuszról, hiszen megbízási szerződéssel rendőrök látják el a városnak ezt a feladatot. Nemcsak figyelik a térfigyelők képét, de rögzítik is, így az események, a történések visszakereshetők.
Az ügyeletre érkezett bejelentést itt is hallják, s máris „körbenézett” a monitorokat figyelő rendőr a Béke téren, hátha látja az eltűnt személyt.
A rendőrség gépjármű flottája a napokban két új autóval gyarapodott. A nyomozók egy Audit, a járőrök egy speciálisan felszerelt automata-váltós Mercedest kaptak. Nem csupán új autókkal gyarapodtak, de egy új detektív-üveges kihallgató szobát is birtokba vettek a rendőreink, ezt is megtekintette Cserna Gábor, majd a tanácsteremben a közlekedésbiztonsági intézkedésekről tartottak tájékoztatót. Már az év első hónapjaiban 9 súlyos gyalogosbaleset történt, ebből 6 a gyalogátkelő-helyen.
- Tévhit az, hogy érdekeltek lennénk a bírságbevételekben, de azt tapasztaltuk, hogy a következmény nélküli figyelmeztetések nem vezetnek eredményre, így a jogszabályok által pontosan meghatározott mértékben bírságokat szabunk ki a szabályszegőkre- hangsúlyozta dr. Nagy Zoltán, ezredes, rendőrkapitány.
- A balesetek döntő többsége a négysávos utaknál történt, ezért városunk megvizsgálta, hogyan, milyen intézkedésekkel csökkenthetjük a gyalogosan közlekedők veszélyeztetettségét ezeken az útszakaszokon. Városunk közvilágítás-fejlesztése célegyenesbe érkezett, ez is segíti a jobb láthatóságot a Vasmű úton - hangsúlyozta Cserna Gábor, majd átadta a szót Debreczeni Tamásnak, a polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályvezetőjének:
- Fontosnak tartjuk, hogy jobban felhívjuk a gépjármű-vezetők figyelmét arra, hogy gyalogátkelő-helyhez közelednek. Ezt táblákkal, az útburkolatra festett jellel és intenzívebb színű és erősségű megvilágítással próbáljuk elérni. Rendszeresen ellenőrzi a kormányhivatal a gyalogátkelő-helyeink láthatóságát, úgy a táblák, mint a világítás tekintetében. Eddig mindent a szabályoknak megfelelőnek találtak.
Persze mindez kevés, ha a gyalogosok és a gépjárművezetők nem tartják be a szabályokat.
Németh Miklós, a közlekedésrendészeti osztály vezetője elmondta, hogy fixek a büntetési tételek, ha a gépjárművezető nem adja meg a gyalogátkelő helyen áthaladni kívánó gyalogosnak az elsőbbséget: 15.000 forint, és 6 büntető pont. Természetesen az osztályvezető hangsúlyozta, hogy a gyalogosoknak is vannak kötelezettségei: nekik is be kell tartani a KRESZ rájuk vonatkozó előírásait, és egy tilos átkelést 5.000 forinttól 50.000 forintig büntethetik.
Cserna Gábor polgármester elismerését fejezte ki rendőreinknek a munkájukért, s elégedetten fogadta a tapasztalt fejlesztéseket, amelyek mind városunk polgárainak nyugalmát és biztonságát szolgálják.
Fekete Györgyi
A rovat további hírei: Közélet
Dunaújvárosba érkezik a Richter Egészségváros: egy nap az egészségért és a közösségért
2025. szep. 04.
A Richter Gedeon Nyrt. országjáró edukációs és egészségmegőrző programsorozata, a Richter Egészségváros szeptember 20-án látogat Dunaújvárosba, a Városháza térre. Színes kínálattal csalogatnak – mindenkit szeretettel várnak!
Új intézményt alakítottak ki, már fogadják a gyerekeket az EGYMI óvodájában
2025. szep. 04.
Égető szükség volt Dunaújvárosban olyan intézményre, amely berkein belül megfelelő ellátásban részesülnek az SNI-s és más nehézséggel élő gyerekek. Ezekkel az óvodásokkal eddig kizárólag a Dunaújvárosi Óvoda tagintézményeiben foglalkoztak – a napokban új intézmény kezdte meg működését.
Megkezdődött az idei tanév az egyetemen is
2025. szep. 04.
Megkezdődött a 2025/2026-os tanév. Az oktatási intézmények életében ez mindig izgalmas pillanat, és egyben újrakezdés is: új kihívások, élmények, új barátságok – a Dunaújvárosi Egyetemen is üdvözölték az elsőéves hallgatókat.
Elkészült a klímák beszerelése a bölcsiben
2025. szep. 03.
Még a nyár első felében adott hírt arról a Napraforgó Bölcsőde, hogy klímaberendezésekre indítanak gyűjtést – az akció rendkívül sikeresnek bizonyult, ugyanis mára az intézmény összes csoportját felszerelték klímával. A készülékeket már használják, számoltak be a közösségi akció kezdeményezői.
Almási Zsolt polgármester nevét kapta a közgyűlési terem (galériával)
2025. szep. 02.
A város első szabadon választott polgármestere, Dunaújváros díszpolgára nevét vette fel a Városháza "C" szárnya közgyűlési terme: a névadásról ünnepi közgyűlés döntött délelőtt, a közelmúltban elhunyt városvezetőről bensőséges ünnepség keretében emlékeztek.
DSTV: mozgalmas volt a nyár a "halászban"
2025. szep. 02.
A vendéglátóegységek számára a nyári időszak sok esetben a megnövekedett forgalomról és az újdonságokról szól, derül ki a DSTV összegzéséből. A Dunagyöngye Halászcsárdában az elmúlt időszak tapasztalatairól Dancs László konyhafőnök mesélt. Hangkép.
Ősszel is kell a vér, a következő hónapban több alkalommal várják az önkénteseket!
2025. aug. 31.
Parádés debütálás és elfogadható nyári mutatók, de a lényeg változatlan: az egészségügy vérigénye számottevő, így továbbra is nagyon várják az önkénteseket. Ennek megfelelően készítik elő a szeptemberi terveket is!