Visszavárja a diákságot az iskolapad

Vass Ádám - 2018. augusztus 26. 8:44

Sok diák szerette volna, de ezen a nyáron sem döntött úgy senki, hogy ezentúl ne kelljen iskolába járni, a tanév kezdése pedig vészesen közeledik, ami azonban szinte mindenkit érint, nem csak a tanulókat.

Hamarosan itt a szeptember, a diákok pedig kénytelenek lesznek visszaülni az iskolapadba. A 2018/2019-es tanév szeptember 3-án, hétfőn kezdődik és egészen június 14-ig, péntekig tart majd, ami összesen 284 nap. A tanítás kezdete azonban nem csak a diákokat érinti, hanem utánuk leginkább a szülőket is, akik komoly költségekkel néznek szembe augusztus végén. A szülők nagyobb része ilyenkor az alapvető iskolai eszközökre átlagosan 10-15 ezer forintot költ, de sokan ennél többet, húsz, vagy akár harmincezer forintot is rászánnak egy gyermek esetében. A szinte bárhol beszerezhető füzetet, tolltartót és az írószereket a legtöbb szülő személyesen választja ki egy boltban, de a táskákat, vagy más, drágább felszereléseket többen is online rendelnek az internetes áruházakból, viszont 5-10 ezer forintnál drágább iskolatáskát csak a gyerekek ötöde kap az új tanévre, ugyanennyien pedig a tavalyit használják ebben az évben is. Az iskolakezdés költségeibe a megkérdezett családok egyötödénél száll be a munkaadó pénzbeli támogatással, ezért tízből kilenc szülő tudatosan készül a nyári hónapokban anyagilag arra, hogy minden felszerelést hiánytalanul be tudjon szerezni szeptember elsejéig. A kezdeti kiadásokat csökkenti, hogy a felmenő rendszer alapján az általános iskolások ingyen kapják a tankönyveket, de ahol nincs díjmentes könyvosztás, ott jellemzően további 7-15 ezer forinttal számolnak a szülők.

A szeptember 3-án kezdődő, és június 14-én befejeződő tanév 284 napja azonban csalóka, valójában jóval kevesebbet töltenek majd az iskolában a gyerekek. A 2018/2019-es tanév tanítási napjainak száma 181, a szakgimnáziumokban 179, a gimnáziumokban és a szakközépiskolákban 180 lesz majd. A tanítási év első féléve 2019. január 25-ig tart, addig viszont a gyerekek kiélvezhetik az őszi szünetet, ami október 27-én szombaton kezdődik és november 4-ig, vasárnapig tart majd. A téli szünet előtti utolsó tanítási nap közel esik majd szentestéhez, hiszen december 21-én, pénteken még be kell menniük, legközelebb azonban majd csak január harmadikán, csütörtökön térnek vissza a suliba. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2019. április 17. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2019. április 24. (szerda).

Fotó: MTI

A középiskolai felvételi központi írásbeli vizsgáit az érintett gimnáziumokban és szakgimnáziumokban január 19-én, tíz órától tartják majd. Az őszi írásbeli érettségik október 12-én kezdődnek a nemzetiségi nyelvi és irodalmi vizsgával, és a fizikával zárulnak, október 29-én. Az őszi érettségi időszak szóbeli vizsgái emelt szinten november 8-tól 12-ig tartanak majd, középszintű szóbeli vizsgák pedig november 19-től 23-ig. A 2019-es május–júniusi írásbeli érettségi vizsgák május 3-án kezdődnek nemzetiségi nyelv és irodalommal, a magyar nyelv és irodalom érettségi május 6-án, reggel 8-kor kezdődik majd. A májusi érettségi írásbeli vizsgái május 24-én zárulnak. A szóbeli vizsgák emelt szinten június 5. és 13. között, a középszintű szóbeli vizsgák pedig június 17. és 28. között lesznek majd.

A következő tanévben is lesznek témahetek, méghozzá három is. A „Pénz7” pénzügyi és vállalkozói témahét február 25. és március 1. között, a fenntarthatósági témahét március 18. és március 22. között, a digitális témahét április 8. és április 12. között lesz.

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: Liliomfi a színpadon

DSTV: Liliomfi a színpadon

2025. ápr. 14.

Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett.  Hangkép.

DSTV: ismerkedési nappal készültek

DSTV: ismerkedési nappal készültek

2025. ápr. 10.

Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

2025. ápr. 04.

Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.
 

DSTV: ismerkedési napok az óvodai beíratás előtt

DSTV: ismerkedési napok az óvodai beíratás előtt

2025. már. 29.

A lehetőségről már beszámoltunk, most itt a DSTV összegzése. Az óvodai beíratás előtt ezúttal is megszervezi a szülőknek és a kicsiknek a tagóvodákat bemutató mustráját a Dunaújvárosi Óvoda – három napon át várják tárt kapukkal az érdeklődőket. Hangkép.

DSTV: a pí napját ünnepelték

DSTV: a pí napját ünnepelték

2025. már. 24.

1988 óta március 14. a csodás matematikai fogalom, a pí szám nemzetközi napja, emlékeztet a DSTV összegzése. A jeles napon izgalmas ismeretterjesztő napot tartottak az Arany János Általános Iskola felső tagozatosainak. Tudományos fantasztikus hangkép.

DSTV: a Pénz7 programjai a Rudasban

DSTV: a Pénz7 programjai a Rudasban

2025. már. 21.

Népszerű sorozat folytatódott a közelmúltban a Rudas középiskola falai között, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény immár tizenegyedszerre kapcsolódott be a Pénz7 elnevezésű országos program eseményeibe. Hangkép.

DSTV: Arany napja az iskolában

DSTV: Arany napja az iskolában

2025. már. 14.

A névadóról emlékezett meg az Arany János Általános Iskola közössége, derül ki a DSTV összegzéséből. Fontos feladat Arany nevének megőrzése – az intézményben ezt interaktív, mozgalmas program segítségével tették meg idén is. Hangkép.