Segítség az újrakezdéshez
A hajléktalanok közterület-használatát korlátozó, október 15-én hatályba lépett jogszabály célja, hogy nagyobb segítséget kapjanak a rászorulók, akik akkor törhetnek ki több eséllyel a hajléktalanságból, ha igénybe veszik a nekik szóló ellátásokat.
Ezt mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt 28 évben sokféle, a hajléktalanokat érintő szabályozás született, de egyiknek sem sikerült segítenie a rászorulókon, hiszen továbbra is sokan közterületeken húzták meg magukat. Az államtitkár szerint a hajléktalanságból kivezető út a hajléktalanszállásokon keresztül vezet. Közölte, az elmúlt években mindig volt elég szálláshely, az igazi probléma az, hogy az ellátást nem vették igénybe, pedig azzal a rászorulók olyan segítséget kapnak, amely segít kitörni a hajléktalanságból.
Mint már arról korábban is írtunk, városunk önkormányzata a helyi hajléktalanellátási feladatokkal teljes egészében a Magyar Mentőszolgálat Alapítványt bízta meg. Nálunk olyan rendszer működik, amely lépcsőzetesen segíti a fedél nélkül maradtak a visszailleszkedésbe. Ezt segítette az a szeptemberi közgyűlési döntés is, amellyel kilenc önkormányzati bérlakást biztosítottak az alapítványnak. Pribil Sándor, a Magyar Mentőszolgálat Alapítvány elnöke elmondta, Dunaújvárosban két olyan intézményt működtetnek (Papírgyári úti és Kandó Kálmán téri épület), amelyek befogadóképessége több mint négyszáz fő. Hangsúlyozta, mindenkinek, aki ma lehetőséget szeretne kapni az élettől, hogy emberi körülményekhez méltó módon lakhasson, annak az alapítvány lehetőséget biztosít. Tizenegy-féle szociális ellátást nyújtanak az éjjeli menedéktől kezdve a nappali melegedőn át a kiléptető lakásokig, egyéb ellátásokkal (étel, tisztálkodás, gyógyszerek) egyetemben, tehát minden lehetőséget meg tudnak adni ahhoz az újrakezdési folyamathoz, hogy az utcáról bekerülve bérelt lakásba juthassanak a rászorultak. Mint azt Pribil Sándor elmondta, örülnek a rendeletnek, többek között azért, mert így az utcai szociális szolgálatuk is érdemben tud dolgozni, és megmutathatják az érintetteknek, hogy milyen lehetőség áll rendelkezésükre az újrakezdéshez.
Gombos István, városunk humán ügyekért felelős alpolgármestere a témával kapcsolatban lapunknak elmondta, vannak, akik félreértik a rendelet jelentőségét, és méltatlannak tartják a betartatását. Holott segíteni kívánnak minden fedélnélkülinek ezzel, hogy emberséges körülmények között élhessenek. Arról is szólt, hogy az érintett, az utcán életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanokkal először egyeztetnek, beszélnek a szociális szolgálat munkatársai, tisztességes hozzáállással bánnak vele. A cél nem a kényszerítés, hanem hogy az önkormányzat és a szolgálat összefogásával jobb körülményeket biztosíthassanak a hajléktalanoknak. A másik oldalról fontos az is, hogy így az utcán épített sátrakat, bungikat, a felhalmozott lomokat, a környezetre káros hulladékokat eltakaríthatják a zöldövezetekből.
Pribil Sándor elmondta, a rendelet bevezetése óta tizenegy ilyen helyszínt raktak rendbe (amely egyébként is lakhatatlan, emberi élethez méltatlan volt) például a radar mögött, a Duna-parton, a Decathlon áruháznál. Ezzel egyidőben huszonegy hajléktalan befogadásáról gondoskodtak, közülük mintegy tizennégyen kívántak élni az általuk kínált lehetőséggel, a többiek rokonoknál, ismerősöknél, barátoknál oldották meg a szállást. Hozzátette, városunkban nem jellemző, hogy életvitelszerűen lakjanak hajléktalanok az utcán, még figyelmeztetést sem kellett kiadni emiatt. Hangsúlyozta, a dunaújvárosi szállókon minden rászorulónak van hely, senki nem marad fedél nélkül az utcán.
A rovat további hírei: Közélet
Visszakaphatja végre a régi nevét, újra Szentháromság tér lesz
2024. nov. 28.
Legutóbb a Mondbach-kúriában ülésezett az Utcanév Munkacsoport, ahol több új utcanévre, vagy névváltoztatásra irányuló javaslatot tárgyaltak, illetve véleményeztek.
Évtizedes pályák a város egészségügyéért
2024. nov. 28.
Összeállításunkban hétről hétre felelevenítjük a 2019-2024-es önkormányzati ciklusban díjazottak névsorát, életútját. Ezúttal az egészségügyi szféra kitüntetettjeit vesszük sorra.
Különdíjat nyertünk a Virágos Magyarország 2024-es versenyén
2024. nov. 28.
Budapesten rendezték meg a Virágos Magyarország idei ünnepélyes díjkiosztó gáláját, ahol Magyar Turisztikai Ügynökség és a Virágos Magyarország Szervező Bizottsága Biodiverzitás különdíját Dunaújváros nyerte el, a díjat pedig Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester vette át.
Tegyünk jót, együnk pizzát!
2024. nov. 27.
Évek óta sikeresen működik városunkban a Dunaújváros kenyere akcióprogram, mely negyedévente egy kiválasztott szervezetet támogat alkalmanként akár félmillió forinttal. Tulajdonképpen ennek mintájára kezdődik el most Dunaújváros Önkormányzata és az Édes Étterem és Pizzéria közös kezdeményezése, a Dunaújváros Pizzája program.
Megnyílt a Béke városrész postája
2024. nov. 27.
A tervezett időpontban, tehát november 26-án reggel nyolc órakor megnyílt a Március 15. téren lévő postahivatal, ezzel pedig a Békében élők visszakapták a városrész postáját. A nyitás pillanatát egészen komoly érdeklődés, sőt sorállás jellemezte.
Fontos a tűzvédelem, de a törődés mindennél többet ér
2024. nov. 26.
A Pentelei Nyugdíjas Klub minden hétfőn klubdélutánt tart a Pentele Klubházban. A szokásos heti összejövetelen ezúttal részt vett Orosz Csaba, a Pentele városrész önkormányzati képviselője is, aki rövid tűzvédelmi tájékoztatót tartott a nyugdíjas klub tagjainak.
Ha jön és ellenőriz a kéményseprő…
2024. nov. 26.
A balesetek elkerülése, illetve az egészségügyi, élet-, és vagyonbiztonság érdekében fontos a kémények tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése. A társasházakban és családi házas övezetben is a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi az égéstermék-elvezetők rendszeres ellenőrzését.