A ferde tengely
Szeles napok jártak mostanában mifelénk is; mint szinte mindenfelé az országban. De a heves zivatar elkerült bennünket, így persze a jég is, ami kevésbé szerencsés helyeken néhol akár dió nagyságú volt, s pusztított.
A korábbi hőség után múlt vasárnap csapott le a vihar az országra. Pécs és Komló környéke kapott elsőként az áldásból, és arrafelé bőven jutott jégből is. Aztán északra s keletre vonultak a viharfelhők. Hamarosan megjelent a neten a hír: „Vasárnap délután egyre több helyen alakultak ki zivatarok a megnövekvő gomolyfelhőkből. A Pécs-Dunaújváros-Hatvan tengely mentén a cellák vonalba rendeződtek, többségük össze is kapcsolódott a mellettük kialakult viharfelhőkkel, így kialakult egy széles viharrendszer.”
Összesen hatvankilenc portál vette át ezt a rövid tudósítást, így hatvankilencszer jelent meg a „Pécs-Dunaújváros-Hatvan tengely” formula. Hogy mitől sántít ez, arra nyilván sokan rájönnek első olvasatra is. Aki nem, az megnézheti a tengely jelentését egy értelmező szótárban; akár a másfél évszázada született hírneves Czuczor-Fogarasiban is. A magyar nyelv első jelentős, hatkötetes szótára tizenkét évig készült. A költő, nyelvész, bencés szerzetes Czuczor Gergely írta a nagy részét, majd halála után a hatalmas munkát Fogarasi János fejezte be. A két nyelvtudós, akadémikus műve százhetvenezer szócikket tartalmaz, ezt egy évszázadig egyetlen szótár sem tudta meghaladni.
Nézzük, mit lelünk a tengely szó alatt. „Hengeralaku, s két végén valamivel vékonyabb rúd vagy tönk, melyen a szekér vagy kocsi oldalai, illetőleg rakoncái nyugosznak, s melynek két végén a kerekek forognak. Első, hátulsó tengely, melyeket az úgy nevezett nyujtó köt öszve. Fa tengely, vas tengely. Kocsi, szekér-, talyigatengely” – és így tovább, érzékletes példák tömegét találjuk a neten is fellelhető műben, megtudhatjuk, hogy van „fergetyűs vagy pengős tengely”, ha ma már nem is tudjuk pontosan, milyenek lehettek ezek.
Persze a tengely szót használjuk átvitt értelemben is, Czuczor mester is utal erre: tengelyt akasztani – annyi, mint belékötni, „belekapcáskodni.” Vagy: valamit tengelyen szállítani – azaz nem vízen. Megakadt a tengelye – vagyis kudarc ért valakit. Példa az irodalomból, a jeles XVIII. századi költő, Faludi Ferenc verséből: „Felfordult a világ, eltörött tengelye, Régi járásának se nyoma, se helye”. Egyszóval, használhatjuk a tengelyt sokféle módon, az eredeti jelentésétől elvonatkoztatva, de ha helyzet vagy irány jelölésére alkalmazzuk, akkor óvatosnak kell lennünk: a „Pécs-Dunaújváros-Hatvan tengely” legfeljebb tengelyferdüléssel vagy egyenest tengelytöréssel lehet igaz. Miért épp Újvárost érje e kétes dicsőség?
Jó néhány portál szerkesztője éber volt: a tengely szót kicserélték vonalra, az már elfogadható. Mellesleg az újvárosiak szempontjából hiába rendeződtek ama viharcellák múlt vasárnap bármiféle vonalba, a várost az nem érte el, továbbállt. Most derűs napokra számítunk, hogy a megnyíló szabadstrandon jól érezhesse magát a fürdésre vágyó.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Feltóti Sándor emlékezete
2025. okt. 31.
Rendhagyó bemutatót láthatnak a Rosti iskola vendégei, idézi fel a DSTV összeállítása. A Tantermi tárlatok a Rostiban sorozat keretében a 2023-ban elhunyt költő, fotós, tanár, Feltóti Sándor alkotásaiból válogattak össze páratlan kiállítást. Hangkép.
DSTV: egy orvos oltára a múzeumban
2025. okt. 29.
Időről-időre érdemes felkeresni az Intercisa Múzeum hivatalos oldalát, derül ki a DSTV összegzéséből. A szakemberek érdekes történelmi emlékek történetét dolgozzák fel – dr. Szabó Antal Tibor régész-muzeológus legutóbb "egy orvos oltáráról" mesélt. Hangkép.
"Írás a löszfalon" – Egresi Zsuzsa emlékére
2025. okt. 27.
Kötetének címét kölcsönözve szervez emlékezést Egresi Zsuzsa dunaújvárosi képzőművészre a József Attila Könyvtár – méghozzá az elhunyt alkotó versei, művei, barátai visszaemlékezései tükrében csütörtökön délután.
DSTV: Szoborváros V.
2025. okt. 24.
Újabb érdekes epizóddal folytatódott a DSTV köztéri szobrokat ismertető városjáró sorozata. A Szoborváros című magazin V. epizódjában két, a Béke téren található köztéri alkotást mutatnak be Hodik Mónika történész-muzeológus közreműködésével. Hangkép.
Vastapsot érdemelt, csodás matinékoncert a Viadanával a Magyar Nemzeti Galériában
2025. okt. 22.
Remek ősbemutató és a régi repertoár nagy kedvencei, gyerekkari közreműködés és parádés finálé: emlékezetes hangversenyt adott a főváros ikonikus koncerthelyszínén a Viadana Kamarakórus múlt vasárnap. És már készülnek a folytatásra – az is nagyon erősnek ígérkezik!
DSTV: 22 éves a Cimbora Klub
2025. okt. 21.
Ünnepi eseményről tudósít a gyermekkönyvtárból a DSTV összeállítása. A József Attila Könyvtárban működő Cimbora Klub fennállásának 22. évét ünnepelte a közelmúltban – ahogy szokták, a közösség tagjai idén is "Ki mit tud?" produkciókkal és tortával köszöntötték egymást. Hangkép.
Nagy László nyomában a József Attila Könyvtárban
2025. okt. 20.
"Öntörvényű konok csillag" – ezzel a címmel rendeznek a Nagy László 100 emlékév keretében irodalmi estet a József Attila Könyvtárban kedden délután.









