János ideje
Úgy hívják, János. Kóti János. Véletlenül bukkantam rá. A világhálón valaki azt írja róla: „Egy igaz ember.” No, hát járjunk utána. Szerezzünk bizonyosságot eme „igazság” felől. Nézzünk János szemébe.
Mit mondjak, nem könnyű utánajárni. Túl sokat sehol sem tudunk meg róla, sőt; mondhatni, alig valamit. A nyilvánosság az ő esetében szinte értelmezhetetlen dolog. Azért aki kitartóan kutakodik a neten, csak nyomára bukkan. Rátalál például arra a videóra, amelyen egy szép népdalfeldolgozást énekel. Ezt: Magyarország az én kedves szép hazám.
Jó, jó – mondhatja bárki –, de hát annyi különleges felvételbe botolhatunk nap mint nap, miért épp ez lenne az érdekes? És miért az énekesek közt teljesen ismeretlen Kóti János?
Várjuk ki a végét! Lejátszás. Indítás.
A Nemzeti Múzeum oszlopcsarnokában csak éppen hogy dereng a fény. A csöndben halk zeneszó, a fölvezető dallamsor után a hangszerek elcsöndesülnek. Megszólal egy tiszta hang.
Magyarország az én kedves szép hazám.
Oda vágy csak gyönge szívem igazán.
Vígy el, vígy el édes lovam hazámig,
Hogy ne fájjon gyönge szívem sokáig.
A reflektor fénysugarában János. Szokatlan: ülve énekel. Két keze összekulcsolva, fejét félre ejti, szeme csukva, látni, a világ megszűnt körülötte, csak az ének van, csak a feladat, itt most arról kell szólnia mindennek, hogy „vígy el édes lovam hazámig”. János a hazáról beszél. A hazához.
Elindultam hosszú útra egyedül.
Mindenfelől borul az ég, nem derül.
Én felültem a világ vad lovára,
De zabolát nem tettem a szájára.
Amikor a második versszak véget ér, hegedűk, fúvósok, ütősök hatalmas hangja tölti meg a teret, egy kórus is megszólal, aztán zongora meg gitár – a szimfonikus zenekar együtt játszik rockerekkel, összhangban, ihletetten. Érzéssel. János itt már nincs egyedül… de hát eddig sem volt! Szeretet ölelte körül. A világot járt zenészek, énekesek, nagy koncertpódiumok elismert művészei meghúzódtak a háttérben, feszülten figyeltek, arcukon a megrendültség tükröződött. Aztán amikor ők is bekapcsolódtak, játékuk azt sugallta: most vagy soha! Nem tudom, mikor láttam hasonlóan átélt zenélést.
Az előadás a hazaszeretetről üzent. Meg arról: ne add fel!
Az énekest úgy hívják: Kóti János. Jaj, dehogy János, Jánoska. Nyolc-, vagy tán tízéves fiúcska. Végig egy székben ült, amely székből ő tán már sosem tud fölkelni. Két keze végig összefogva, az erősebb tartotta az erőtlent, egyik kéz a másik gyámja volt. A szeme csukva, csak néha-néha nyílt meg résnyire, épp csak egy pillanatra. De hiába is… Jánoska ugyanis semmit nem lát az őt körülvevő világból. De hogy mindent tud, hogy mindent mélyen átérez, arról a megrendítően szép előadás vall.
Vagy százan dolgoztak együtt a kisfiúval – alázattal, a háttérben maradva, jelezve, hogy ez most János ideje. Nem említem hát név szerint egyiküket sem, a népdalt gyönyörűen átdolgozó zeneszerző-karmestert, az operaénekeseket, a szólistákat, az évek óra a sérült gyerekeknek zenével örömet adó ötletgazdát, a videó készítőit – szavak nélkül beszél róluk a felvétel. És szól a megrendítően őszinte, erős lelkű, igaz kisemberről.
A rovat további hírei: Kultúra
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "66 szezon"
2025. ápr. 20.
Egy film, amely sűrített formában mutatja be egy kassai uszoda 66 szezonját – a szereplők élettörténetein, régi képein és mai visszaemlékezésein keresztül idézi fel a holokauszt és a kommunizmus korszakát a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.