Új rendszer a szelektív hulladékgyűjtéshez
Tizennyolc új kukásautóval bővült a flotta, első körben ötezer edényzet érkezett meg a kétkukás házhoz menő rendszer bevezetése érdekében, valamint egy hulladékudvart is építeni fognak.
Tovább folytatódik a környezettudatos hulladékgazdálkodás kialakítása városunkban, három területi fejlesztésről számolt be sajtótájékoztató keretében Cserna Gábor polgármester, dr. Galambos Dénes miniszterelnöki biztos és Ferencz Kornél, a Dunanett Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A köztisztaság az egyik legfontosabb kérdéskör bármely település esetében. Mint azt Cserna Gábor elmondta, a kormány egy új hulladékstratégia kidolgozását készíti elő, azzal a céllal, hogy a hazánkban évente keletkező 3,8 millió tonna kommunális hulladékot jelentősen csökkentse. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium részéről is kiemelten fontos, hogy a közvetlenül nem hasznosítható hulladékok is a lehető legkisebb arányban kerüljenek a lerakókba, ugyanis van egy része ennek a hulladéknak, amelyet energetikailag lehet hasznosítani.
-Bár Magyarország nem szeretné növelni hulladékégetési kapacitását, de a már meglévőt modernizálnák annak érdekében, hogy alkalmas legyen sokkal jobb hatásfokú, a környezetet nem, vagy kevésbé terhelő energetikai hasznosításra. Dunaújvárosban is ennek jegyében fejlesztünk, így például a városban munkába állt új hulladékszállító járművek a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő-rendszert is segítik majd, hogy a jövőben környezettudatos hulladékgazdálkodást építhessünk- ismertette a polgármester.
A fejlesztés része, hogy a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás (amelynek Dunaújváros is tagja) egy KEHOP-os pályázat révén tizennyolc új kukásautót szerzett be, így összesen már huszonkét új járműből áll a Dunanett gépparkja (négy autót a Vertikál Zrt. szerzett be korábban).
A környezettudatos hulladékgazdálkodás érdekében szeretnék elindítani az úgynevezett többkukás, házhoz menő rendszerű szemétszállítást. A Dunanett Budai Nagy Antal úti telephelyére már megérkezett ötezer darab, 120 literes edényzet erre a célra. Ferencz Kornél elmondta, ezeket a családi házas övezetekben élő háztartásoknak biztosítják, de lesznek a társasházak részére is nagyobb, 1100 literes edényzetek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a régibe a kommunális, míg az új kukákba a szelektív szemetet (papír, műanyag flakon, üveg, alumínium) kell tenni. Mindez ingyenes lesz a pályázatnak köszönhetően, tehát nem fog plusz költséget jelenteni a lakóknak sem az új edényzet, sem ezek elszállítása. A sajtótájékoztatón elmondták, a több tárolós gyűjtési rendszer bevezetése akkor kezdődik majd el, amikor ezen hulladékok fogadására alkalmas előkezelő művek is elkészülnek (várhatóan év végétől, jövő év elejétől).
Kialakítanak egy hulladékudvart is a Dunanett telephelyén. Ferencz Kornél vázolta, most is van egy kezdetleges udvar, ami eredendően a szelektív anyagok kezelésre jött létre tizenöt évvel ezelőtt. Ám a tervek szerint egy multifunkcionális, fejlett hulladékudvart fognak megvalósítani, amely a közszolgáltatáson felül képződő, bárminemű kommunális vagy szelektív anyag lekezelését szolgálja majd, kulturált, modern körülmények között.
Dr. Galambos Dénes miniszterelnöki biztos szerint látható a minőségi változás az új autók, edényzet tekintetében is, amelyre a pályázati forrás lehetőséget biztosított, és stabil, kiszámítható, jól tervezhető ezen közszolgáltatás is.
Cserna Gábor hangsúlyozta, ezzel tovább bővül Dunaújvárosban a szelektív hulladékgyűjtés, ami egyúttal nagy lehetőség is, hiszen végre otthon tudjuk majd szétválogatni a szemetet, amit szelektálva, környezetkímélő módon tudnak elszállítani. Köszönetét fejezte ki a Vertikál és a Dunanett vezetésének, valamint dr. Galambos Dénesnek a koordinációs munkájáért. Arról is szólt, míg a velük szemben induló szivárványkoalíció azt szokta mondani, hogy ebben a városban csak romolás és pusztítás történik, ehhez képest az elmúlt öt évben 53 milliárd forintos támogatás érkezett ebbe a városba, amellyel igenis a dunaújvárosiak életkörülményeit kívánták jobbá, komfortosabbá tenni.
- Mi az építkezés, a fejlődés, a fejlesztés hívei vagyunk, és bízom benne, hogy a választópolgárok hasonlóképpen gondolják, és megtisztelnek minket a folytatás lehetőségével- tette hozzá Cserna Gábor.
A rovat további hírei: Közélet
A város is bekapcsolódik a Versenyképes Járások programba
2025. ápr. 08.
Rendkívüli közgyűlést tartott a város önkormányzata a Városházán ma délelőtt. Egyetlen napirendről döntöttek a képviselők – a Versenyképes Járások programban történő indulásról.
Teljes útzárak a Pentele hídon – figyelem, az első ütem már pénteken kezdődik!
2025. ápr. 08.
A tervekről már zengettünk, most itt a következő időszak egyik meghatározó mérföldköve: teljes pályazárra készülhetnek a közlekedők a Pentele hídon – péntek délutántól várhatóan vasárnap estig.
Betett a zimankó az autóvásárnak vasárnap – de májusban folytatják!
2025. ápr. 08.
Gonosz tréfát űzött a hidegbetörés a dunaújvárosi autóvásár szervezőivel: kevesebben választották vasárnap délelőtti időtöltésük helyszínéül a vásárteret a jeges szélben. Csodák csodája: még így is köttetett üzlet!
A cél az innováció és a város fejlesztése
2025. ápr. 07.
Dunaújvárosnak is szüksége van az Európai Unió finanszírozta pályázatokra. Ezek a források hozzájárulnak ahhoz, hogy városunk fejlődjön és modernebb, szebb otthont biztosítson a lakosságnak. Erről is beszélt Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester az aktuális pályázati ciklus kapcsán.
Vadvirág a városban? Bárkinél lehet ilyen!
2025. ápr. 05.
Vadvirágos parcella minta projekt létrehozását tervezi az ÖKO-Klub Dunaújváros csapata. Az önkéntesek bevonásával futó, a városban önvető virágoskert-szigeteket eredményező közösségi kezdeményezéshez bárki csatlakozhat – már vannak is jelentkezők!
Professzionális fűnyíróval gazdagodtunk
2025. ápr. 03.
Nem lehet azt mondani, hogy elöregedett lenne a város üzemeltetésében dolgozó géppark, hiszen öt évvel ezelőtt gyakorlatilag semmilyen sem volt a városi cégeknek. Így az elmúlt években szépen apránként kellett ezen a téren is fejleszteni. Most új fűnyíró állhat munkába.
A körzetben élőkkel egyeztetve terveznek
2025. ápr. 03.
Dunaújváros életében is fontos, hogy a lakosság a felmerülő kérésekkel bátran fordulhasson a városvezetéshez. Így véli Barta Endre is, aki a 4-es választókerület képviselőjeként az ott élőkkel együtt szépíti az lakóközösséget. A szerdai lakossági fórumán is sok kérdést vitattak meg az egybegyűltek.