Ingatlanpiaci körkép
A 2019-es év első őszi hónapjában több Fejér megyei település ingatlanpiaci átlagára is meghaladta a 300, sőt egyes esetekben még a 400 ezer Ft/m²-t is. Ehhez képest a dunaújvárosi ingatlanpiac szeptemberi átlagárai jóval a alul maradtak, alig érték el a 250 ezer Ft/m²-t.
Egy dunaújvárosi családi ház megvásárlásához nincs szükség vastag pénztárcára
A vizsgálatunk alá vett városok közül két város családi házainak átlagára is messze meghaladta az országos és a megyei szintet idén szeptemberben. Az egyikük Székesfehérvár volt, ahol a családi házak egyetlen négyzetmétere átlagosan 350 ezer forintba került. Gárdonyban pedig ennél még borsosabb átlagáron, négyzetméterenként 360 ezer forintért kínálták a házakat.
A vizsgált időszakban kis mértékben ugyan, de felülmúlták az országos 240 ezer Ft/m²-es átlagárat a dunaújvárosi családi házak is. A megyei 270 ezer Ft/m²-es átlagot azonban nem tudták hozni, ettől átlagosan 20 ezer Ft/m²-errel maradtak el.
Idén szeptemberben barátságos áron lehetett hozzájutni a családi házakhoz Móron is. Itt egy négyzetméter átlagosan 230 ezer Ft/m²-be került. Ennél olcsóbb, valamivel 200 ezer Ft/m² alatti volt a rácalmási házak átlagára. A vizsgált városok között pedig a sárbogárdi családi házak átlagára bizonyult a legolcsóbbnak, ahol 140 ezer Ft/m²-es kínálati ár volt a jellemző.
A dunaújvárosi lakáspiac az árlétra alacsonyabb fokain
A Székesfehérváron eladásra kínált lakások átlagára már régóta az egekben van. A szeptemberi hónapban a téglalakások egyetlen egy négyzetmétere kis híján elérte a fél millió Ft/m²-es átlagárat. A város panellakásainak szeptemberi átlagára is figyelemre méltó, hiszen jóval 400 ezer Ft/m² felett volt.
Ahogy a családi házak esetében is, a dunaújvárosi lakások sokkalta olcsóbbak voltak a székesfehérvári társaiknál a szeptemberi hónapban. A téglalakásokat tekintve a két város között átlagosan 200 ezer forintos, míg a panellakásaik között 180 ezer forintos különbség volt tapasztalható négyzetméterenként.
Dunaújváros lakáspiaci átlagárai pedig még nagyon gyerekcipőben járnak mind a megyei, mind az országos viszonylatokhoz képest. A szeptemberi hónap leglátványosabb eltérése a téglalakások tekintetében figyelhető meg. Míg Dunaújvárosban egy téglaépítésű lakást átlagosan 280 ezer Ft/m² áron kínáltak, addig ezt országos szinten 580 ezer Ft/m² átlagáron tették meg.
Érdemes most lakást vásárolni?
Az új lakások végső árait több tényező is megnöveli. Első körben a dráguló építkezések, ami a munkaerőhiányból fakadó bérnövekedésnek és a költséges alapanyagoknak köszönhető. Ezen felül pedig az 5%-ról újra 27%-ra emelt lakásáfa is megjelenik majd az új lakások végső árában.
Akár új, akár használt lakásról beszélünk, nem valószínű, hogy a közeljövőben csökkeni fognak az árak. Sőt, az olyan állami támogatások, mint a kibővített csok, a babaváró hitel és a falusi csok még 2 évvel késleltethetik is az árnövekedés várható megszűnését.
Ráadásul ahhoz, hogy az árak csökkenjenek, a keresletnek is vissza kellene esnie, amire nem érdemes alapozni. Hiába garantál az új „szuperállampapír” 5% körüli hozamot, ha ennél a befektetők a lakás kiadásból származó összeggel együtt még mindig jelentősen magasabb a hozamot érnek el.
Összességében tehát minden jel arra mutat, hogy azok, akik lakásvásárláson törik a fejüket, valószínűleg nem fognak jobban járni, ha várnak még a vásárlás lebonyolításával, így számukra érdemes lehet most megvenni a kiszemelt lakást.
- ingatlannet.hu -
A rovat további hírei: Közélet
Boldog születésnapot, Magyarország! – együtt emlékeztünk az államalapítás ünnepén (galériával)
2025. aug. 21.
A hagyományoknak megfelelően közösen, de ezúttal a Mondbach-kúria udvarán ünnepelhettek a városlakók az önkormányzat által rendezett programon augusztus 20-án, az államalapítás és az új kenyér ünnepén.
Ünnepi forgatag a kúriában
2025. aug. 20.
Töltsük együtt a jeles napot államalapításunk és az új kenyér ünnepén! Augusztus 20. alkalmából városunk önkormányzata közös ünneplésre vár mindenkit a Mondbach-kúriában ma délután – itt az estébe nyúló ünnepi forgatag részletes kínálata!
Nagyon kell segítség az álláskereséshez
2025. aug. 19.
Elsősorban a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnya házasságkötő és rendezvénytermében a közelmúltban. Első nekifutásra is szép sikerrel.
Monumentális alkotás festékszóróval
2025. aug. 18.
Az utóbbi években a graffiti szó egyre kedveltebb Dunaújvárosban – számos helyen díszítették fel művészek trafóházak, falak oldalát. AZ Arany János Általános Iskola egyik fala hatalmas alkotással gazdagodott – Harsányi Zotmund Bence és Boros István jóvoltából átalakult az intézmény látképe.
Ki kapja a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat? Várják a javaslatokat!
2025. aug. 17.
Dunaújváros közgyűlése minden évben "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat adományoz. A díjazott személyére bárki javaslatot tehet – egészen szeptember végéig.
DSTV: együtt ünnepelhet a város augusztus 20-án
2025. aug. 17.
A hagyományokhoz híven közösen ünnepelhetjük államalapításunk évfordulóját, derül ki a DSTV anyagából. A témában írt beharangozónkat már olvashatták, most itt az augusztus 20-án várható forgatag menetrendjének előzetes összegzése. Hangkép.
Várják a javaslatokat a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjra
2025. aug. 16.
Dunaújváros önkormányzata idén is díjazza majd azt a személyt, aki Dunaújvárosban a szociális munka területén kiemelkedő tevékenységet fejtett ki a lakosság szolgálatában, a közéleti munkában. Felhívás.