Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Handel, Holst, Bach és Berlioz - Karácsonyi történetek

doszerk - 2019. november 22. 7:41

Szinte már szerves része az adventi készülődésnek városunkban Rákász Gergely koncertje, aki most is egy csodás karácsonyi hangversennyel szolgál a közönségnek december 15-én az evangélikus templomban.

A rendezvényei mindig teltházasok, nincs ez másként most sem. Sőt, annak érdekében, hogy mindenki kényelmesen hallgathassa az előadást, egymás után két koncertet is tart az orgonaművész, ugyanis az elsőre már elfogytak a jegyek, és a nagy érdeklődésre való tekintettel a 18 órakor kezdődő műsor után, körülbelül 20:30-tól kezdődik a másik.

Hogy miben is rejlik koncertjeinek különlegessége? Az, hogy nem pusztán egy csodás dalokból összeállított zenei est publikuma lehetünk, hanem zenetörténeti idegenvezetésben is részesülünk, Rákász Gergely pedig az ünnep jegyében lélekemelő gondolatokkal is szolgál a közönségnek.

 

Az idei koncerten négy kiváló zeneszerzőtől hoz dalkölteményeket. Éppen kétszázhetven esztendeje komponálta meg Handel a Tűzijáték című szvitet, amely mesterművet nagyon szereti a közönség, így bekerült a mostani válogatásba. Bach kihagyhatatlan a koncertről, Rákász Gergely azzal a hasonlattal élt, hogy Bach nélkül olyan egy orgonakoncert, mint egy kabát gomb nélkül. Két fiatalkori korál-szerzeményét hozza el, amelyben benne van kölyökkorának minden lendülte. Berlioz Rákóczi-indulóját is játszani fogja, átbeszélve azt, hogy hol vagyunk mi ebben az alkotásban, amelyet egy francia szerző osztrák jegyzetből dolgozott ki. A karácsonyi koncert csúcsa Gustav Holst százéves műalkotásának két részlete lesz. Holst rajongott az asztrológiáért, és megkomponálta az egész naprendszerünket, ez „A bolygók” című szvit. Ismerős dallamok lehetnek, ugyanis filmzenék alapjait képezi. Rákász Gergely ebből most a Jupitert és a Vénuszt fogja eljátszani.

- Amikor összeállítottam a műsort, azt gondoltam, az a cél vezérelt egyrészt, hogy ha valaki most először jön a koncertre, legyen egy szép felszíne, amit élvezhet, ami kikapcsolja. Jó zenéket fog hallgatni, ez vitathatatlan, hiszen Handel, Berlioz, Holst és Bach remek zenéket írt. Másrészt, annak, aki már húsz éve rendszeresen eljön a koncertre, a filozófiai tartalom miatt nagyon sok mindent tudjon hazavinni a lelkében, úgy készülhessen az ünnepre, hogy lélekben is mozdultunk előre a fény felé mondta a művész.

Rákász Gergely karácsonyi koncertsorozata november 28-án, a Budapesti Operettszínházban kezdődik. Ez egy jótékonysági est lesz, amelyet a református szeretetszolgálattal közösen tartanak a Nyilas Misi Ösztöndíj Program javára. Utána pedig több mint húsz helyszínen koncertezik még ez év végéig.

A rovat további hírei: Kultúra

Albumbemutató az ICA-D sorozatában

Albumbemutató az ICA-D sorozatában

2025. nov. 13.

Folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új zenei sorozata, méghozzá ezúttal a városunkból indult szerzőt felvonultató programmal. Zene és beszélgetés pénteken!

DSTV: a történelemről – új fénytörésben

DSTV: a történelemről – új fénytörésben

2025. nov. 13.

Horváth Béla tanár urat nem kell bemutatni a városlakóknak, derül ki a DSTV terjedelmes összegzéséből. Rendszeresen tart történelmi témájú előadásokat – most éppen az MMK-ban kezdett sorozatot, új megvilágításba helyezve a történelmi tényeket. Hangkép.

 

"Nagyon szeretek Dunaújvárosba visszatérni"

"Nagyon szeretek Dunaújvárosba visszatérni"

2025. nov. 09.

Prieger Zsolt a József Attila Könyvtár meghívására Nagy Katicával mutatja be az Országos Könyvtári Napok időszakában elmaradt József Attila-összeállítást – a "Szívünkből zuhanó szelek" című zenés irodalmi estre jövő szerdán délután várják a költészet szerelmeseit. Interjú, az évtizedes ismeretség nyomán tegező formában.

ICA-D: KIM – dokumentumfilm, beszélgetéssel

ICA-D: KIM – dokumentumfilm, beszélgetéssel

2025. nov. 09.

Komoly sikerrel mutatta be a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) a tragikusan fiatalon elhunyt alkotó, Kim Corbisier életművének fontos darabjait. A Kitöltetlen című tárlat az évad meghatározó kiállítása volt – az alkotások után különleges dokumentumfilm bemutatójára várják a vendégeket jövő kedden.

DSTV: a verselők közössége

DSTV: a verselők közössége

2025. nov. 08.

Az MMK hosszú évek óta ad otthon a verskedvelőknek, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Írisz Versszínpad szavalói a költemények előadásán kívül zenével, énekkel is kedveskednek a hallgatóságának – méghozzá rendszeresen. Hangkép.

 

Mozgalmas őszi forgatag a gyermekkönyvtárban

Mozgalmas őszi forgatag a gyermekkönyvtárban

2025. nov. 07.

Mint ahogyan azt már megszokhatta a város apraja-nagyja, az őszi időszakban is színes programok várják a gyerekeket, családokat a József Attila Könyvtár gyermekkönyvtárában. Az őszi szünet egy napján kézműves foglalkozás és a nagyon kedvelt papírszínház hívogatta az érdeklődőket.

Feltóti Sándor emlékezete – új tárlattal folytatódott a Rosti tantermi sorozata

Feltóti Sándor emlékezete – új tárlattal folytatódott a Rosti tantermi sorozata

2025. nov. 06.

Az intézmény volt tanárára, de egyúttal a költőre, a fotóművészre, az elveihez, a kritikus gondolkodás jogához haláláig makacsul ragaszkodó értelmiségire is emlékezik és emlékeztet a kiállítás, amelynek a Rosti iskola ad otthont. A bemutató megnyitója gazdag, fájdalmasan szép emlékidézéssé vált a közelmúltban.