Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Dunaújváros mesél: Skanzen a "kapuban"

Öcaline - 2020. július 12. 19:54

Újabb szép találattal, az ISD Dunaferr Zrt. főkapuja melletti kiserdőben megbújó ipartörténeti gyűjteményről szóló írással kényeztette követőit a DunaújvárosMesélPontHu. Most néhány jellemző szemelvény következik – de az egész összeállítást jó szívvel ajánlom!

"Eggyel több kiállítási tárgy látható a Dunai Vasmű ipartörténeti gyűjteményének skanzenjében. A Lőrinci Hengerműből városunkba szállított trióhengerállvány úgynevezett pörgőszekrényét már több hónappal ezelőtt felállították rendeltetési helyére. A végső simítások után – tisztítás, festés – úgy tűnik, ez a darab is megmarad az utókornak, hogy láthassák, milyen esz­közökkel, munkagépekkel dolgoztak a ’hőskorban’. Jelenleg nyolc, hengerlés­sel kapcsolatos, országos ipartörténeti jelentőségű darabbal büszkélkedhetnek."
"Az ipartörténeti gyűjtemény más történelmi ritkasággal is büszkélkedhet. A fémolvasztás őskorának szemléltetésére kiállítják a Borsod megyei Trizsből Dunaújvárosba szállított XII. század körül készült bucakemencét is. Ezt az Ózdi Központi Kohászati Múzeumnak végzett feltárási munkák során került elő, s teljesen ép állapotában mutathatják be az érdeklődőknek a Dunai Vasmű kultúrtermében.”

„Az OMBKE Történeti Bizottsága – a Vaskohászati Szakosztály dunaújvárosi szervezete, a Dunai Vasmű, valamint a NME Kohó- és Fémipari Karának közremű­ködésével – 1989. szeptember 15-16-án tartotta az ipartörténeti és múzeumi továbbképző IV. szemináriumát Dunaújvárosban ’A bányászati és kohászati ipari műemlékeinek és szobrainak számbavétele és megmentése’ címmel. A konferencia másnapján a vasmű főbejárata melletti parkerdőben Kóré Sándor személyzeti igazgató nyitotta meg az ipari skanzent…"
"2019 júniusában egy lelkes kis csapatnak köszönhetően kicsit megszépült a skanzen, az erdő még nem nyelte el teljesen a kiállított tárgyakat, így amíg lehet, érdemes kilátogatni a Vasmű főkapujától pár lépésre található szabadtéri múzeumba."

A teljes összeállítás a www.dunaujvarosmesel.hu címen, a várostörténeti blogban olvasható!

Skanzen a "kapuban" (katt) >>

(Fotók: DunaújvárosMesélPontHu)
 

A rovat további hírei: Kultúra

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

Adventi koncertet ad a Viadana Kamarakórus

2025. dec. 13.

Hosszú-hosszú évek után újra adventi koncertre várja a kórusmuzsika szerelmeseit a Viadana Kamarakórus – vasárnap délután várják a közönséget a Krisztus Király Főtemplomban.

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

Panoráma: díjátadó és kiállítás a könyvtárban

2025. dec. 11.

Első fotópályázatának díjátadóját, valamint a beérkezett művekből válogatott tárlat megnyitóját rendezi a Panoráma Fotó Egyesület. A megnyitó pénteken 17 órakor kezdődik a József Attila Könyvtárban – mindenkit szeretettel várnak! Flyer.

ICA-D: Martinkó Márk "Felülírt protokoll"-ja

ICA-D: Martinkó Márk "Felülírt protokoll"-ja

2025. dec. 10.

Martinkó Márk önálló kiállításával folytatódik a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) bemutatóinak sora: a Felülírt protokoll című tárlat az alkotó művészetének eddigi legteljesebb és legkomplexebb bemutatása lesz – péntektől!

 

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

DSTV: KineDok évzáró – a boldogságról

2025. dec. 08.

Különleges alkotással folytatódott a KineDok sorozata, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szabad Szemmel évzáró programjában többszörös fesztiválgyőztes alkotás, A boldogság ügynöke című film futott, amely arra is keresi a választ, hogy vajon mérhető-e a boldogság. Hangkép.

DSTV: az orgona varázsa

DSTV: az orgona varázsa

2025. dec. 05.

Az év utolsó időszakában különös csengése van az orgonának, derül ki a DSTV összegzéséből. Hangzása az ünnep legszebb pillanatait koronázza meg – mint az evangélikus templomban koncertezett Lengyel Zoltán bemutatóján, aki a muzsikájával elvarázsolta a látogatókat. Hangkép.

 

DSTV: élmények Latin-Amerikából

DSTV: élmények Latin-Amerikából

2025. dec. 03.

Távoli régió világát idézte fel az Intercisa Múzeum programja, derül ki a DSTV összegzéséből. Dr. Pólyi Csaba nyugalmazott nagykövet osztotta meg élményeit és tapasztalatait Latin-Amerikáról a magyar diplomácia szemszögéből a közelmúltban. Hangkép.

 

DSTV: zenei sorozatot szervezett az ICA-D

DSTV: zenei sorozatot szervezett az ICA-D

2025. dec. 01.

A kortárs zenének szentelt sorozatot a mögöttünk hagyott hónapban a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D), derül ki a DSTV összegzéséből. A program egyik elemeként Nagy Ákos zeneszerző beszélgetéssel körített lemezbemutatójának adott otthont az intézmény. Hangkép.