Az asszonybáltól a pentelei bőgőtemetésen át a tiszta hétfőig

Csetnegi László - 2021. január 16. 18:11

Az évkör egyik legizgalmasabb időszaka a farsang volt Dunapentelén (is) – összeállításunk az új esztendők mulatságokkal pettyezett heteinek egyházi és népi hagyományait gyűjti csokorba.

Vízkereszt napjával elkezdődött a farsang: az évkör nagyjából másfél hónapig tartó időszaka hagyományosan hamvazószerdával zárul, az egyházi szokások szerint a húsvétig tartó nagyböjt követi – addig azonban folyamatos volt az "ereszd el a hajamat", egymást érték a bálok, az esküvők. A népi és egyházi hagyományokról kérdeztük Kis Rebekát, az Intercisa Múzeum néprajzkutatóját, valamint Kovács István görögkatolikus parókust.

Iskola helyett bálok
 
A farsang hetei kitüntetett figyelmet érdemelnek a népi és egyházi hagyományok kutatói számára, hiszen az egyik legizgalmasabb  időszaknak számítottak az évkörben. Mint Kiss Rebeka hangsúlyozta, elsősorban a mulatságok, bálok révén kapott kiemelt szerepet a farsang elődeink életében:

– A nagy lakodalmak, lakomák ideje volt, a tápláló, nehéz ételek fogyasztásé: zsíros, húsos ételeket ették az emberek, sőt, általában a disznóvágásokat is ekkorra időzítették. A hamvazószerdával véget ér a farsang, azonban egy nappal meghosszabbították ezt az evés-ivást – a nagyon beszédes ünnepnap, a torkos csütörtök alkalmával utoljára még elfogyasztották a maradékokat, így készülve fel a húsvétig tartó nagyböjtre. Farsangkor a bálok általában "tematizáltak" voltak: előfordult, hogy kifejezetten házaspároknak, vagy asszonyok, nők számára rendeztek bált, de például Sukorón pedig kifejezetten gyerekbálokat tartottak – ezeket általában a hamvazószerdát megelőző három napra tervezték. Ilyenkor a gyermekek iskolába sem mentek!

Pentelei bőgőtemetés 

A farsangnak voltak kifejezetten helyi szokásai is, árulta el Kiss Rebeka – ilyenkor a helyi közösség sajátos, egyedi színekkel díszítette az ünnepet: 
– Dunapentelén jellegzetes hagyománya volt a torkos csütörtökön megrendezett bőgőtemetés, amelyen a helyi cigányzenészek bálján szerveztek meg. A nagybőgőt szimbolikusan eltemették, hiszen a nagyböjti időszakban nem lesz számára munka – ezzel pedig egyúttal lezárták a farsangot is. 

"... az ember ilyenkor egy kicsit más lehet"

Bár egyértelműen a világi örömök dominálták a hamvazószerdáig tartó heteket, a farsangi időszak az  egyházak számára is fontos volt; a kapcsolódó szokásokról Kovács István görögkatolikus parókus osztott meg részleteket a DSTV stábjával:
– Mi is szerveztünk korábban farsangi mulatságot az egyházközségben, amikor beöltöztünk, később pedig pontoztuk, értékeltük a kosztümöket. Ez azért is jó, mert az ember ilyenkor egy kicsit más lehet, másba helyezheti az életét, el tudja engedni magát. Erről szól a farsang: a mulatságról, a lazításról, amelyre szüksége van az embereknek. Isten szeretetét is megélheti ilyenkor a halandó: a mindenható nem kívánja tőlünk, hogy boldogtalanul, bezárkózva éljünk, ő boldognak szeretné látni az embereket. Éppen emiatt farsangkor legtöbbször házasságkötések, lakodalmak is voltak, hiszen a disznóvágások miatt tele voltak az éléskamrák. A házasságkötés pedig maga a szabadság, hiszen szabad akaratunkból kötjük össze az életünket valakivel. A görögkatolikus egyházban egyébként nem hamvazószerdával ér véget a farsang, hanem az azt megelőző hétfőn, amelyet "tiszta hétfőnek" nevezünk. Ráadásul már ennek is van egy előzménye, a böjt előtti utolsó vasárnap a "vajhagyó vasárnap" is arra utal, hogy a farsangot követő megtisztulási időszak is egy folyamat, amelynek vannak egymásra épülő elemei. 

(Fotó: Végh Zoltán)

 

A rovat további hírei: Mozaik

Színes és változatos gálával jubilált a Rudas középiskola (galériával)

Színes és változatos gálával jubilált a Rudas középiskola (galériával)

2025. máj. 22.

Nívós eseménnyel ünnepelte fennállásának 50. tanévét a DSZC Rudas Közgazdasági Technikum és Kollégium intézménye. Az alkalomból nagyszabású gálaműsorral várták a vendégeket a Bartók színházba kedden este – méltó módon emlékezve az iskola fél évszázados történetére.

Testi támogatás az idegrendszernek – a Pentelei iskola sorozatában

Testi támogatás az idegrendszernek – a Pentelei iskola sorozatában

2025. máj. 22.

Az ADHD és az autizmus táplálkozási megközelítéséről szervez műhelybeszélgetést a Pentelei iskola: a pénteki esemény ingyenes, de regisztrációköteles – még lehet jelentkezni!

Ezért érdemes akkumulátoros szerszámgépeket használni

Ezért érdemes akkumulátoros szerszámgépeket használni

2025. máj. 22.

A mindennapok során sokféle különböző barkácsmunka adódhat otthon, amiket könnyen el tudunk végezni mi magunk is, ha van egy kis kézügyességünk, némi gyakorlatunk és persze, ha rendelkezésünkre állnak a megfelelő kialakítású szerszámok. (X)

Ezek CO hegesztéshez a legjobb anyagok

Ezek CO hegesztéshez a legjobb anyagok

2025. máj. 21.

A különböző fémek összekapcsolása hatékonyan megvalósítható CO hegesztés segítségével. (X)

Újra megnyílt az állatsimogató a Fővárosi Állat- és Növénykertben

Újra megnyílt az állatsimogató a Fővárosi Állat- és Növénykertben

2025. máj. 21.

Megszűntek azok a korlátozások, amelyeket még márciusban vezettek be a száj- és körömfájásjárvány miatt, így újra látogatható az állatsimogató, illetve az Ausztrál-ösvény lakói közé is újra bemehet a közönség – tájékoztatta a Fővárosi Állat- és Növénykert az MTI-t.

Folytatódik az egészségőr sorozat a népfőiskolán

Folytatódik az egészségőr sorozat a népfőiskolán

2025. máj. 20.

A Testi tüneteink lelki okai című előadásra várja az érdeklődőket a Dunamenti Regionális Népfőiskola a Kossuth Lajos utcai központ előadótermében szerdán délután.

Mit jelent a kognitív metaprogramozás?

Mit jelent a kognitív metaprogramozás?

2025. máj. 20.

Az egészségügyi hírekben rendkívül sokat hallhatunk arról, hogy milyen fontos a stresszkezelés és a testi mellett a lelki, szellemi egészség megőrzése, fenntartása is. Arról azonban már jóval kevesebbet tudhatunk, hogyan is érhetjük el ezt a vágyott állapotot. (X)